Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Przyjaciel Lasu” Kto jest przyjacielem lasu?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Przyjaciel Lasu” Kto jest przyjacielem lasu?."— Zapis prezentacji:

1 „Przyjaciel Lasu” Kto jest przyjacielem lasu?

2 Ale żeby zostać przyjacielem lasu trzeba o niego dbać!!!
Przyjacielem lasu może zostać każdy!!! To może być : RODZINA, CZŁOWIEK, LEŚNICZY, KAŻDE ZWIERZĘ I WSZYSTKIE ISTOTY, KTÓRE ŻYJĄ NA ŚWIECIE!!! Ale żeby zostać przyjacielem lasu trzeba o niego dbać!!!

3 Warto jest być przyjacielem lasu, ponieważ znajdują się w nim rośliny, które wytwarzają tlen. Dzięki niemu możemy żyć.

4 Każdy może zostać przyjacielem lasu.
Oto kilka zasad ,których trzeba przestrzegać będąc w lesie, żeby nim zostać: - nie wolno śmiecić - nie wolno palić ognisk - nie wolno niszczyć przyrody - nie wolno płoszyć zwierząt - trzeba zachować cisze

5 Każdy przyjaciel lasu powinien dbać o niego
Każdy przyjaciel lasu powinien dbać o niego. Można dokarmiać zwierzęta albo nie śmiecić w lesie, ponieważ wtedy zwierzęta będą zdrowe a las czysty i piękny.

6 Sprzątanie lasu jest równie ważne jak dokarmianie zwierząt.

7 Aby chronić lasy, trzeba o nie dbać.
Nie można ich zaśmiecać. Nie wolno też płoszyć zwierząt i ptaków. W lesie nie powinno się hałasować, łamać gałęzi i niszczyć kryjówek zwierząt. Las jest domem zwierząt. Należy systematycznie usuwać chore drzewa i sadzić nowe. W czasie suszy należy być bardzo ostrożnym, aby nie spowodować pożaru.

8 WIELKA ROLA LEŚNICZEGO
Leśniczy najczęściej jest pracownikiem instytucji Państwowe Gospodarstwo Leśne ­ Lasy Państwowe, która sprawują nadzór nad wszystkimi lasami należącymi do Skarbu Państwa na terenie Polski. Jest on pracownikiem nadleśnictwa zaliczanym do Służby Leśnej. Tworzą ją pracownicy Lasów Państwowych, którzy zajmują się: zarządzaniem lasami, prowadzeniem w nich gospodarki leśnej i ochroną tych lasów oraz zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego. Leśniczy większość swoich prac musi zaplanować z wyprzedzeniem. Na przykład, aby wiosną posadzić młody las na przygotowanej jesienią powierzchni, leśniczy musi zaplanować, jaki gatunek drzewa ma być posadzony, w jakim miejscu i ile sztuk sadzonek będzie potrzebnych do wysadzenia. W ramach ochrony lasu późną jesienią należy dokonać prognozy wystąpienia szkodliwych dla lasu owadów. Na podstawie liczby zebranych szkodników spod jednego drzewa można ustalić, czy w przyszłym roku będzie ich dużo, czy mało. Pod koniec roku leśniczy również musi wyznaczyć powierzchnie lasu, które planowane są do wycięcia. W tym celu musi pomierzyć wszystkie drzewa, by ustalić ile drewna pozyska się z danej powierzchni. Jest to tzw. szacunek brakarski. Mierzy się średnicę i wysokość drzewa, a wyniki pozwalają określić, ile drewna nadleśnictwo planuje pozyskać w następnym roku. Jesienią i zimą leśniczy w młodszych drzewostanach wyznacza drzewka obumarłe, chore lub z wadami, które należy usunąć, by te, które pozostają miały lepsze warunki do rozwoju. Ścięte drewno leśniczy musi pomierzyć i odebrać a także być obecnym przy jego sprzedaży i wywozie.

9 Przyjacielem lasu może być:
każde dziecko, mężczyzna, kobieta, zwierzę, leśniczy, każda z tych postaci ma swoją pracę, zdolność do dbania o las.

10 Moja szkoła i ja również jesteśmy przyjaciółmi lasu
Moja szkoła i ja również jesteśmy przyjaciółmi lasu. Przestrzegamy zasad kodeksu przyjaciela lasu i nakłaniamy do tego innych.


Pobierz ppt "„Przyjaciel Lasu” Kto jest przyjacielem lasu?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google