Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik."— Zapis prezentacji:

1 Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik

2 Czym jest Alkohol ? Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o właściwościach narkotyku. Nadmierne picie napojów alkoholowych powoduje różnego rodzaju uszkodzenia tkanek oraz doprowadzenie do alkoholizmu, tj. nałogowego zatruwania się i całkowitego uzależnienia od alkoholu.

3 Czym jest Alkoholizm? Alkoholizm to choroba społeczna działająca destruktywnie i niszcząca w sposób powolny każde ciało pod jej wpływem. Alkoholizm oznacza stan bardzo zaawansowanej degradacji fizycznej, psychicznej, duchowej i materialnej, związany z nadużywaniem alkoholu. Wiele ludzi nie wie, że alkoholikiem może być np. ktoś, kto dosyć rzadko pije alkohol, albo szesnastoletni licealista, który ma (na razie) bardzo dobre stopnie w szkole.

4 Kiedy pojawia się choroba alkoholowa?
Czy i z jaką szybkością pojawi się choroba alkoholowa u osób nadużywających alkoholu, zależy od wielu okoliczności i w każdym wypadku jest kwestią indywidualną. Do podstawowych czynników, które wpływają na tempo popadnięcia w alkoholizm, należy wiek inicjacji alkoholowej oraz ilość i częstotliwość wprowadzania alkoholu do organizmu.

5 Kim jest alkoholik? Alkoholik to ktoś, kto w nałogowy sposób oszukuje samego siebie i kto - w konsekwencji próbuje w podobny sposób oszukiwać innych ludzi, począwszy od osób z najbliższego otoczenia.

6 Czy nastolatki piją alkohol?
Badania przeprowadzone w czerwcu 1999 roku pokazały ogromne rozmiary zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez polską młodzież. 68 % 15-letnich chłopców i 54 % 15-letnich dziewcząt piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca. 58 % 15-latków i 43 % 15-latek upiło się w ciągu ostatniego roku. 39 % 15-latków i 22 % 15-latek upiło się w ciągu ostatniego miesiąca. Co dziesiąte dziecko po wypiciu alkoholu uczestniczyło w bójce lub sprzeczce. Co dwudziesty nastolatek po wypiciu alkoholu doświadczył wypadku lub uszkodzenia ciała. Co piętnasta nastolatka po spożyciu alkoholu miała niechciane kontakty seksualne.

7 Dlaczego nastolatki piją alkohol?
Nastolatki często sięgają po alkohol: aby czuć się dorosłym, aby dopasować się do otoczenia, aby czuć się dobrze i być na luzie, aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem, aby zaspokoić ciekawość, ponieważ alkohol jest łatwo dostępny.

8 Cechy rodziny alkoholowej
Za rodzinę z problemem alkoholowym uważa się rodzinę, w której choćby jedna osoba pije w sposób przynoszący szkodę. Głównie dotyczy to rodzin, w których ktoś jest uzależniony od alkoholu. Człowiek pijący w sposób uzależniony lub nadmierny dostarcza wszystkim innym problemów życiowych, finansowych i emocjonalnych, co sprawia, że cała rodzina boryka się z szeroko rozumianym "problemem alkoholowym".

9 Dla rodziny alkoholowej charakterystyczne jest:
Niszczenie życia uczuciowego - zamiast poczucia bezpieczeństwa, zaufania i miłości, rodzina przeżywa lęk i zagrożenie, gniew i wstyd, poczucie krzywdy i poczucie winy. Brak źródeł oparcia i wzajemnej pomocy - życie rodzinne zamiast dostarczać oparcia staje się największym obciążeniem i źródłem problemów. Utrata kontaktu i zrozumienia - zamiast otwartości i prawdy, pojawia się coraz więcej kłamstw, manipulacji i udawania. Izolacja od świata zewnętrznego

10 Sytuacja dzieci Dzieci, które wychowują się w rodzinach, w których ktoś nadużywa napojów alkoholowych, żyją z poczuciem zagrożenia, cierpią i uczą się szczególnych sposobów postępowania, które im utrudniają życie. Są często ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej, a nieraz stają się również ofiarami nadużyć seksualnych. Jest ich w Polsce więcej niż 2 miliony.

11 Programy profilaktyczne
Program „Trzeci Elementarz, czyli Program Siedmiu Kroków”, Program „Trzy Koła”, Program „NOE”.

12 Źródła A. Dodziuk -,,Wybrane spojrzenia na alkoholizm i jego leczenie” W. Sztander -,,Poza kontrolą” B. Wronowicz -,, Alkoholizm jako choroba”


Pobierz ppt "Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google