Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1Oceany - Piotr Wojnar Świat oceanów Piotr Wojnar Kl. Ia Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Krakowie Kraków 2012r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1Oceany - Piotr Wojnar Świat oceanów Piotr Wojnar Kl. Ia Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Krakowie Kraków 2012r."— Zapis prezentacji:

1 1Oceany - Piotr Wojnar Świat oceanów Piotr Wojnar Kl. Ia Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Krakowie Kraków 2012r.

2 2Oceany - Piotr Wojnar Ocean, to ogromny zbiornik wodny występujący na ziemi, stanowiący znaczny procent hydrosfery. Ocean to … Oceany na ziemi … a) Ocean Spokojny (Pacyfik) b) Ocean Atlantycki c) Ocean Indyjski d) Ocean Arktyczny e) Ocean Południowy

3 3Oceany - Piotr Wojnar Ocean Spokojny (Pacyfik) Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 178,7 mln km² zajmuje jedną trzecią całej Ziemi.

4 4Oceany - Piotr Wojnar Pacyfik - klimat Zarówno w północnych, jak i południowych średnich szerokościach geograficznych strumienie powietrza z zachodu powodują spore różnice temperatur w różnych porach roku. Bliżej równika równomiernie wiejące pasaty zapobiegają dużym wahaniom temperatury stabilizując ją na poziomie 21- 27 °C przez cały rok.

5 5Oceany - Piotr Wojnar Pacyfik - flora Flora denna (fitobentos) występuje przeciętnie na głębokości 40–60 m; dla rejonów północnych charakterystyczne są brunatnice głównie listownice, alarie i morszczyny. Flora Oceanu Spokojnego obejmuje ok. 20 gatunków roślin kwiatowych i ok. 4 tys. gatunków glonów.

6 6Oceany - Piotr Wojnar Ocean Atlantycki (Atlantyk) Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Atlantyk wraz z przyległymi morzami zajmuje powierzchnię ok. 106 450 000 km², a bez nich 82 362 000 km². Przybliżona objętość tegoż oceanu wynosi 354 700 000 km³ (z morzami) i 323 600 000 km³. (bez mórz). Średnia głębokość: 3600 m;

7 7Oceany - Piotr Wojnar Atlantyk - klimat Ocean Atlantycki położony jest we wszystkich strefach klimatycznych. Warunki klimatyczne Atlantyku kształtują się pod wpływem dużej rozciągłości południkowej i cyrkulacji powietrza, stałej nad oceanem i zmiennej nad sąsiadującymi kontynentami. Huragany mogą występować głównie u wybrzeży Ameryki Środkowej od maja do grudnia, ale najczęstsze są w miesiącach od sierpnia do listopada. Sztormy są powszechne na Północnym Atlantyku (szczególnie podczas zimy) czyniąc przekraczanie oceanu trudnym i niebezpiecznym.

8 8Oceany - Piotr Wojnar Atlantyk - fauna i flora Flora Oceanu Atlantyckiego jest mało urozmaicona, składa się z brunatnic(strefa przybrzeżna Płn. Atlantyku), tasiemnic (przy ujściach rzek), zielenic(strefa gorąca). Na plankton roślinny składają się okrzemki, bruzdnice, kokolitofory i sinice. Faunę Oceanu Atlantyckiego tworzą ssaki morskie (uchatki i wieloryby), ptaki oceaniczne, latające ryby, rurkopławy, krążkopławy, oraz niezliczone gatunki ryb. Ocean Atlantycki, a w szczególności jego północna część stanowi ogromne łowisko rybne (prawie 1/2 połowów światowych), łowi się tu głównie dorsze, makrele, śledzie, tuńczyki i sardyny.

9 9Oceany - Piotr Wojnar Atlantyk -temperatura i zasolenie Temperatura wody powierzchniowej kształtuje się w zimie od +27 °C (w okolicy równika) do -1 °C (w okolicach biegunów), w lecie na poziomie od +26 °C (wybrzeża Afryki) do -1 °C (przy biegunach), średnia temperatura wód powierzchniowych Oceanu Atlantyckiego wynosi 16,9 °C. Zasolenie wynosi od 3,7% (strefy zwrotnikowe) do 3,4% (okolice Antarktydy), średnie zasolenie wód powierzchniowych wynosi 3,53%.

10 10Oceany - Piotr Wojnar Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski. Ocean Indyjski – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Ocean Indyjski

11 11Oceany - Piotr Wojnar Ocean Indyjski - klimat Na półkuli zachodniej wiatry są raczej łagodniejsze, ale letnie sztormy w pobliżu Mauritiusa mogą być niebezpieczne. Cyklony występują u wybrzeży Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej w miesiącach wymiany monsunów zimowego i letniego.

12 12Oceany - Piotr Wojnar Ocean Indyjski - znaczenie Rybołówstwo jest dość słabo rozwinięte i zaspokaja głównie potrzeby lokalne. Poławia się przeważnie tuńczyki i krewetki. Ocean Indyjski jest ważną drogą łączącą Bliski Wschód, Afrykę, południową Azję i Australię. Jest szlakiem przewozu ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych pochodzących z rejonu Zatoki Perskiej i Indonezji.

13 13Oceany - Piotr Wojnar Ocean Arktyczny (także: Morze Arktyczne, Morze Lodowate, Ocean Lodowaty Północny) – najmniejszy i najpłytszy, a być może również najmłodszy ocean na Ziemi, uznawany dawniej za część Oceanu Atlantyckiego. Ocean Arktyczny Ocean Arktyczny Rozciąga się wokół bieguna północnego w Arktyce, między kontynentem Eurazji, a Ameryką Północną. Z Oceanem Spokojnym łączy go Cieśnina Beringa.

14 14Oceany - Piotr Wojnar Ocean Arktyczny - Klimat Arktyka jest głównym źródłem zimnego powietrza nieustannie przemieszczającego się w kierunku równika. W średnich szerokościach spotyka się ono z cieplejszymi frontami i powoduje opady deszczu lub śniegu. Klimat subpolarny charakteryzuje się nieustającymi niskimi temperaturami oraz ich niewielkimi wahaniami. W zimie panuje noc polarna, warunki pogodowe są stabilne, a niebo czyste. W lecie, w czasie dnia polarnego pogoda jest wilgotna i mglista, występują słabe burze śnieżne i deszcze.

15 15Oceany - Piotr Wojnar Ocean Arktyczny - fauna i flora Obszar ten charakteryzuje delikatny ekosystem, podatny na szkody po których odnawia się w bardzo powolnym tempie. Tam, gdzie czapa lodowa pokrywa powierzchnię wody życie morskie jest bardzo słabo rozwinięte. Za to na wolnym oceanie stworzeń morskich jest o wiele więcej. Roślinność oceanu ogranicza się do fitoplanktonu

16 16Oceany - Piotr Wojnar Ocean Południowy Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny) – ocean rozciąga się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, wzdłuż którego łączy się z oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000.

17 17Oceany - Piotr Wojnar Ocean Połudiowy - klimat Temperatura wody waha się od –2 do 10 °C. Cykloniczne sztormy, które przemieszczają się dookoła kontynentu w kierunku wschodnim, często są bardzo silne z powodu sporej różnicy temperatur między lodem a otwartym oceanem. W obszarze od równoleżnika czterdzieści stopni do koła podbiegunowego południowego występują najsilniejsze wiatry na Ziemi. W zimie ocean zamarza od strony Pacyfiku do 65° szerokości geograficznej południowej, a w stronę Atlantyku do 55°. W niektórych punktach wybrzeża stałe wiatry wiejące z wnętrza Antarktydy utrzymują linię brzegową wolną od lodu.

18 18Oceany - Piotr Wojnar Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "1Oceany - Piotr Wojnar Świat oceanów Piotr Wojnar Kl. Ia Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Krakowie Kraków 2012r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google