Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja multimedialna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja multimedialna"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja multimedialna
Las w życiu człowieka LAS WITA WAS

2 Definicja lasu: najbardziej złożony i trwały ekosystem lądowy, naturalny lub ukształtowany przez człowieka, składa się z organizmów roślinnych i zwierzęcych; charakteryzuje się warstwową budową,      

3 przyrodnicze - najważniejsze to:
Funkcje lasu:  gospodarcze - baza produkcyjna drewna i tzw. Leśnych użytków ubocznych, obiekt gospodarki łowieckiej i masowego wypoczynku przyrodnicze - najważniejsze to: glebochronna i przeciwerozyjna - lasy na wydmach i stromych zboczach hydrologiczna - retencja wody, poprawa bilansu wodnego i zmniejszenie częstotliwości powodzi klimatyczna - złagodzenie amplitudy temperatur, zwiększenie wilgotności względnej powietrza krajobrazowa - widoki

4 W lesie można aktywnie wypoczywać
Ale pamiętaj! możesz to robić tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Oczywiście cały czas uważając, by się w lesie nie zgubić. Pamiętaj! Jeśli zabierasz ze sobą swojego czworonożnego pupila, koniecznie trzymaj go na smyczy! Polskie prawo, w trosce o spokój leśnej zwierzyny, nakłada na nas obowiązek trzymania psa na smyczy, jeśli jesteśmy z nim w lesie!

5 Kiedy tylko już będziesz w lesie, możesz w nim: spacerować w każdej porze roku, biegać, urządzić piknik lub biwak,

6 W lesie można aktywnie wypoczywać
W lesie można wypoczywać. Leniuchować na całego.  Wystarczy, że chwilkę przysiądziesz  na pniaczku i wsłuchasz się w śpiew ptaków i szum drzew. Czy wiesz że…  spacerując po lesie, poddajesz się sylwoterapii(w łacinie silvestris znaczy „leśny”), czyli leczeniu za pomocą przebywania wśród drzew? Niektórzy twierdzą, że drzewa mają na nas bardzo pozytywny wpływ.

7 W lesie można zbierać grzyby i owoce leśne

8 Zanim jednak wybierzesz się, by zebrać leśne owoce,
musisz poznać kilka bardzo ważnych wskazówek: Zanim wybierzesz się na leśne zbiory, poznaj gatunki, jakie w nim występują. Musisz być pewien, co zbierasz! Niektóre z nich są chronione! Nigdy nie sprawdzaj, jak smakuje surowy grzyb lub owoc!  Niektóre z nich są śmiertelnie trujące!  Dowiedz się, jak prawidłowo je zbierać, by nie uszkodzić miejsca, w którym rosną. Dokładnie przygotuj się do takich zbiorów. Załóż odpowiednie obuwie, zabezpiecz się przed kleszczami i komarami. Upewnij się, że w miejscu, do którego się wybierasz, można zbierać grzyby i owoce. Z pewnością jest to zabronione w parkach narodowych. Nigdy nie wybieraj się sam do lasu!

9 W lesie możesz obserwować naturę…
W lesie możesz obserwować naturę. Możesz swoje obserwacje zachować na zdjęciach. Zawsze znajdziesz tu coś ciekawego. Piękne kwiaty,  połyskującego żuczka, kroplę rosy na pajęczynie. A jeśli będziesz zachowywał się odpowiednio cicho, może uda Ci się zrobić zdjęcie jelenia lub dzięcioła.

10 Las zamieszkują tysiące ptaków!
I jeśli tylko będziesz uważny, nie tylko usłyszysz ich śpiew, ale również je zaobserwujesz. Z czasem nauczysz się rozpoznawać gatunki takie jak sójka (najliczniejszy ptak w polskich lasach) czy dzięcioł duży.

11 Możesz również zgłębić tajniki życia drzew.
Najpierw naucz się rozpoznawać ich gatunki. Wystarczy, że zaobserwujesz w lesie lub parku gałązki, liście, igły, owoce, szyszki drzew…

12 Jeśli masz lupę, możesz wykorzystać ją do obserwowania owadów, których w lesie jest całe mnóstwo.
Ale pamiętaj, bądź przy tym bardzo ostrożny! Nie zrób krzywdy tym małym żyjątkom. Niektóre są niezwykle pożyteczne i pomagają leśnikom zachować las w dobrej kondycji.

13 W lesie można porozmawiać z leśnikiem
W lesie można spotkać ludzi, którzy w nim pracują, i obserwować ich pracę. Leśnik jest gospodarzem lasu. To osoba, która najlepiej go zna.  Dba o drzewa i zwierzęta, które w nim mieszkają. Opiekuje się lasem – sadzi go, walczy z jego szkodnikami, zimą dokarmia zwierzynę. Wie, które drzewo już można wyciąć, aby wykorzystać je do produkcji papieru lub mebli. Z leśnikiem możesz również porozmawiać. Z pewnością chętnie odpowie na każde Twoje pytanie.

14 W lesie pracuje również osoba odpowiedzialna za spokój w lesie.
To strażnik leśny. Pilnuje, aby: nikt nie hałasował, nie śmiecił  nie kradł drewna.  Może też za złe zachowanie ukarać ludzi mandatem.

15 Dzięki pilarzom i drwalom mamy drewno
Dzięki pilarzom i drwalom mamy drewno. Ich praca polega na wycinaniu drzew, które przerabiane są na piękne meble, cudownie grające instrumenty lub ogrzewają nasze domy zimą.

16 Las jest dla nas jak ojciec i matka i daje nam wszystko, czego potrzebujemy. Jedzenie, ubranie, ochronę, ciepło...i miłość. Las jest dobry dla swoich dzieci....jeśli mu się w tym nie przeszkadza. (przysłowie)

17 Formy ochrony przyrody to:
park narodowy rezerwat park krajobrazowy pomnik przyrody użytek ekologiczny obszary Natura to ogólnoeuropejski system ochrony przyrody, jego podstawowym celem jest ochrona cennych pod względem przyrodniczym i zagrożonych składników różnorodności biologicznej w państwach Unii Europejskiej

18 Wybrane zdjęcia roślin chronionych
18

19 Wybrane zdjęcia zwierząt chronionych
19

20 „Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu”.
“Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las.” (przysłowie)

21 Dziękuję za uwagę…. opracowała: Lilla Liszcz 21 Dziękuję za uwagę….


Pobierz ppt "Prezentacja multimedialna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google