Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miejsce psychoedukacji w systemie leczenia schizofrenii Mikołaj Majkowicz Katedra Chorób Psychicznych AMG Kierownik: Prof. Dr hab. Zbigniew Nowicki Zakład.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miejsce psychoedukacji w systemie leczenia schizofrenii Mikołaj Majkowicz Katedra Chorób Psychicznych AMG Kierownik: Prof. Dr hab. Zbigniew Nowicki Zakład."— Zapis prezentacji:

1 Miejsce psychoedukacji w systemie leczenia schizofrenii Mikołaj Majkowicz Katedra Chorób Psychicznych AMG Kierownik: Prof. Dr hab. Zbigniew Nowicki Zakład Psychologii Klinicznej Kierownik: Dr hab. Bogusław Borys

2 wg Mikołaj Majkowicz Miejsce psychoedukacji i terapii rodzin w systemie leczenia schizofrenii Schizofrenia Płaszczyzna biologiczna Farmakoterapia Płaszczyzna psychologiczna Psychoterapia Płaszczyzna społeczna Psychoedukacja Terapia rodziny

3 wg Dr Izabeli Trzmiel Pojęcie psychoedukacji Psychoedukacja jest to forma oddziaływania, która ma na celu zmianę postaw i zachowań w czasie trwania choroby. W psychoedukacji uwzględnia się współczesny model choroby "nadwrażliwość na stres", w którym istotne znaczenie ma podatność organizmu na różnego rodzaju obciążenie zewnętrzne. Psychoedukacja i farmakoterapia mają istotne znaczenie w zapobieganiu nawrotom choroby i tym samym hospitalizacji chorych i mają wpływ na przebieg choroby.

4 Cele i zadania psychoedukacji Mimo pewnych różnic w metodach psychoedukacyjnych podstawowym zadaniem psychoedukacji jest uczenie radzenia sobie z chorobą i zapobieganie nawrotom. W ramach psychoedukacji uczy się wczesnego rozpoznawania objawów prodromalnych - zwiastujących nawrót choroby i radzenia sobie z nimi w razie ich wystąpienia. Sami pacjenci są zachęcani do tworzenia własnych planów działania na wypadek pojawienia się objawów zwiastunowych choroby m. in. przy pomocy odwołania się do uprzednich doświadczeń. Choć przypominanie sobie przykrych wydarzeń z przeszłości jest trudne, to w przypadku schizofrenii ma to istotne znaczenie w zapobieganiu nawrotom choroby.

5 wg Mikołaj Majkowicz Miejsce psychoedukacji i terapii rodzin w systemie leczenia schizofrenii Cele psychoedukacji Uczenie radzenia sobie z chorobą Tworzenie własnych planów walki z chorobą Zapobieganie nawrotom Wczesne rozpoznanie objawów predromalnych

6 za dr Izabelą Trzmiel Ocena skuteczności psychoedukacji Wg. Kislinga osiem spotkań psychoedukacyjnych 1 raz w tygodniu powoduje wzrost przestrzegania zaleceń leczniczych o 30 % i zmniejszenie odsetka hospitalizacji o 45%.

7 Pytania ze strony pacjentów i ich rodzin o istotę schizofrenii Czym jest schizofrenia? Czym jest schizofrenia? Jak rozpoznaje się schizofrenię? Jak rozpoznaje się schizofrenię? Czy rozpoznanie schizofrenii jest pewne? Czy rozpoznanie schizofrenii jest pewne? Jakie są przyczyny schizofrenii? Jakie są przyczyny schizofrenii? Jakie jest rokowanie w schizofrenii? Jakie jest rokowanie w schizofrenii? W jakim wieku pojawiają się pierwsze objawy schizofrenii? W jakim wieku pojawiają się pierwsze objawy schizofrenii? Jaka jest rola narkotyków i alkoholu w schizofrenii? Jaka jest rola narkotyków i alkoholu w schizofrenii?

8 Pytania ze strony pacjentów i ich rodzin o sposoby leczenia schizofrenii Kiedy należy stosować leki przeciwpsychotyczne? Kiedy należy stosować leki przeciwpsychotyczne? Jak długo należy stosować leki przeciwpsychotyczne? Jak długo należy stosować leki przeciwpsychotyczne? Dlaczego część chorych nie chce zażywać leków? Dlaczego część chorych nie chce zażywać leków? Czy trzeba kontynuować leczenie po ustąpieniu ostrych objawów schizofrenii? Czy trzeba kontynuować leczenie po ustąpieniu ostrych objawów schizofrenii? Czym są neuroleptyki o przedłużonym działaniu? Czym są neuroleptyki o przedłużonym działaniu? Jakie są najczęściej objawy niepożądane przy leczeniu neuroleptykami? Jakie są najczęściej objawy niepożądane przy leczeniu neuroleptykami?

9 Pytania związane z nawrotami choroby Jak można wykryć zbliżający się nawrót i jak temu zapobiegać? Jak można wykryć zbliżający się nawrót i jak temu zapobiegać? Czy nadużywanie alkoholu wpływa na ryzyko nawrotów? Czy nadużywanie alkoholu wpływa na ryzyko nawrotów? Jak postępować w przypadku kryzysu? Jak postępować w przypadku kryzysu?

10 Adresaci informacji przekazywanych w procesie psychoedukacji Psychoedukacja w leczeniu schizofrenii Informacje dla pacjenta Informacje dla rodziny

11 Obszary informacji przekazywanych w procesie psychoedukacji Dla pacjenta: 1. Zapobieganie nawrotom psychozy 2. Indywidualne objawy zwiastunowe 3. Ogólne objawy zwiastunowe Dla rodziny: 1. Zapobieganie nawrotom psychozy 2. Indywidualne objawy zwiastunowe 3. Ogólne objawy zwiastunowe

12 Indywidualne objawy zwiastunowe (wzór tabeli) Objaw Data ostatniego wystąpienia

13 Ogólne objawy zwiastunowe (wzór tabeli) Objaw Data ostatniego wystąpienia Uczucie napięcia i nerwowość Depresja Bezsenność Niepokój Trudności w koncentracji uwagi Uczucie braku radości Utrata apetytu Zaburzenia pamięci (zapamiętywania) Uczucie, że jest się prześladowanym Rzadsze kontakty ze znajomymi Uczucie, że jest się wyśmiewanym Uczucie, że jest się tematem rozmów Utrata zainteresowań Zaabsorbowanie sprawami religii (niespoistrzegane wcześniej) Złe samopoczucie bez wyraźnej przyczyny Nadmierne podniecenie głosy, oomawy wzrokowe Uczucie bezwartościowości Dziwaczne zachowania


Pobierz ppt "Miejsce psychoedukacji w systemie leczenia schizofrenii Mikołaj Majkowicz Katedra Chorób Psychicznych AMG Kierownik: Prof. Dr hab. Zbigniew Nowicki Zakład."

Podobne prezentacje


Reklamy Google