Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrzeże – to wąski pas na styku lądu z morzem. Jego rzeźba ulega nieustannym zmianom. Wynika to z ciągłego oddziaływania fal morskich, pływów oraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrzeże – to wąski pas na styku lądu z morzem. Jego rzeźba ulega nieustannym zmianom. Wynika to z ciągłego oddziaływania fal morskich, pływów oraz."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wybrzeże – to wąski pas na styku lądu z morzem. Jego rzeźba ulega nieustannym zmianom. Wynika to z ciągłego oddziaływania fal morskich, pływów oraz prądów przybrzeżnych na brzeg. Ich działalność powoduje powstawanie różnorodnych form rzeźby terenu.

4

5 Wybrzeże fiordowe – powstaje wskutek zalania bardzo długich, głębokich dolin polodowcowych w obszarach górskich. Zatoki są bardzo głębokie, brzegi tworzą ściany skalne, których wysokość może sięgać nawet kilkaset metrów. Wybrzeża fiordowe występują w Norwegii, Kanadzie, Chile, na Alasce, na Islandii, na Nowej Zelandii.

6 Wybrzeże szkierowe – Powstaje na częściowo zalanych obszarach wygładzonych przez lodowiec. Utworzone w ten sposób pagórkowate powierzchnie skalisto-ilaste (tak zwane mutony), wystając z morza tworzą liczne wysepki. Wybrzeża szkierowe występują w południowej Finlandii, wschodniej Szwecji, Zatoce Hudsona, północnej Rosji.

7 Wybrzeże riasowe – Powstaje wskutek częściowego zalania obszarów górskich lub wyżynnych, rozciętych przez głębokie doliny rzeczne będące obecnie zatokami. Głębokość zatok wzrasta w kierunku ujścia do morza, a ich przebieg jest prostopadły do linii morza. Doliny te nie są pochodzenia lodowcowego. Wybrzeża riasowe występują na półwyspie Bretońskim, w południowo-zachodniej Irlandii, w północno-zachodniej Hiszpanii, w Chinach, na półwyspie Koreańskim.

8 Wybrzeże dalmatyńskie – Powstaje w wyniku zatopienia pasm górskich, których przebieg jest równoległy do linii brzegowej. Liczne wydłużone wyspy oddzielone są od siebie i lądu głębokimi i długimi cieśninami. Wybrzeża dalmatyńskie spotykamy w Chorwacji ( Dalmacja ), w Kalifornii.

9 Wybrzeże lagunowe – Powstaje w wyniku usypania przez fale morskie równoległego do lądu piaszczystego wału ( tak zwanego lido ), które odcina część morza tworząc płytkie, mało zasolone zatoki-laguny. Wybrzeża lagunowe występują w północno-wschodnich Włoszech ( Zatoka Wenecka ), na wschodnim wybrzeżu Florydy.

10 Wybrzeże mierzejowo - zalewowe – Powstaje wskutek usypywania przez płynące w jednym kierunku prądy morskie półwyspów, które odcinają od morza zatoki lub w końcowej fazie – jeziora. Mierzeje zbudowane są z piasków. Mierzeja wychodząca w głąb morza ma nazwę kosa. Przykładem kosy jest Mierzeja Helska. Wybrzeża tego typu spotykamy w południowej części Morza Bałtyckiego, nad Morzem Azowskim.

11 Wybrzeże limanowe - Powstaje wskutek odcięcia od morza lejkowatych ujść rzek. Materiał niesiony przez rzeki osiada na linii wybrzeża tworząc wał (zwany limanem), który z czasem zamyka jej ujście. Powstaje wówczas słone jezioro limanowe. Wybrzeża limanowe spotykamy nad Morzem Czarnym w okolicach Odessy, we wschodniej części Zatoki Gwinejskiej. Występowanie: Nad Morzem Czarnym w ok..Odessy.

12 Źródła: Atlas Geograficzny Gimnazjum-Polska, kontynenty, świat. Internet wykonanie : Roksana Paks kl.II a.


Pobierz ppt "Wybrzeże – to wąski pas na styku lądu z morzem. Jego rzeźba ulega nieustannym zmianom. Wynika to z ciągłego oddziaływania fal morskich, pływów oraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google