Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pitagoras.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pitagoras."— Zapis prezentacji:

1 Pitagoras

2 Spis treści: Pitagoras Twierdzenie Pitagorasa Twierdzenie odwrotne
Szkoła Pitagorasa Cytaty Ciekawostki Galeria

3 Pitagoras Pitagoras - (ur. ok. 572 p.n.e. na Samos lub w Sydonie, zm. ok p.n.e. w Metaponcie) – grecki matematyk, filozof, mistyk kojarzony ze słynnym twierdzeniem matematycznym nazwanym jego imieniem. Z relacji anonimowego autora wiadomo, że Pitagoras żył 104 lata, ale większość opisów wzmiankuje jedynie około 80 lat. Według wielu źródeł jego żoną była Teano, z którą miał dwóch synów: Telangesa i Menezarcha.

4 Pitagoras Grecki matematyk i filozof, założyciel tzw. szkoły pitagorejskiej w Krotonie. W szkole tej rozważano między innymi takie problemy matematyczne, jak podwojenie sześcianu, trysekcja kąta, kwadratura koła itp. Do klasycznej wiedzy matematycznej przeszło słynne twierdzenie, powszechne zwane twierdzeniem Pitagorasa.

5 Twierdzenie Pitagorasa
Twierdzenie, zwane twierdzeniem Pitagorasa, używane było już wcześniej przez Babilończyków, Egipcjan i Hindusów. Od pitagorejczyków pochodzi prawdopodobnie ogólny dowód i nazwa twierdzenia. Legenda głosi, że po udowodnieniu twierdzenia Pitagoras złożył bogom hekatombę, czyli ofiarę ze stu wołów.

6 Twierdzenie Pitagorasa
W dowolnym trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta.

7 Twierdzenie odwrotne od Twierdzenia Pitagorasa
Jeżeli w trójkącie suma kwadratów długości dwóch krótszych boków jest równa kwadratowi długości najdłuższego boku, to trójkąt jest prostokątny.

8 Szkoła Pitagorasa Pitagoras założył w Krotonie szkołę pitagorejczyków w roku 529 p.n.e. Pitagorejczycy głosili idee nieśmiertelności oraz wędrówki dusz, zaś drugi pogląd zanikł wśród bardziej współczesnych "wyznawców" i pochodził raczej od orfików. Sam Pitagoras wymieniał kilka postaci historycznych, z którymi identyfikował się korzystając z wyznawanej idei.

9 Cytaty „Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami równocześnie”.
„Milcz, albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia”. „Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi”. „Dwie najkrótsze odpowiedzi: Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia”..

10 Ciekawostki Obecnie znanych jest ponad 200 dowodów twierdzenia Pitagorasa. Mówimy, że trzy liczby naturalne a, b, c tworzą trójkę pitagorejską. Trójek pitagorejskich jest nieskończenie wiele. Oto przykłady: 3,4,5 6,8,10.

11 Galeria

12 Martyna Korneluk Aleksandra Wilk kl. IIA


Pobierz ppt "Pitagoras."

Podobne prezentacje


Reklamy Google