Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Michał Milżyński i Mikołaj Stankiewicz. Opady atmosferyczne Są produktem kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze, unoszące się w powietrzu lub spadające.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Michał Milżyński i Mikołaj Stankiewicz. Opady atmosferyczne Są produktem kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze, unoszące się w powietrzu lub spadające."— Zapis prezentacji:

1 Michał Milżyński i Mikołaj Stankiewicz

2 Opady atmosferyczne Są produktem kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze, unoszące się w powietrzu lub spadające na powierzchnię Ziemi w postaci ciekłej lub stałej.

3 Opady atmosferyczne występują w postaci: 1.Deszczu, śniegu, mżawki, krup, gradu 2.Opadów unoszących się w powietrzu, do których należy mgła 3.Opadów osiadających, czyli rosy, szronu, szadzi

4 Chmury 1.Kłębiaste 2.Pierzaste 3.Warstwowe

5 Opady atmosferyczne Wielkość opadów mierzy się wysokością warstwy spadłej wody w milimetrach. Opady atmosferyczne są elementem obiegu wody w układzie: -Ziemia (parowanie wody) -Atmosfera (kondensacja pary wodnej, powstawanie chmur) -Ziemia -(powrót wody na Ziemię w postaci opadów i osadów)

6 Przyczyny opadów FRONTALNYCH Opad wywołany wypychaniem masy rzadszego powietrza przez powietrze gęstsze na froncie chłodnym Opad wywołany napływem rzadszego powietrza nad cieplejsze na froncie ciepłym.

7 Przyczyny opadów KONWEKCYJNYCH I BURZOWYCH Kondensacja pary wodnej w wyniku wznoszenia się nagrzanego od podłoża powietrza i jego ochładzania w miarę wzrostu wysokości

8 Przyczyny opadów OROGRAFICZNYCH Spowodowane przez ochłodzenie powietrza wznoszącego się do góry, gdy wznoszenie zostało wywołane nachyleniem terenu (np. wysokością pasma górskiego)

9 Na nierównomierny rozkład tych opadów mają wpływ: -szerokość geograficzna (wraz z jej wzrostem opady maleją) -oddalenie od oceanów (w miarę oddalania od oceanu opady zwykle maleją) -wysokość nad poziomem morza (wraz ze wzrostem wysokości opady zwiększają się) -prądy morskie ( prądy ciepłe sprzyjają wzrostowi opadów) -rzeźba terenu

10 Zróżnicowanie opadów w ciągu roku - równikowy - opady całoroczne; - zwrotnikowy - z porą deszczową w okresie najwyższego położenia Słońca; - typ monsunów zwrotnikowych - pora deszczowa latem i sucha zimą; - podzwrotnikowy - z minimum opadów w okresie lata i z opadami głównie w chłodnej porze roku; - kontynentalny umiarkowanych szerokości - niewielkie opady całoroczne z maksimum w okresie lata i minimum zimą; - morski umiarkowanych szerokości - opady całoroczne z przewagą zimowych; - polarny - bardzo niskie opady całoroczne.

11 Koniec Dobrej pogody życzą: Michał Milżyński i Mikołaj Stankiewicz


Pobierz ppt "Michał Milżyński i Mikołaj Stankiewicz. Opady atmosferyczne Są produktem kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze, unoszące się w powietrzu lub spadające."

Podobne prezentacje


Reklamy Google