Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?
Prezentacja multimedialna autorstwa Jacka Burdzik ucznia klasy Va Szkoły Podstawowej nr 6 im. Alfreda Szklarskiego w Orzeszu.

2 Co to jest las? Las jest to najprościej mówiąc zbiorowisko roślin i zwierząt. To miejsce, gdzie na pewnym terytorium żyje mnóstwo organizmów roślinnych i zwierzęcych bardzo często ściśle od siebie uzależnionych. W Polsce występują trzy rodzaje lasów: · lasy iglaste – rosną w nich tylko drzewa iglaste, · lasy liściaste – rosną w nich jedynie drzewa liściaste, · lasy mieszane – rosną w nich zarówno drzewa iglaste, jak i drzewa liściaste

3 Las ma wielu przyjaciół
Idźmy leśną ścieżką cicho, cichuteńko, może zobaczymy sarniątko z sarenką. Może zobaczymy wiewióreczkę małą, jak wesoło skacze z gałęzi na gałąź.

4 I niech nikt po lesie nie gwiżdże, nie woła – może usłyszymy pukanie dzięcioła. A może zaśpiewa między gałązkami jakiś leśny ptaszek, którego nie znamy…

5 A człowiek? Czy człowiek jest przyjacielem lasu?
Człowiek przyczynia się do niszczenia lasu poprzez: - wyrzucanie śmieci do lasu, - jeżdżenie samochodem po lesie, - wycinanie lasów, - zanieczyszczanie powietrza, - wywożenie różnego typu nieczystości do lasu (np. ścieki z szamb), - podpalanie lasów, - wylewanie do lasu szkodliwych substancji chemicznych.

6

7 Dlaczego powinniśmy dbać o lasy?
Nie na darmo mówi się, że las to zielone płuca przyrody. Las dostarcza nam potrzebnego do życia tlenu, pochłaniając z atmosfery wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia. Można powiedzieć, że las jest pewnego rodzaju fabryką, w końcu produkuje dla człowieka drewno, które jest nam potrzebne i wykorzystywane do budowy domów i wielu przedmiotów codziennego użytku. Jednak ta „fabryka” w przeciwieństwie do innych jest fabryką naturalną, która zamiast zanieczyszczać naszą planetę, chroni ją i dostarcza jej cenny tlen. Często niestety nie doceniamy tego, masowo wycinamy drzewa i nie szanujemy papieru. Las jest również domem i naturalnym środowiskiem dla licznych gatunków zwierząt. Niszcząc las pozbawiamy tak naprawdę zwierzęta ich domu. W lesie rosną też grzyby i owoce, niektóre z nich mają cenne właściwości zdrowotne. Las to także miejsce idealne na spacer i odpoczynek. Czy jest coś przyjemniejszego niż spacer pośród drzew i przyrody, gdzie panuje cisza i spokój. Można tutaj odpocząć, pooddychać świeżym powietrzem, uspokoić się i posłuchać pięknego śpiewu ptaków. Spacer po lesie doskonale wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W lesie dotleniamy swoje płuca, wyciszamy się i relaksujemy.

8 Jak możemy sami zadbać o las?
1. Pamiętaj, aby w lesie zachować ciszę. Uszanuj żyjące tutaj zwierzęta, których las jest domem. 2. Nie pal w lesie ogniska! Wystarczy mała iskra, aby wybuchł wielki pożar! Jeśli chcesz robić ognisko, znajdź specjalne wyznaczone do tego celu miejsca. 3. Nie wyrzucaj śmieci w lesie! Las to mieszkanie wielu zwierząt, które mogą skaleczyć się o różne przedmioty, z kolei wyrzucone szklane butelki mogą skupiać światło, a przez to spowodować pożar. 4. Nie niszcz roślin, mrowisk ani gniazd zwierząt. Postaraj się też uważać na małe zwierzęta. 5. W lesie spaceruj tylko wydeptanymi ścieżkami. Dzięki temu nie zniszczysz roślin, które rosną w lesie. 6. Kiedy zbierasz grzyby, nie wyrywaj ich całych z ziemi, utnij tak, aby zostawić grzybnię. 7. Oszczędzaj i szanuj papier, w ten sposób również przyczyniasz się do ochrony lasu.

9 Człowiek przyjacielem lasu
Człowiek też może być przyjacielem lasu, jednak przyjaźń do czegoś zobowiązuje i nakłada pewne obowiązki. Jeżeli akceptujesz sposoby dbania o las, witaj w Klubie Przyjaciół Lasu.

10 Bibliografia 1.http://zoowswidniku.blogspot.com/p/mini-las-zwierzeta-lesne.html 2.http://tpl.org.pl/2009_2010 3.http://zapytaj.onet.pl 4.http://break-my-turn.blogspot.com 5.http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/ /BIESZCZADY/ 6.http://dalia-hobby.blogspot.com/2011_04_23_archive.html\ 7.http://start.lasy.gov.pl/web/runowo/42 8.http://ulicaekologiczna.pl/zdrowy-styl-zycia/lasy-swiata-i-ich-mieszkancy/ 9.www.przypinki.pl 10.http://www.artykul.com.pl/dlaczego-warto-dbac-o-lasy/ 11.http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU1135 12.http://slideplayer.pl/slide/809892/ 13.http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/galeria/307/5879/tych-grzybow-nie-zbieraj-jakie-sa-najbardziej-trujace-grzyby- w-naszych-lasach/ 14.http://www.gazetakaszubska.pl/4678/co-robia-zima-wiewiorki


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google