Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRAWA OSOBISTE (CZĘŚĆ II)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRAWA OSOBISTE (CZĘŚĆ II)"— Zapis prezentacji:

1 PRAWA OSOBISTE (CZĘŚĆ II)

2 1 Prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym

3 WYJAŚNIENIE Według mnie każde dziecko ma prawo do swobody myślenia i wyrażania własnych poglądów. Należy wysłuchać argumentów i sposobu myślenia każdego bez względu na wiek. Nie należy nikomu narzucać swojego sposobu myślenia. Oczywiste jest, że każdy ma swój sposób spostrzegania wielu spraw i nie powinniśmy negować kogoś o odmiennych poglądach a tym bardziej narzucać mu swoich. W takich sytuacjach każdy powinien być wysłuchany. Często słyszymy jako nastolatki, że my nic nie wiemy, nie rozumiemy bo jesteśmy młodzi. Uważam, że mimo młodego wieku i braku doświadczenia potrafimy myśleć i mieć swoje poglądy, które powinny być brane pod uwagę tak samo jak poglądy dorosłych. Wiadomo, że my nie będziemy myśleć tak jak dorośli a dorośli tak jak my. Przykładem może być fakt, że pisanie testów kompetencji, czy innych egzaminów powinny być brane pod uwagę zdanie tych, co je pisali , co by w nich zmienili. Takie spostrzeżenia i poglądy powinny być brane pod uwagę. Przedstawiciele administracyjno – sądowi mają obowiązek wysłuchać dziecko w sprawach, które go dotyczą.

4 2 Prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi.

5 WYJAŚNIENIE Biorąc pod uwagę dobro dzieci w sytuacji, w której zostały one rozłączone od rodziców. Państwo powinno umożliwić dziecku jak najczęstszy i najbliższy kontakt z rodzicami, gdyż więź w rodzinie powinna być zachowana. Państwo powinno zapewnić dziecku możliwość do wychowywania w rodzinie. Jeżeli rodzice nie mają środków do utrzymania dziecka, a dziecko jest z nimi związane emocjonalnie państwo powinno zapewnić potrzebne środki do normalnego funkcjonowania rodziny i dziecka. Umożliwić doraźną pomoc finansową czy pomoc w znalezieniu pracy. W przypadku, kiedy rodzice nie spełniają swojej funkcji, np: są alkoholikami a dziecko nie ma więzi z rodzicami, państwo powinno zapewnić dziecku rodzinę zastępczą, która odpowiednio się nim zajmie. Każdy ma prawo do wychowania w rodzinie nie zawsze biologicznej.

6 3 Prawo do wolności od przemocy psychicznej lub fizycznej.

7 WYJAŚNIENIE Każdy człowiek powinien mieć prawo do wolności fizycznej i psychicznej, nikt nie ma prawa do znęcania się w jakikolwiek sposób na drugiej osobie. Nie można wyzyskiwać człowieka, stosować wszelkiego rodzaju nadużyć seksualnych i okrucieństwa. Nie wolno bić dziecka, stosować na nim kar cielesnych jak i kar psychicznych. Zastraszanie czy szantażowanie dziecka jest niedopuszczalne. Wykorzystywanie seksualne dzieci wpływa na ich psychikę do końca życia. Według mnie każde dziecko powinno mieć takie samo prawo jak dorośli, którzy we wszystkich przypadkach wyżej wymienionych mogą iść do sądu i domagać się ukarania winnych. Tak samo dziecko powinno mieć zapewnioną nietykalność fizyczną i psychiczną.

8 4 Prawo do nie rekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia

9 WYJAŚNIENIE Uważam, że dzieci poniżej 15 roku życia nie powinny być poddawane rekrutacji wojskowej, nawet jeśli by wyraziły swoją zgodę. Udział w jakichkolwiek działaniach zbrojnych jest niedopuszczalna dla dzieci. Wymaga to dużej odpowiedzialności i dojrzałości psychicznej. W każdym innym przypadku może okazać się to tragiczne zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

10 ŹRÓDŁA INFORMACJI www.ekoludek – prawa dziecka.pl www.Google.pl

11 Prezentację przygotowały:
Aleksandra Suszczyńska Bogna Ochońska Wiktoria Mróz Aleksandra Ochońska


Pobierz ppt "PRAWA OSOBISTE (CZĘŚĆ II)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google