Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYKONAŁA SARA ADAMUS KL 5 Co to las ??  Las - jest pewnym skupiskiem różnorakiej roślinności zajmującym pewną powierzchnię. Roślinność ta w lesie ma.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYKONAŁA SARA ADAMUS KL 5 Co to las ??  Las - jest pewnym skupiskiem różnorakiej roślinności zajmującym pewną powierzchnię. Roślinność ta w lesie ma."— Zapis prezentacji:

1

2 WYKONAŁA SARA ADAMUS KL 5

3 Co to las ??  Las - jest pewnym skupiskiem różnorakiej roślinności zajmującym pewną powierzchnię. Roślinność ta w lesie ma określone ustawienie. Las składa się z warstw tej roślinności. Budowa warstwowa to następujące tak zwane piętra roślinności, poczynając od najwyższych, są to kolejno: drzewa, krzewy, runo leśne, oraz najniższe - porosty i mchy. Budowa ta wpływa na to, iż las w swym naturalnym środowisku, bez sztucznych ingerencji człowieka jest bardzo trwałym, dynamicznym (czyli będącym w ciągłym rozwoju i w ciągłych zmianach) ekosystemem. Rośliny w nim rosnące i zamieszkujące go zwierzęta ciągle uzupełniają się tworząc harmonijną całość.

4 Prawdziwy przyjaciel lasu to : *pomaga zwierzętom i chroni je *nie wyrzuca śmieci do lasu *nie zrywa roślin *nie poluje *nie pali ognisk *dba o zagrożone gatunki

5 Jakie drzewa można spotkać w lesie? drzewa iglaste : Sosna Świerk Jodła Modrzew drzewa liściaste : Lipa Dąb Klon Kasztanowiec

6 Jakie bogactwa kryją się w lesie?  Jagody  Grzyby  Borówki  Maliny  Jeżyny

7 Zwierzęta leśne : Sarna Wiewiórka Lis Zając Dzik Łoś Jeleń Żubr

8 Ptaki leśne : Dzięcioł Sójka Czajka Puchacz Czubatka Kos Zięba Słowik

9  Lasy są "fabryką tlenu", chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ochroną dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Co daje nam las ?

10 Kto to taki Leśniczy ?  Leśniczy – pracownik instytucji Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jest pracownikiem Służby Leśnej w nadleśnictwie. Leśniczy jest podwładnym nadleśniczego i przełożonym podleśniczego. Sprawuje opiekę nad powierzonym mu leśnictwem.

11 Leśna czisza  Gdy się wsłuchasz w leśną ciszę, Tysiąc głosów możesz słyszeć: śpiewa wilga, komar bzyka, świerszczykowa gra muzyka, strumień nuci swą piosenkę, złota pszczoła leci z brzękiem, szumią drzewa, dzięcioł stuka, kukułeczka w gąszczu kuka. Bąk kosmaty huczy basem, mała żabka skrzeknie czasem, stuk! - O ziemię szyszka stuknie, trzaśnie głucho gałąź sucha.

12 KONIEC


Pobierz ppt "WYKONAŁA SARA ADAMUS KL 5 Co to las ??  Las - jest pewnym skupiskiem różnorakiej roślinności zajmującym pewną powierzchnię. Roślinność ta w lesie ma."

Podobne prezentacje


Reklamy Google