Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzą się pytania: Dlaczego alkohol staje się trunkiem tak często spożywanym przez człowieka? Dlaczego po niego sięgamy? Dlaczego staje się on powszechnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzą się pytania: Dlaczego alkohol staje się trunkiem tak często spożywanym przez człowieka? Dlaczego po niego sięgamy? Dlaczego staje się on powszechnie."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Rodzą się pytania: Dlaczego alkohol staje się trunkiem tak często spożywanym przez człowieka? Dlaczego po niego sięgamy? Dlaczego staje się on powszechnie respektowany, pomimo efektów jego spożywania? Dlaczego…?

5 Chęć zmiany nastroju

6 Chęć zaakceptowania przez rówieśników

7 Chęć ucieczki od problemów

8 Wśród środków odurzających alkohol to nasz największy zabójca Alkohol nie jest dobrym środkiem w przytoczonych przypadkach, gdyż nie tylko zmienia naszą świadomość, ale może również doprowadzić do uzależnienia się. W takim przypadku mówimy o powtarzającej się sytuacji używania alkoholu dla uzyskania doraźnego efektu, jakim może być przyjemność bądź złagodzenie dolegliwości.

9 Nadużywanie substancji alkoholowych prowadzi za sobą wiele konsekwencji negatywnych dla osoby uzależnionej, jak i dla jej bliskich.

10 alkohol = ciężka choroba alkohol = źródło przestępstw alkohol = rozbita rodzina

11 Ostatni czynnik nie tylko dotyczy osoby nadużywającej alkohol, ale również jej rodziny. A jakie są tego skutki?

12 PRZEMOC FIZYCZNA PREZMOC PSYCHICZNA PRZEMOC SEKSUALNA ZANIEDBANIE

13

14 Wszystkie te pojęcia dotyczą tego samego – psychofizycznego stanu wykraczającego grubo ponad normę Stosowanie przemocy wynika najczęściej z niemożności rozwiązywania przez ludzi problemów swojego życia Erich Fromm Wojna w człowieku

15 W rodzinach z problemem alkoholowym akty przemocy fizycznej występują dwukrotnie częściej niż w rodzinach wolnych od problemu alkoholowego. Ofiarami przemocy pijanego rodzica są partnerzy i dzieci.

16 Przemoc rodzinna, której świadkami lub ofiarami są dzieci, wpływa na ich rozwój emocjonalny.

17 Alkoholizm i przemoc wpływają negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Uwalniając się od alkoholu zyskujesz wolność od przemocy!

18 Sposoby uwolnienia się od alkoholu i przemocy 1. Miejsca, gdzie ofiary przemocy mogą szukać pomocy: - Ośrodki pomocy społecznej - Hostele do ofiar przemocy domowej - Fundacje i Stowarzyszenia - Internetowe spisy ośrodków pomocowych - Internetowe społeczności wsparcia dla ofiar 1.Terapia alkoholowa - 4 zasady: - uzdrawianie organizmu, - zmiany psychiczne, - naprawa kontaktów z innymi ludźmi, - przemiana duchowa. 2. Fachowa pomoc: Oddziaływania niefarmakologiczne - Psychoterapia poznawcza/behawioralna - Edukacja -Grupy samopomocy (wspólnota AA, kluby abstynenta) -Trening umiejętności społecznych (np. trening asertywnych zachowań abstynenckich) - Akupunktura/hipnoza Leczenie farmakologiczne

19 Stwórz wolną i szczęśliwą rodzinę!


Pobierz ppt "Rodzą się pytania: Dlaczego alkohol staje się trunkiem tak często spożywanym przez człowieka? Dlaczego po niego sięgamy? Dlaczego staje się on powszechnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google