Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik. Czym jest Alkohol ? Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o właściwościach narkotyku. Nadmierne picie napojów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik. Czym jest Alkohol ? Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o właściwościach narkotyku. Nadmierne picie napojów."— Zapis prezentacji:

1 Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik

2 Czym jest Alkohol ? Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o właściwościach narkotyku. Nadmierne picie napojów alkoholowych powoduje różnego rodzaju uszkodzenia tkanek oraz doprowadzenie do alkoholizmu, tj. nałogowego zatruwania się i całkowitego uzależnienia od alkoholu. Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o właściwościach narkotyku. Nadmierne picie napojów alkoholowych powoduje różnego rodzaju uszkodzenia tkanek oraz doprowadzenie do alkoholizmu, tj. nałogowego zatruwania się i całkowitego uzależnienia od alkoholu.

3 Czym jest Alkoholizm? Alkoholizm to choroba społeczna działająca destruktywnie i niszcząca w sposób powolny każde ciało pod jej wpływem. Alkoholizm to choroba społeczna działająca destruktywnie i niszcząca w sposób powolny każde ciało pod jej wpływem. Alkoholizm oznacza stan bardzo zaawansowanej degradacji fizycznej, psychicznej, duchowej i materialnej, związany z nadużywaniem alkoholu. Alkoholizm oznacza stan bardzo zaawansowanej degradacji fizycznej, psychicznej, duchowej i materialnej, związany z nadużywaniem alkoholu. Wiele ludzi nie wie, że alkoholikiem może być np. ktoś, kto dosyć rzadko pije alkohol, albo szesnastoletni licealista, który ma (na razie) bardzo dobre stopnie w szkole. Wiele ludzi nie wie, że alkoholikiem może być np. ktoś, kto dosyć rzadko pije alkohol, albo szesnastoletni licealista, który ma (na razie) bardzo dobre stopnie w szkole.

4 Kiedy pojawia się choroba alkoholowa? Czy i z jaką szybkością pojawi się choroba alkoholowa u osób nadużywających alkoholu, zależy od wielu okoliczności i w każdym wypadku jest kwestią indywidualną. Do podstawowych czynników, które wpływają na tempo popadnięcia w alkoholizm, należy wiek inicjacji alkoholowej oraz ilość i częstotliwość wprowadzania alkoholu do organizmu. Czy i z jaką szybkością pojawi się choroba alkoholowa u osób nadużywających alkoholu, zależy od wielu okoliczności i w każdym wypadku jest kwestią indywidualną. Do podstawowych czynników, które wpływają na tempo popadnięcia w alkoholizm, należy wiek inicjacji alkoholowej oraz ilość i częstotliwość wprowadzania alkoholu do organizmu.

5 Kim jest alkoholik? Alkoholik to ktoś, kto w nałogowy sposób oszukuje samego siebie i kto - w konsekwencji próbuje w podobny sposób oszukiwać innych ludzi, począwszy od osób z najbliższego otoczenia. Alkoholik to ktoś, kto w nałogowy sposób oszukuje samego siebie i kto - w konsekwencji próbuje w podobny sposób oszukiwać innych ludzi, począwszy od osób z najbliższego otoczenia.

6 Czy nastolatki piją alkohol? Badania przeprowadzone w czerwcu 1999 roku pokazały ogromne rozmiary zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez polską młodzież. Badania przeprowadzone w czerwcu 1999 roku pokazały ogromne rozmiary zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez polską młodzież. 68 % 15-letnich chłopców i 54 % 15-letnich dziewcząt piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca. 68 % 15-letnich chłopców i 54 % 15-letnich dziewcząt piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca. 58 % 15-latków i 43 % 15-latek upiło się w ciągu ostatniego roku. 58 % 15-latków i 43 % 15-latek upiło się w ciągu ostatniego roku. 39 % 15-latków i 22 % 15-latek upiło się w ciągu ostatniego miesiąca. 39 % 15-latków i 22 % 15-latek upiło się w ciągu ostatniego miesiąca. Co dziesiąte dziecko po wypiciu alkoholu uczestniczyło w bójce lub sprzeczce. Co dziesiąte dziecko po wypiciu alkoholu uczestniczyło w bójce lub sprzeczce. Co dwudziesty nastolatek po wypiciu alkoholu doświadczył wypadku lub uszkodzenia ciała. Co dwudziesty nastolatek po wypiciu alkoholu doświadczył wypadku lub uszkodzenia ciała. Co piętnasta nastolatka po spożyciu alkoholu miała niechciane kontakty seksualne. Co piętnasta nastolatka po spożyciu alkoholu miała niechciane kontakty seksualne.

7 Dlaczego nastolatki piją alkohol? Nastolatki często sięgają po alkohol: Nastolatki często sięgają po alkohol: aby czuć się dorosłym, aby czuć się dorosłym, aby dopasować się do otoczenia, aby dopasować się do otoczenia, aby czuć się dobrze i być na luzie, aby czuć się dobrze i być na luzie, aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem, aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem, aby zaspokoić ciekawość, aby zaspokoić ciekawość, ponieważ alkohol jest łatwo dostępny. ponieważ alkohol jest łatwo dostępny.

8 Cechy rodziny alkoholowej Za rodzinę z problemem alkoholowym uważa się rodzinę, w której choćby jedna osoba pije w sposób przynoszący szkodę. Głównie dotyczy to rodzin, w których ktoś jest uzależniony od alkoholu. Człowiek pijący w sposób uzależniony lub nadmierny dostarcza wszystkim innym problemów życiowych, finansowych i emocjonalnych, co sprawia, że cała rodzina boryka się z szeroko rozumianym "problemem alkoholowym". Za rodzinę z problemem alkoholowym uważa się rodzinę, w której choćby jedna osoba pije w sposób przynoszący szkodę. Głównie dotyczy to rodzin, w których ktoś jest uzależniony od alkoholu. Człowiek pijący w sposób uzależniony lub nadmierny dostarcza wszystkim innym problemów życiowych, finansowych i emocjonalnych, co sprawia, że cała rodzina boryka się z szeroko rozumianym "problemem alkoholowym".

9 Dla rodziny alkoholowej charakterystyczne jest: Niszczenie życia uczuciowego - zamiast poczucia bezpieczeństwa, zaufania i miłości, rodzina przeżywa lęk i zagrożenie, gniew i wstyd, poczucie krzywdy i poczucie winy. Niszczenie życia uczuciowego - zamiast poczucia bezpieczeństwa, zaufania i miłości, rodzina przeżywa lęk i zagrożenie, gniew i wstyd, poczucie krzywdy i poczucie winy. Brak źródeł oparcia i wzajemnej pomocy - życie rodzinne zamiast dostarczać oparcia staje się największym obciążeniem i źródłem problemów. Brak źródeł oparcia i wzajemnej pomocy - życie rodzinne zamiast dostarczać oparcia staje się największym obciążeniem i źródłem problemów. Utrata kontaktu i zrozumienia - zamiast otwartości i prawdy, pojawia się coraz więcej kłamstw, manipulacji i udawania. Utrata kontaktu i zrozumienia - zamiast otwartości i prawdy, pojawia się coraz więcej kłamstw, manipulacji i udawania. Izolacja od świata zewnętrznego Izolacja od świata zewnętrznego

10 Sytuacja dzieci Dzieci, które wychowują się w rodzinach, w których ktoś nadużywa napojów alkoholowych, żyją z poczuciem zagrożenia, cierpią i uczą się szczególnych sposobów postępowania, które im utrudniają życie. Są często ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej, a nieraz stają się również ofiarami nadużyć seksualnych. Jest ich w Polsce więcej niż 2 miliony. Dzieci, które wychowują się w rodzinach, w których ktoś nadużywa napojów alkoholowych, żyją z poczuciem zagrożenia, cierpią i uczą się szczególnych sposobów postępowania, które im utrudniają życie. Są często ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej, a nieraz stają się również ofiarami nadużyć seksualnych. Jest ich w Polsce więcej niż 2 miliony.

11 Programy profilaktyczne Program Trzeci Elementarz, czyli Program Siedmiu Kroków, Program Trzeci Elementarz, czyli Program Siedmiu Kroków, Program Trzy Koła, Program Trzy Koła, Program NOE. Program NOE.

12 Źródła A. Dodziuk -,,Wybrane spojrzenia na alkoholizm i jego leczenie A. Dodziuk -,,Wybrane spojrzenia na alkoholizm i jego leczenie W. Sztander -,,Poza kontrolą W. Sztander -,,Poza kontrolą B. Wronowicz -,, Alkoholizm jako choroba B. Wronowicz -,, Alkoholizm jako choroba


Pobierz ppt "Nadużywanie alkoholu Przemysław Kowalik. Czym jest Alkohol ? Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o właściwościach narkotyku. Nadmierne picie napojów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google