Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Subkultura gotycka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Subkultura gotycka."— Zapis prezentacji:

1 Subkultura gotycka

2 Goci Czy widzieliście kiedyś na ulicy dziwną postać kobiety, sunącą w długiej sukni, wzrok wznoszącą ponad głowy innych, w głębokim zamyśleniu… Czy widzieliście kiedyś na ulicy mężczyznę, który swym wyglądem przypominał robota, rodem z filmu SciFi, którego odblaskowy strój świecił pod wpływem najdrobniejszego światła? Czy widzieliście kiedyś uroczą dziewczynkę, wyglądającą jak pokojówka z XIX wieku? Czy słyszeliście kiedyś dziwną odmianę Rocka, jakby śpiewaną patetycznym głosem, nieco melancholijną poezję? Jeśli tak, to bardzo możliwe, iż wasze oczy dostrzegły Gota, a uszy usłyszały muzykę gotycką.

3

4 Subkultura gotycka – subkultura powstała na przełomie lat 70. i lat 80
Subkultura gotycka – subkultura powstała na przełomie lat 70. i lat 80. XX wieku z ruchu post punk. Jest związana z muzyką gotycką wywodzącą się z nurtu cold wave, ponadto Goci słuchają gothic metalu, doom metalu, metalu progresywnego, oraz metalu symfonicznego, a także, zwłaszcza ostatnio, muzyki industrialnej oraz industrialno-elektronicznej. Często wśród gotów ukazuje się zainteresowanie okultyzmem, literaturą, sztuką, wampiryzmem, mitologią nordycką czy – zwłaszcza w krajach słowiańskich – mitologią słowiańską. Są jednak także goci interesujący się tematami (mistyczno-)chrześcijańskimi oraz gnostycznymi. Goci interesują się poezją, literaturą, zwykle są to osoby dość inteligentne.

5

6

7 Subkultura gotycka jest postrzegana jako "mroczna" i dla osób z zewnątrz często niezrozumiała. W powszechnej opinii króluje stereotyp wiecznie zasmuconego, samookaleczającego się gota. Ponadto, wielu ludzi błędnie utożsamia subkulturę gotycką z satanizmem. W rzeczywistości goci mimo swej fascynacji mrokiem, nie mają nic wspólnego z kultem szatana.

8

9 Gotyk jest dość trudny do scharakteryzowania, członków tej subkultury cechuje pewien dystans do świata, werbalne uwielbienie śmierci, namiętna czasem i romantyczna postawa życiowa. Bardzo długo wyznacznikiem wyglądu osób z nim związanych była wszechobecna czerń w ubiorze i dodatkach, obecnie mieszana z innymi kolorami takimi jak np. czerwień czy fiolet. Za typowe stroje gotów można uznać możliwie szykowne ubrania w stylu retro wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji, czarne płaszcze i ciemne okulary, jak i niezwykle krzykliwe czarno-kolorowe futurystyczne kreacje graniczące z zagranicznymi stylami techno – oraz wszelkie ich kombinacje.

10

11

12 Miejscem integrującym tę społeczność dzisiaj, jest przede wszystkim festiwal Castle Party organizowany rokrocznie w Bolkowie. Istnieje także ogromny (co się tyczy liczby widzów) festiwal w niemieckim Lipsku: Wave-Gotik-Treffen. Subkultura ta jest jednak niejednorodna ze względu na wpływy muzyki elektronicznej, punka, death metalu, black metalu, neofolku, industrialu oraz innych nurtów, dzięki czemu wewnątrz niej istnieją spory o określenie tego, czym jest gotyk.


Pobierz ppt "Subkultura gotycka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google