Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?
WYKONAŁA SARA ADAMUS KL 5 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?

2 Co to las ?? Las - jest pewnym skupiskiem różnorakiej roślinności zajmującym pewną powierzchnię. Roślinność ta w lesie ma określone ustawienie. Las składa się z warstw tej roślinności. Budowa warstwowa to następujące tak zwane piętra roślinności, poczynając od najwyższych, są to kolejno: drzewa, krzewy, runo leśne, oraz najniższe - porosty i mchy. Budowa ta wpływa na to, iż las w swym naturalnym środowisku, bez sztucznych ingerencji człowieka jest bardzo trwałym, dynamicznym (czyli będącym w ciągłym rozwoju i w ciągłych zmianach) ekosystemem. Rośliny w nim rosnące i zamieszkujące go zwierzęta ciągle uzupełniają się tworząc harmonijną całość.

3 Prawdziwy przyjaciel lasu to :
*pomaga zwierzętom i chroni je *nie wyrzuca śmieci do lasu *nie zrywa roślin *nie poluje *nie pali ognisk *dba o zagrożone gatunki

4 Jakie drzewa można spotkać w lesie?
drzewa iglaste : Sosna Świerk Jodła Modrzew drzewa liściaste : Lipa Dąb Klon Kasztanowiec

5 Jakie bogactwa kryją się w lesie?
Jagody Grzyby Borówki Maliny Jeżyny

6 Zwierzęta leśne : Sarna Wiewiórka Lis Zając Dzik Łoś Jeleń Żubr

7 Ptaki leśne : Dzięcioł Sójka Czajka Puchacz Czubatka Kos Zięba Słowik

8 Co daje nam las ? Lasy są "fabryką tlenu", chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ochroną dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

9 Kto to taki Leśniczy ? Leśniczy – pracownik instytucji Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jest pracownikiem Służby Leśnej w nadleśnictwie. Leśniczy jest podwładnym nadleśniczego i przełożonym podleśniczego. Sprawuje opiekę nad powierzonym mu leśnictwem.

10 Leśna czisza Gdy się wsłuchasz w leśną ciszę, Tysiąc głosów możesz słyszeć: śpiewa wilga, komar bzyka, świerszczykowa gra muzyka, strumień nuci swą piosenkę, złota pszczoła leci z brzękiem, szumią drzewa, dzięcioł stuka, kukułeczka w gąszczu kuka. Bąk kosmaty huczy basem, mała żabka skrzeknie czasem, stuk! - O ziemię szyszka stuknie, trzaśnie głucho gałąź sucha.

11 KONIEC 


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google