Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MORZE MARTWE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MORZE MARTWE."— Zapis prezentacji:

1 MORZE MARTWE

2 Morze Martwe (arab. ألبَحْر ألمَيّت, Al-Bahr al-Majit, hebr
Morze Martwe (arab. ألبَحْر ألمَيّت, Al-Bahr al-Majit, hebr. ים המלח, Jam haMelah) - słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. Położenie Morze Martwe leży w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu - ryftu ciągnącego się na południe od Afryki Wschodniej na pograniczu Izraela i Jordanii. Znajduje się między wysokimi klifami i górami. Od strony zachodniej wznoszą się Góry Judzkie, a od wschodniej Płaskowyż Moabski

3 Historia i nazewnictwo
Położenie Morze Martwe leży w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu - ryftu ciągnącego się na południe od Afryki Wschodniej na pograniczu Izraela i Jordanii. Znajduje się między wysokimi klifami i górami. Od strony zachodniej wznoszą się Góry Judzkie, a od wschodniej Płaskowyż Moabski Historia i nazewnictwo Ok. 17 tys. lat temu poziom wody Morza Martwego był tak wysoki, że łączyło się ono z leżącym na północ Jeziorem Tyberiadzkim. W ciągu wieków przylegały do niego różne nazwy: Cuchnące Morze, Diabelskie Morze czy też Jezioro Asfaltowe. W Biblii nazwano je Morzem Słonym oraz morzem Araby.[1] Według tradycji akceptowanej przez wielu uczonych głęboko na dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory. Dlatego jest ono także znane jako Morze Sodomy lub Morze Lota - opisanego w Biblii świadka tragicznych wydarzeń związanych z tymi miastami. W pobliżu Morza Martwego znajduje się starożytna twierdza Masada oraz miejsce odnalezienia zwojów z Qumran. Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie nieumiejący pływać. Rzymski wódz Wespazjan, chcąc sprawdzić to zjawisko, kazał wrzucać do wody jeńców

4

5 RZEKA JORDAN

6 Jordan (hebr. נהר הירדן, nehar hayarden; arab
Jordan (hebr. נהר הירדן, nehar hayarden; arab. نهر الأردن, nahr al-urdun) - rzeka na Bliskim Wschodzie płynąca rowem Jordanu do Morza Martwego. Historycznie i religijnie jest to jedna z najważniejszych rzek na świecie. Rzeka przepływa lub graniczy z Libanem, Izraelem i Jordanią. Rzeka Jordan ma długość 251 km. Jej źródła znajdują się na terytorium Libanu w górach Antylibanu. Posiada cztery dopływy: * rzeka Hasbani (hebr. שניר, senir; arab. الحاصباني, hasbani), która spływa z Libanu. * rzeka Banias (hebr. חרמון, hermon; arab. بانياس, banias), która jako potoki spływa z góry Hermon (2 814 m n.p.m.). * rzeka Dan (hebr. דן, dan; arab. اللدان, leddan), również spływa ze zboczy góry Hermon (2 814 m n.p.m.). * rzeka Ajoun (hebr. עיון, ajoun; arab. عيون, ajoun), spływa z Libanu.

7 Wody rzeki wykorzystywane są do celów irygacyjnych i energetycznych, ale ich podział i wykorzystanie jest przyczyną wielu sporów wśród państw, przez które przepływa.

8

9 Jezioro Galilejskie

10 Bardzo często Jezioro Tyberiadzkie jest nazywane Jeziorem Genezaret albo Jeziorem Galilejskim, czasami Morzem Galilejskim. We współczesnym języku hebrajskim jest znane pod swoją biblijną nazwą: Morze Kinneret (hebr. ים כנרת, Yam Kinneret) - Księga Liczb 34:11; Jozue 13:27.

11 Jezioro Tyberiadzkie (hebr. : ים כנרת, Yam Kinneret; arab
Jezioro Tyberiadzkie (hebr.: ים כנרת, Yam Kinneret; arab.: بحيرة طبريا, Al-Bahr at-Tabarijja) jest największym jeziorem słodkowodnym Izraela, położonym na północy kraju w Galilei. Niektórzy nazywają je morzem, jednak w rzeczywistości jest to jezioro przepływowe, przez które przepływa rzeka Jordan, która wraz z jeziorem stanowi podstawowe źródło wody dla Izraela. Specjalny system wodnych rurociągów transportuje wodę z północy kraju na południe z jeziora Tyberiadzkiego aż na pustynie Negew.

12 Widok od strony Tyberiady


Pobierz ppt "MORZE MARTWE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google