Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sahara.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sahara."— Zapis prezentacji:

1 Sahara

2 Sahara… Strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą gorącą pustynią na Ziemi (ma km²) , rozciągająca się na długości 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego.

3 Znajduje się na terenach…
Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka , Algierii , Tunezji , Libii , Egiptu , Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu.

4 A dokładniej 14 pustyń : Al-Dżuf Erg Szasz Erg Ikidi
Wielki Erg Wschodni Wielki Erg Zachodni Tadmait Tanizruft Hamada al-Hamra Ahaggar Tibesti Tenere Libijska Bajuda Arabska

5 Mieszkańcy Ze względu na warunki pustynne (piaski, susza, ograniczony dostęp do wody) nie ma tam odpowiednich warunków do rozwoju życia. Gęstość zaludnienia jest niska (około jednej osoby na km²). Mieszkańcy Sahary to głównie Nomadowie. Najbardziej liczne to pasterskie plemię Tuaregów. Przemierzają oni, wraz ze swoimi stadami kóz, owiec i wielbłądów, rozlegle obrzeża pustyni w poszukiwaniu pastwisk oraz wody. Prowadzą również handel wymienny z mieszkańcami oaz. Tradycyjnie wędrowcy dostarczali mleko, mięso i juczne zwierzęta w zamian za zboże, daktyle, kawę, sól, broń i amunicję. Jednak cywilizacja dotarła także i na Saharę, zmieniając życie jej mieszkańców. Wędrówki Tuaregów zostały znacznie ograniczone. Tam gdzie były szlaki ich karawan teraz jeżdżą ciężarówki przewożące rozmaite surowce i towary. Karawany poruszają się za pomocą jucznych zwierząt (wielbłądy, muły, osły itp.). Były znane już w starożytności, a w średniowieczu stanowiły niemal jedyny sposób podróżowania po Azji Środkowej i Afryce Północnej. Utarte szlaki karawanowe są używane do dziś.

6 Tuaregowie Zajmują się wypasem owiec, kóz i wielbłądów oraz transportem karawanowym. Prowadzą koczowniczy tryb życia.  Od tysięcy lat zajmowali się łapaniem niewolników, handlowali już z Rzymianami.

7 Zdjęcia Tuaregów

8 Nomadzi Nomada - koczownik, wędrowiec, członek grupy ludzi nieposiadającej stałego miejsca zamieszkania, przemieszczającej się z miejsca na miejsce, np. w związku ze zmianami pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału albo pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Osoba prowadząca koczowniczy, wędrowny tryb życia, także podróżująca stale lub sezonowo z powodów handlowych, kulturowych lub religijnych.

9 Koniec części 1


Pobierz ppt "Sahara."

Podobne prezentacje


Reklamy Google