Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Norwegia Tomasz Kopera.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Norwegia Tomasz Kopera."— Zapis prezentacji:

1 Norwegia Tomasz Kopera

2 Norwegia to jeden z krajów Półwyspu Skandynawskiego
Norwegia to jeden z krajów Półwyspu Skandynawskiego. Ma łączną powierzchnię km² i liczy około pięciu milionów mieszkańców. Jest to drugie najrzadziej zaludnione państwo europejskie. Norwegia graniczy ze Szwecją na prawie całej długości, oprócz tego z Finlandia, Rosją oraz Danią (przez cieśninę Skagerrak – granica morska).

3 Historia Najstarsze ślady działalności człowieka w Norwegii datuje się na około 9000 p.n.e. – 8000 p.n.e. Od VII wieku kraj zamieszkiwali wikingowie, czyli skandynawscy najeźdźcy na długich łodziach. W latach 60. i 70. XX wieku w Morzu Północnym odkryto złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, dzięki czemu obecnie Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie.

4 Największe miasta Bergen Trondheim Stavanger Stolicą Norwegii jest Oslo.

5 Krajobraz Długa (ponad 20 tys. kilometrów) linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, tzw. fiordów. Niemal 75% powierzchni kraju zajmują góry, charakterystycznym elementem krajobrazu jest też około wysp położonych wzdłuż bardzo rozwiniętego wybrzeża. Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen (droga na północ).

6

7 Pozostałe informacje Gęstość zaludnienia - 13 osób/km²
Waluta – korona norweska (NOK) Ustrój polityczny – monarchia konstytucyjna (aktualnie władzę sprawuje król Harald V) Typ państwa - demokracja Religia dominująca - luteranizm

8 Dziękuję za uwagę Źródła: fppt.com optusnet.com.au wikipedia.org
interia.pl mshock.pl onebigphoto.com mojanorwegia.pl visitnorway.com


Pobierz ppt "Norwegia Tomasz Kopera."

Podobne prezentacje


Reklamy Google