Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaciel lasu Prezentację przygotowała Agnieszka Szczerba kl. V

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaciel lasu Prezentację przygotowała Agnieszka Szczerba kl. V"— Zapis prezentacji:

1 Przyjaciel lasu Prezentację przygotowała Agnieszka Szczerba kl. V
Szkoły Podstawowej w Grzędzicach

2 Jest to teren porośnięty drzewami i krzewami.
Czym jest las ? Jest to teren porośnięty drzewami i krzewami. Drzewa w lesie stwarzają odpowiednie warunki dla innych roślin i zwierząt w nim mieszkających.

3 Las zamieszkują tysiące ptaków
Las zamieszkują tysiące ptaków! I jeśli będziesz uważny, nie tylko usłyszysz ich śpiew, ale również je zaobserwujesz. Jeśli masz lupę, możesz wykorzystać ją do obserwowania owadów, których w lesie jest całe mnóstwo. Ale pamiętaj, bądź przy tym bardzo ostrożny! Nie zrób krzywdy tym małym żyjątkom. Niektóre są niezwykle pożyteczne i pomagają leśnikom zachować las w dobrej kondycji.

4 Las posiada własny klimat i wpływa na klimat otoczenia.
Powietrze, którym oddycha człowiek oczyszczane jest przez drzewa. Często mówimy, że las to „zielone płuca”, oczyszcza on powietrze z pyłów i dwutlenku węgla, a wzbogaca w tlen. Gleba jest chroniona przed wypłukiwaniem i wywiewaniem dzięki korzeniom drzew. W lesie można wypoczywać. Leniuchować na całego. Wystarczy, że chwilkę przysiądziesz na pniaczku, wsłuchasz się w śpiew ptaków i szum drzew, zregenerujesz zmęczony wzrok.

5 Las dostarcza człowiekowi wiele wartościowych surowców: poziomki, borówki, jagody, maliny, jeżyny, żurawiny oraz grzyby jadalne. Rosnące w naturze zioła są wykorzystywane do produkcji lekarstw, a same pomagają na wiele dolegliwości: np. mięta poprawia trawienie, a rumianek uspokaja i działa przeciwzapalnie.

6 Lasy dostarczają ważnego surowca – drewna, wykorzystywanego np
Lasy dostarczają ważnego surowca – drewna, wykorzystywanego np. do produkcji papieru czy mebli.

7 Aby lasy nadal mogły nam służyć i cieszyć oczy…… , trzeba naszym lasom pomóc.
TRZEBA ZOSTAĆ PRZYJACIELEM LASU

8 Będąc w lesie pamiętajmy żeby:
Nie bawić się ogniem i nie rozpalać ogniska by nie spowodować pożaru; Nie wyrzucać śmieci (zabieramy je ze sobą) Zachować się cicho, by nie przeszkadzać zwierzętom tam żyjącym; Nie należy zabierać do domu żadnych dzikich zwierząt; Nie powinno się również dotykać ptasich gniazd i jaj. Jesienią można zbierać owoce róży, jarzębiny, bzu oraz żołędzie. By zimą nakarmić nimi dzikie zwierzęta.

9 Nie należy łamać gałęzi drzew i krzewów; niepotrzebnie zrywać kwiatów czy liści.
Warto zapoznać się z roślinami chronionymi, by zwrócić na nie szczególną uwagę.   Jeśli możesz – zbieraj makulaturę. W ten sposób oszczędzamy drzewa, które trzeba byłoby ściąć, by uzyskać nowy papier. A makulaturę można przetwarzać aż 7 razy!

10 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ 


Pobierz ppt "Przyjaciel lasu Prezentację przygotowała Agnieszka Szczerba kl. V"

Podobne prezentacje


Reklamy Google