Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?
\

2 LEŚNICZY – STRAŻNIK LASU
dba o poprawę stanu sanitarnego drzewostanów; zajmuje się zbiorem nasion, zalesianiem, odnawianiem lasu, pielęgnowaniem lasu; prowadzi gospodarkę łowiecką; dba o utrzymanie właściwej estetyki lasu; dokarmia w zimie zwierzęta; kontroluje sprzedaż i wywóz drzewa wyciętego z lasu; sadzi drzewka na terenie lasu; ochrania granice leśnictwa przed szkodnictwem ze strony człowieka;

3 BEZKRĘGOWCE GLEBOWE Nicienie, pierścienice i larwy owadów, rozkładają szczątki roślin i zwierząt, przetwarzając je na proste substancje (woda i sole mineralne) Dzięki temu organizmy te wzbogacają glebę w próchnicę, która decyduje o strukturze gleby i jej właściwościach odżywczych.

4 BAKTERIE I GRZYBY odżywiają się szczątkami innych organizmów;
zapobiegają gromadzeniu się martwych resztek; użyźniają glebę; uczestniczą w procesie glebotwórczym i wzbogacają glebę, tworząc próchnicę; Dzięki takim działaniom składniki pokarmowe zawarte w ściółce ponownie wracają do obiegu materii w ekosystemie lasu. 

5 Ptaki Rozsiewają nasiona.
Pełnią funkcje sanitarne – niektóre gatunki ptaków zjadając padlinę oczyszczają środowisko. Ptaki zjadają niepotrzebne insekty, które niszczą roślinność w lesie. Są niezbędnym ogniwem łańcucha pokarmowego. Są pokarmem dla większych zwierząt, czasem także innych ptaków (drapieżnych). Rozsiewają nasiona.

6 Drapieżniki eliminują z populacji osobniki, które z powodu wieku lub chorób są zbyt słabe by przeżyć; często są ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym; nie dopuszczają do nadmiernego rozmnożenia się osobników danego gatunku; przyczyniają się do utrzymania równowagi biologicznej;

7 WIATR Łagodzi szkodliwości późnych przymrozków przez usuwanie zimnego powietrza. Łagodzi zbyt wysokie letnie temperatury, które są szkodliwe przede wszystkim dla młodszych upraw.

8 Odżywiają się owadami „szkodliwymi” dla lasu oraz ich larwami;
MRÓWKI zjadając fragmenty nasion przenoszą je w różne miejsca i przy okazji rozsiewają (np. fiołek leśny), a więc wpływają na różnorodność gatunkową lasu; Odżywiają się owadami „szkodliwymi” dla lasu oraz ich larwami;

9 Wszystkie te czynniki oddziałują pozytywnie na las
Wszystkie te czynniki oddziałują pozytywnie na las. Związek miedzy organizmami a lasem ma charakter obustronny. ,,Przyjaciele’’ lasu wpływają na niego korzystnie, umożliwiając mu prawidłowy wzrost i rozwój. Las natomiast stanowi dla nich miejsce schronienia i bytowania.


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google