Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co wiemy na temat subkultury PUNK

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co wiemy na temat subkultury PUNK"— Zapis prezentacji:

1 Co wiemy na temat subkultury PUNK

2 Co to jest subkultura? Subkultura (z łac. sub = 'pod' + kultura) - określa grupę społeczną i jej kulturę wyodrębnioną według jakiegoś kryterium np. zawodowego, etnicznego, religijnego, demograficznego itp.

3 Każdy chce być akceptowany
Każdy młody człowiek potrzebuje grupy, "która umożliwiłaby mu zrealizowanie potrzeby przynależności, akceptacji i uznania, szuka tzw. grupy autentycznej. Nie należą do nich, niestety, grupy formalne tworzone dla młodzieży przez dorosłych np. koła zainteresowań, sekcje sportowe itp." Należą do nich grupy nieformalne; wśród których ogromną popularnością obecnie cieszą się grupy nazywane subkulturami bądź podkulturami młodzieżowymi. Pojęcia te używane są zazwyczaj zamiennie.

4 Punk - historia Przyjęto, że 6 lipiec 1976 r. (koncert zespołu Sex Pistols w klubie "100" w Londynie) jest datą, od której rozpoczyna się rozwój tego ruchu. Anglicy uważają, że punk został stworzony przez Malcolma MacLarena, Berniego Rhodesa, Jamie Reida i paczkę ich przyjaciół. Z ich inicjatywy powstali Sex Pistols i The Clash, oni włóczyli się po miastach denerwując wszystkich zabawnymi ciuchami, fryzurami, gwałtownością, przekleństwami i swastykami. Amerykanie twierdzą że: punk powstał w 1974r. wśród wykonawców i stałych bywalców klubów w Nowym Jorku (Ramones, Patti Smith, Blondie, Talking W Polsce punki istnieją od 1977 roku a ich głównym hasłem jest "Nie ma przyszłości". Składaja się z małych grup spotykających się głównie podczas koncertów takich jak w Jarocinie.

5 UBIÓR prawdziwego punka
Stylistyka punk wykroczyła znacznie poza ramy muzyczne, przejawiając się na w modzie i codziennym zachowania. Punków charakteryzuje teatralny wręcz styl ubierania, efekt ten osiągano przez przerabianie gotowych ubrań: prucie, farbowanie, ozdabianie metalowymi ozdobami - łańcuchami, ćwieki, naszywki, wypisywanie haseł w stylu: No future, No hope, itp. często spotykane były również skórzane stroje. Jako biżuteria służyły często żyletki lub agrafki (które stały się wręcz symbolem ruchu).

6 Swą odmienność punki starali się wyrazić przesadnym makijażem i specyficznymi fryzurami - niedbale obciętymi, nastroszonymi, wielobarwnie ufarbowanymi, niekiedy uformowanymi w tzw. irokezy (krótko obcięte lub całkowicie ogolone włosy z pozostawionym na środku pasem dłuższych włosów).

7 IDEOLOGIA Generalnie, punk, którego początkowym założeniem był brak jakiejkolwiek ideologii, w miarę upływu czasu przekształcał się w ruch społeczno-polityczny wymierzony przeciwko instytucjom, które, jak uważali członkowie ruchu, ograniczają wolność i niezależność człowieka: rząd i jego aparat przymusu - policja i wojsko, zorganizowana religia, środki masowego przekazu, wielkie korporacje itp. Punktem wyjścia ideologii punków była krytyka otaczającej rzeczywistości. Negowali oni cały system społeczny, począwszy od rodziny, która była miejscem kultywowania pewnych trwałych wartości, do dużych instytucji życia politycznego i gospodarczego oraz reguł nimi rządzących.

8 Dlaczego? - Szukałam muzyki z przekazem, która dodawałaby mi siły. Podobał mi się styl życia i ubierania punkowców. (...) I chciałam słuchać muzyki, która działałaby na nerwy mojej matce! Wybrałam punkrock - opowiada absolwentka pedagogiki AŚ.

9 Punk dzisiaj Punk - Onet.pl Katalog
Współczesna subkultura punk to mieszanka różnorodnych stylów muzycznych, światopoglądów i sposobów ubierania się. Paradoksalnie, początkowym założeniem punka był brak jakiejkolwiek ideologii. W miarę upływu czasu przekształcał się on w ruch społeczno - polityczny wymierzony przeciwko instytucjom, które w mniemaniu samych zainteresowanych, ograniczały wolność i niezależność człowieka. Czyli w rząd i jego aparat przymusu: policję i wojsko, zorganizowaną religię, środki masowego przekazu. Szczególnie dobrze widoczne to było w Polsce w latach 80-tych, u schyłku komunizmu. Punk - Onet.pl Katalog

10 TOLERANCJA DOTYCZY WSZYSTKICH
Tolerancja subkultur... Paradoksalnie subkultury są nietolerancyjne wobec odrębności. Teoretycznie większość z nich jest pacyfistami i wyznaje pełną tolerancję dla każdego przejawu inności. Praktyka jednak bezwzględnie udowadnia nam, że daliśmy się zwieść kolejnej utopii.


Pobierz ppt "Co wiemy na temat subkultury PUNK"

Podobne prezentacje


Reklamy Google