Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja multimedialna Las w życiu człowieka WITA LAS WAS.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja multimedialna Las w życiu człowieka WITA LAS WAS."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja multimedialna Las w życiu człowieka WITA LAS WAS

2 Definicja lasu: najbardziej złożony i trwały ekosystem lądowy, naturalny lub ukształtowany przez człowieka, składa się z organizmów roślinnych i zwierzęcych; charakteryzuje się warstwową budową,

3 Funkcje lasu: Funkcje lasu: gospodarcze - baza produkcyjna drewna i tzw. Leśnych użytków ubocznych, obiekt gospodarki łowieckiej i masowego wypoczynku przyrodnicze - najważniejsze to: glebochronna i przeciwerozyjna - lasy na wydmach i stromych zboczach hydrologiczna - retencja wody, poprawa bilansu wodnego i zmniejszenie częstotliwości powodzi klimatyczna - złagodzenie amplitudy temperatur, zwiększenie wilgotności względnej powietrza krajobrazowa - widoki

4 W lesie można aktywnie wypoczywać W lesie można aktywnie wypoczywać Ale pamiętaj! Ale pamiętaj! możesz to robić tylko w wyznaczonych do tego miejscach. możesz to robić tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Oczywiście cały czas uważając, Oczywiście cały czas uważając, by się w lesie nie zgubić. by się w lesie nie zgubić. Pamiętaj! Jeśli zabierasz ze sobą swojego czworonożnego pupila, koniecznie trzymaj go na smyczy! Pamiętaj! Jeśli zabierasz ze sobą swojego czworonożnego pupila, koniecznie trzymaj go na smyczy! Polskie prawo, Polskie prawo, w trosce o spokój leśnej zwierzyny, nakłada na nas obowiązek trzymania psa na smyczy, jeśli jesteśmy z nim w lesie! jeśli jesteśmy z nim w lesie!

5 Kiedy tylko już będziesz w lesie, możesz w nim: spacerować w każdej porze roku, biegać, urządzić piknik lub biwak,

6 W lesie można aktywnie wypoczywać W lesie można wypoczywać. W lesie można wypoczywać. Leniuchować na całego. Leniuchować na całego. Wystarczy, że chwilkę przysiądziesz Wystarczy, że chwilkę przysiądziesz na pniaczku i wsłuchasz się w śpiew ptaków i szum drzew. na pniaczku i wsłuchasz się w śpiew ptaków i szum drzew. Czy wiesz że… Czy wiesz że… spacerując po lesie, poddajesz się sylwoterapii(w łacinie silvestris znaczy leśny), czyli leczeniu za pomocą przebywania wśród drzew? spacerując po lesie, poddajesz się sylwoterapii(w łacinie silvestris znaczy leśny), czyli leczeniu za pomocą przebywania wśród drzew? Niektórzy twierdzą, że drzewa mają na nas bardzo pozytywny wpływ. Niektórzy twierdzą, że drzewa mają na nas bardzo pozytywny wpływ.

7 W lesie można zbierać grzyby i owoce leśne W lesie można zbierać grzyby i owoce leśne

8 Zanim jednak wybierzesz si ę, by zebra ć le ś ne owoce, Zanim jednak wybierzesz si ę, by zebra ć le ś ne owoce, musisz pozna ć kilka bardzo wa ż nych wskazówek: musisz pozna ć kilka bardzo wa ż nych wskazówek: Zanim wybierzesz się na leśne zbiory, poznaj gatunki, jakie w nim występują. Musisz być pewien, co zbierasz! Niektóre z nich są chronione! Zanim wybierzesz się na leśne zbiory, poznaj gatunki, jakie w nim występują. Musisz być pewien, co zbierasz! Niektóre z nich są chronione! Nigdy nie sprawdzaj, jak smakuje surowy grzyb lub owoc! Nigdy nie sprawdzaj, jak smakuje surowy grzyb lub owoc! Niektóre z nich są śmiertelnie trujące! Niektóre z nich są śmiertelnie trujące! Dowiedz się, jak prawidłowo je zbierać, by nie uszkodzić miejsca, w którym rosną. Dowiedz się, jak prawidłowo je zbierać, by nie uszkodzić miejsca, w którym rosną. Dokładnie przygotuj się do takich zbiorów. Dokładnie przygotuj się do takich zbiorów. Załóż odpowiednie obuwie, zabezpiecz się przed kleszczami i komarami. Załóż odpowiednie obuwie, zabezpiecz się przed kleszczami i komarami. Upewnij się, że w miejscu, do którego się wybierasz, można zbierać grzyby i owoce. Z pewnością jest to zabronione w parkach narodowych. Upewnij się, że w miejscu, do którego się wybierasz, można zbierać grzyby i owoce. Z pewnością jest to zabronione w parkach narodowych. Nigdy nie wybieraj się sam do lasu! Nigdy nie wybieraj się sam do lasu!

9 W lesie możesz obserwować naturę… W lesie możesz obserwować naturę. Możesz swoje obserwacje zachować na zdjęciach. Zawsze znajdziesz tu coś ciekawego. Piękne kwiaty, połyskującego żuczka, kroplę rosy na pajęczynie. A jeśli będziesz zachowywał się odpowiednio cicho, może uda Ci się zrobić zdjęcie jelenia lub dzięcioła.

10 Las zamieszkują tysiące p p p p p tttt aaaa kkkk óóóó wwww! I jeśli tylko będziesz uważny, nie tylko usłyszysz ich śpiew, ale również je zaobserwujesz. Z czasem nauczysz się rozpoznawać gatunki takie jak sójka (najliczniejszy ptak w polskich lasach) czy dzięcioł duży.

11 Możesz również zgłębić tajniki życia drzew. Możesz również zgłębić tajniki życia drzew.drzew Najpierw naucz się rozpoznawać ich gatunki. Wystarczy, Najpierw naucz się rozpoznawać ich gatunki. Wystarczy, że zaobserwujesz w lesie lub parku gałązki, liście, igły, owoce, że zaobserwujesz w lesie lub parku gałązki, liście, igły, owoce, szyszki drzew… szyszki drzew…

12 Jeśli masz lupę, możesz wykorzystać ją do obserwowania owadów, których w lesie jest całe mnóstwo. Jeśli masz lupę, możesz wykorzystać ją do obserwowania owadów, których w lesie jest całe mnóstwo.owadów Ale pamiętaj, bądź przy tym bardzo ostrożny! Nie zrób krzywdy tym małym żyjątkom. Niektóre są niezwykle pożyteczne i pomagają leśnikom zachować las w dobrej kondycji.

13 W lesie można porozmawiać z leśnikiem W lesie można spotkać ludzi, którzy w nim pracują, i obserwować ich pracę. Leśnik jest gospodarzem lasu. To osoba, która najlepiej go zna. Dba o drzewa i zwierzęta, które w nim mieszkają. Opiekuje się lasem – sadzi go, walczy z jego szkodnikami, zimą dokarmia zwierzynę. Wie, które drzewo już można wyciąć, aby wykorzystać je do produkcji papieru lub mebli. Z leśnikiem możesz również porozmawiać. Z pewnością chętnie odpowie na każde Twoje pytanie.

14 W lesie pracuje również osoba odpowiedzialna za spokój w lesie. To strażnik leśny. Pilnuje, aby: nikt nie hałasował, nie śmiecił nie kradł drewna. Może też za złe zachowanie ukarać ludzi mandatem.

15 Dzi ę ki pilarzom i drwalom mamy drewno. Ich praca polega na wycinaniu drzew, które przerabiane s ą na pi ę kne meble, cudownie graj ą ce instrumenty lub ogrzewaj ą nasze domy zim ą.

16 Las jest dla nas jak ojciec i matka i daje nam wszystko, czego potrzebujemy. Jedzenie, ubranie, ochronę, ciepło...i miłość. Las jest dobry dla swoich dzieci....jeśli mu się w tym nie przeszkadza. ( ( ( (przysłowie)

17 Formy ochrony przyrody to: Formy ochrony przyrody to: park narodowy park narodowy rezerwat rezerwat park krajobrazowy park krajobrazowy pomnik przyrody pomnik przyrody użytek ekologiczny użytek ekologiczny obszary Natura 2000 - to ogólnoeuropejski system ochrony przyrody, jego podstawowym celem jest ochrona cennych pod względem przyrodniczym i zagrożonych składników różnorodności biologicznej w państwach Unii Europejskiej obszary Natura 2000 - to ogólnoeuropejski system ochrony przyrody, jego podstawowym celem jest ochrona cennych pod względem przyrodniczym i zagrożonych składników różnorodności biologicznej w państwach Unii Europejskiej

18 Wybrane zdjęcia roślin chronionych Wybrane zdjęcia roślin chronionych

19 Wybrane zdjęcia zwierząt chronionych

20 Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las. (przysłowie) Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu.

21 Dziękuję za uwagę…. opracowała: Lilla Liszcz


Pobierz ppt "Prezentacja multimedialna Las w życiu człowieka WITA LAS WAS."

Podobne prezentacje


Reklamy Google