Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spis treści. Zasoby hydrosfery. Przyczyny obiegu wody w przyrodzie. Procesy wchodzące w skład obiegu. Obieg duży i mały.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spis treści. Zasoby hydrosfery. Przyczyny obiegu wody w przyrodzie. Procesy wchodzące w skład obiegu. Obieg duży i mały."— Zapis prezentacji:

1

2 Spis treści. Zasoby hydrosfery. Przyczyny obiegu wody w przyrodzie. Procesy wchodzące w skład obiegu. Obieg duży i mały.

3 Wody występujące na Ziemi nazywane są hydrosferą, jej objętość przekracza 1,4 mld km3. Zdecydowana większość, bo aż 97,5 % objętości hydrosfery, to wody oceanów, na lądach procent ten wynosi 2,4 %, zaś w atmosferze poniżej 0,001 %.

4 Przyczyny obiegu wody w przyrodzie. Dopływ energii słonecznej. Siła grawitacji.

5 Procesy występujące w obiegu wody w przyrodzie. Nazwij procesy obiegu wody w przyrodzie i podaj przyczynę każdego z nich.

6 Retencja. Co to jest retencja? Wymień przykłady retencji wody.

7 Obieg duży i mały. małym obiegiem nazywa się obieg wywołany parowaniem i sublimacją, przenoszeniem pary wodnej wraz z powietrzem, opadem i osadem atmosferycznym, powierzchniowym spływem wody i podziemnym jej krążeniem, obiegiem wielkim (geologicznym) nazywa się przechodzenie wody z postaci krążącej, w wodę związaną w litosferze (krystalizacyjną, chemicznie związaną w minerałach) i ponowny jej powrót do obiegu małego w procesach metamorfozy.

8 Ziemia to błękitna planeta – 70 % jej powierzchni stanowią wody. Autor – Marzenna Szostek.


Pobierz ppt "Spis treści. Zasoby hydrosfery. Przyczyny obiegu wody w przyrodzie. Procesy wchodzące w skład obiegu. Obieg duży i mały."

Podobne prezentacje


Reklamy Google