Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Subkultura- moda i styl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Subkultura- moda i styl."— Zapis prezentacji:

1 Subkultura- moda i styl.

2 Cele naszego projektu TO:
1.Co to jest subkultura? 2.Charakterystyka grup podkulturowych. 3.Zalety bycia w grupie subkulturowej. 4. Zagrożenia ze strony subkultur.

3 KULTURA Czy wiesz ,że…. kultura to: „Ogół materialnych niematerialnych wytworów człowieka, wszystko co nie powstało drogą naturalną, ale w rezultacie działań ludzi,” oraz „system wyuczonych i przekazywanych wartości, norm, wzorów oraz zachowań wspólnych danej zbiorczości.

4 Subkultura Termin "subkultura" oznacza podkulturę, odrębność jakiejś grupy społecznej względem innych grup społecznych. Członkowie danej subkultury posiadają własną tożsamość, tzn., że kierują się własnymi wzorami zachowań, posiadają charakterystyczny styl bycia czy sposób ubierania się , własny język czy system wartości. Pojęcie subkultury najczęściej związane jest ze środowiskami młodzieżowymi. Młodzi ludzie chcą wyrazić swoją spontaniczność i opozycję do kultury "świata dorosłych". Pragną podkreślać swój indywidualizm, swoją niezgodę i bunt wobec otaczającej rzeczywistości.

5 • Emo • Punki • Skate • Goci • Hipisi • Rastafarianie ( rastamani) • Laleczka barbie (żywa barbie ) • Metalowcy

6 EMO Nazwa Emo pochodzi od angielskiego słowa „emotion” ,które oznacza emocje .Członkowie subkultury Emo uważają się bowiem za osoby bardzo wrażliwe i mało odporne na otaczające je zło. Czytając ich blogi lub rozmawiając z nimi osobiście, można usłyszeć, iż ich życie jest bardzo trudne i ciężkie, młodość przytłaczająca, a dorośli niczego nie rozumieją. Powszechnie uważa się, iż członkowie tej subkultury lubią pisać wiersze i piosenki, w których wyrażają swoje refleksje o świecie, opisują rozczarowania, plany czy też marzenia. Wiele ludzi popiera wybór bycia kimś innym ,jednak niektórzy określają ich mianem "dziwni" .Prawda jest jednak taka, że są to osoby wrażliwe, empatyczne ,a reszta cech zależy od osobowości. Kultura Emo niesie jednak pozytywne przesłanie – odrzuca konsumpcjonizm, propaguje wegetarianizm i odrzucenie używek, takich jak narkotyki, alkohol, czy papierosy.

7 STYL EMO Przedstawiciele subkultury Emo słuchają pop punka, post hardcore, metalcore i indie rocka. Najczęściej zarówno chłopcy, jak i dziewczęta noszą spodnie typu rurki, T-shirty z nadrukami zespołów, trampki i paski nabijane ćwiekami. Włosy powinny być proste, z długą, ukośnie ściętą, opadającą na oczy grzywką. Dziewczęta i chłopcy obrysowują oczy czarną kredką.

8

9 PUNKI Punk to wciąż popularny gatunek muzyczny, który powstał w latach 70-tych. Ideologia punk nie jest jasno określona, odrzuca jednak normy i reguły społeczne, które ograniczają wolność jednostki. Subkultura punkowa  neguje postawy popularyzowane przez kościół, państwo, rodzinę i szkołę. Przynależność do kultury punkowej widoczna jest w niedbałym stroju, na który składa się stara, skórzana kurtka, podarte spodnie, często z łatami, glany, czyli ciężkie, skórzane buty i nabijany ćwiekami pas. Charakterystycznym atrybutem punka jest irokez, czyli fryzura z wygolonymi bokami i postawionymi w czub włosami na środku głowy. Punki noszą kolczyki lub agrafki w uszach. 

10

11 SKATE

12 Subkultura skate charakteryzuje się zamiłowaniem do jazdy na deskorolce, którą wykorzystuje się nie tylko do poruszania się po mieście i jako hobby, ale przede wszystkim do wykonywania ewolucji i trików w skateparkach i na rampach. Skejci noszą luźne, często kolorowe ubrania – T-shirty, bluzy, workowate spodnie, sportowe obuwie i czapki z daszkiem. Subkultura skate niekiedy mylnie utożsamiana jest z subkulturą hip-hop. Skejci słuchają rapu, hip-hopu, reggae, czy odłamów rocka i punka. Początki subkultury skejterów sięgają początków skateboardingu, czyli lat 70-tych. Przynależność do subkultury skate wymaga ciągłego doskonalenia się w wykonywaniu trików na deskorolce. Ewolucje te są niekiedy bardzo niebezpieczne i wymagają dużo pracy, siły i sprawności fizycznej.

13 GOCI Kultura powstała w latach 80-tych i jest odłamem punku. Subkultura gotycka charakteryzuje się fascynacją tym, co mroczne, tajemnicze, ale również romantyczne. Gotów interesuje nie tylko muzyka, ale również literatura, sztuka i architektura. Popularne jest zainteresowanie okultyzmem, wampiryzmem, astrologią, śmiercią i mitologią. Goci i gotki wyróżniają się specyficznym wyglądem i strojem. Pożądany wygląd to blada cera, czarne, długie włosy, usta umalowane czerwoną lub czarną szminką, a paznokcie czarnym lakierem. Najpopularniejsze kolory w stroju to czerń, czerwień i fiolet. Atrybuty gotów to srebrna biżuteria, stroje w stylu retro, aksamit i koronki.

14

15 GOCI słuchają death rocka, synthpopu, EBM, oraz neofolku, a także muzyki industrialnej oraz industrialno- elektroniczne. Ponadto, wielu ludzi błędnie utożsamia subkulturę gotycką z satanizmem. W rzeczywistości goci mimo swej fascynacji mrokiem, nie mają nic wspólnego z kultem szatana. Za typowe stroje gotów można uznać możliwie szykowne ubrania w stylu retro wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji, czarne płaszcze i ciemne okulary, jak i niezwykle krzykliwe czarno-kolorowe futurystyczne kreacje graniczące z zagranicznymi stylami techno – oraz wszelkie ich kombinacje.

16 HIPISI Pierwsze grupy pojawiły się w latach 60-tych w USA, jako wyraz buntu przeciwko tradycyjnym amerykańskim wartościom. Hipisi głosili hasła wolnej miłości, powrotu do natury, pacyfizmu (ruch społeczno –polityczny dążący do pokoju, potępiający wszelkie wojny),dostępu do narkotyków, tolerancji w zakresie wyboru sposobu życia, zachowania i ubioru. W Polsce na przełomie lat 60-tych i 70-tych tworzono komuny na Mazurach, w Bieszczadach i w okolicy Warszawy. Od lat 80-tych hippisów utożsamiano w Polsce z narkomanami. Z biegiem lat ruch przestał istnieć, ale poglądy dawnych hipisów nadal znajdują zwolenników wśród młodych ludzi.

17

18 RASTAFARIANIE Ruch powstał na Jamajce w drugiej połowie lat 60-tych, choć jego tradycje są znacznie dawniejsze. Obejmuje głównie środowiska murzyńskich imigrantów w Wielkiej Brytanii oraz Murzynów w USA. Ruch zakłada konieczność zwrócenia się ku religii. Jednym z najistotniejszych symboli najczęściej występujących w języku rastafarian jest Babilon rozumiany jako pogrążony w grzechu świat białego człowieka. W Europie sekta zdobyła duży rozgłos, ale Polska jest jedynym krajem, w którym istnieje ruch białych rastafarian. Pojawili się w latach 80-tych wraz z muzyką Boba Marleya. Wielu z nich wywodziło się z ruchu punk, który w pewnym momencie wydał się im mało twórczy. Ideologia rodzimego rastafarianizmu atakuje głównie sfery moralne rzeczywistości. Światu zła przeciwstawiają oni swoją kulturę: muzykę, styl życia. Żyją w komunach, jedzą żywność przez siebie wyprodukowaną. Nie piją alkoholu, zalecają wegetarianizm. Używają marihuany jako środka pomagającego w medytacjach.

19 Rastafarianie noszą długie galabije(tradycyjna szata mężczyzn arabskich, przypominająca nieco europejską koszulę nocną), kolorowe wdzianka, w których dominują kolory flagi Organizacji Jedności Afryki – czerwony, żółty i zielony. Ważna jest fryzura tak zwane dready, czyli długie włosy skręcone w wąskie pasma,których się nie rozczesuje. Ludzie Rasta z natury są spokojni i nie narażają się na ataki innych ugrupowań.

20

21

22 LALECZKA BARBIE Valeria Lukyanova (ur. 23 sierpnia 1985 ) to ukraińska modelka, najlepiej znana z podobieństwa do Mattel - wyrobów lalki Barbie. Dla wzmocnienia efektu Valeria Lukyanova używa makijażu , soczewek kontaktowych na oczy naturalnie zielone .Stwierdziła, że miała implanty piersi ,ale reszta jej ciała jest całkowicie naturalna i szczupła dzięki codziennym treningom w siłowni i specjalnej diecie.

23

24 A to Angelica Kenova [kolejna „ŻYWA BARBIE”] ;

25 Ciekawostki Firma Mattel uznała, że Barbie jest zrobiona w skali 1 do 6. Ma około 20 lat, wzrost 175 cm, waży najwyżej 50 kg, co niestety wskazuje na poważne zaburzenia, a nawet choroby. Poniższe fakty naukowe powinny Was co najmniej zastanowić:

26 - nogi Barbie są dłuższe od rąk o 50 % (u zwykłej kobiety różnica wynosi 20%)
- uda i łydki są nienormalnie cienkie - talia cm (zmieściłoby się pół wątroby i kilkadziesiąt cm jelita, a człowiek ma około (5- 6 m) - kostka Barbie ma obwód około 15 cm, a u zdrowej dziewczyny około cm. Przy takim wzroście lalka ma dziecięcą stopę, dlatego mogłaby się  poruszać wyłącznie na czworaka lub o kulach. Z tym, że jej rączki by tego nie wytrzymały... - głowa Barbie ma obwód około 55 cm, a nastolatki około 51 cm

27 - szyja lalki jest prawie dwa razy dłuższa i ma około 23 cm obwodu, a normalnie - około 38 cm. Inaczej mówiąc Barbie złamałaby sobie kark. - nadgarstek Barbie ma około 9 cm obwodu, a przeciętna kobieta ma około cm. Oznacza to, że nawet nie mogłaby chodzić na czworaka ani o kulach. - obwód biustu u lalki wynosi 100 cm, a bioder 84 cm... Daleko jej od  ideału Można tak wymieniać dalej. Jak widać proporcje lalki są nieosiągalne, niezdrowe i dalekie od rzeczywistości.

28 METALOWCY Subkultura ta powstała na początku lat 70.XX w., zgromadzona wokół muzyki heavymetalovej i jej podgatunków. Powstali w Wielkiej Brytani i Stanach Zjednoczonych. Społeczność tą tworzą ludzie młodzi, biali pochodzący z niższych i średnich klas. Metalowcy potwierdzają swoją przynależność do tej subkultury bądź sceny heavymetalowej grając w zespołach metalowych, uczęszczając na koncerty, kupując albumy metalowe, wymieniając się nagraniami, czy przez aktywność na stronach internetowych o tematyce heavymetalowej. Ważnym elementem jest kupowanie oryginalnych płyt.

29 Długie włosy, skórzane kurtki, koszulki typu T-shirt, naszywki z nazwami ulubionych zespołów pomagają w identyfikowaniu się członków tej subkultury. Klasyczny styl metalowców spotykany powszechnie w latach 80. to długie włosy, wąskie dżinsy, białe adidasy, katany (często z naszywkami ulubionych zespołów), skórzane kurtki, „ramoneski", na które często nakłada się dżinsowe kamizelki.

30

31 Subkultura- czy to coś dla mnie ?

32 Projekt przygotowały:

33 DziękujEmy! 


Pobierz ppt "Subkultura- moda i styl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google