Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JUSTYNA ŻELAZNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JUSTYNA ŻELAZNA."— Zapis prezentacji:

1 JUSTYNA ŻELAZNA

2

3

4 duży obszar o skrajnie niekorzystnych warunkach naturalnych dla organizmów żywych (roślin, zwierząt, ludzi). Wyróżnia się pustynie gorące (piaszczyste, żwirowe, kamieniste), gdzie rozwój życia ogranicza brak opadów i wysokie temperatury, oraz pustynie lodowe, na których szczególnie uciążliwe są bardzo niskie temperatury.

5

6 obejmuje obszary położone wokół biegunów. jest to stała pokrywa lodowa, która zalega na lądzie (Antarktyda, Grenlandia) lub morzu (Ocean Arktyczny).

7

8 to tereny pozbawione roślinności lub bardzo w nią ubogie. Położone są w strefie suchych klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Wysokie temperatury i znikome opady nie pozwalają na rozwój szaty roślinnej. W Afryce znajduje się największa pustynia świata – Sahara. Sporo terenów pustynnych i półpustynnych jest też w Azji, Australii oraz Ameryce Północnej.

9

10 Pustynie występują na każdym kontynencie!

11 Drzewo Joshua

12

13

14 Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a szerokość do 4 km. Przez pustynię, z zachodu na wschód, przepływa rzeka Biała Przemsza. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura Największy w Polsce obszar lotnych piasków (ok. 33 km²) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.

15 klucze.pl/pustynia_bledowska.html 99dowska

16 3#pustynia 9 /strefy_krajobrazowe.jpg %82%C4%99dowska 1/oblicza-pustyni.html


Pobierz ppt "JUSTYNA ŻELAZNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google