Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin

2 Informacje Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810  w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od września roku zamieszkał we Francji. Chopin jest uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Elementem charakterystycznym dla utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej.

3 Legenda Wedle legendy, Chopin urodził się podczas, gdy obok jego ojciec Mikołaj grał na skrzypcach w jednej z dworskich oficyn Kaspra Skarbka, w której mieszkała rodzina Mikołaja i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. Na chrzcie nadano mu imiona Fryderyk Franciszek (na cześć ojca chrzestnego i zapewne dziadka – François). W księdze metrykalnej z kościoła w Brochowie jako chrzestni widnieją Franciszek Grembecki ze wsi Ciepliny wraz z panną Anną Skarbkówną, hrabianką z Żelazowej Woli. Sami Chopinowie jako chrzestnego zwyczajowo traktowali młodego hrabiego Fryderyka Skarbka oraz jego rok młodszą siostrę Annę Emilię. Około połowy 1810 Mikołaj i Justyna wraz z dziećmi przenieśli się do Warszawy do pałacu Saskiego, w którym mieściło się Liceum Warszawskie, gdzie Mikołaj miał uczyć języka francuskiego. Przeprowadzka wynikała prawdopodobnie z pogarszającej się sytuacji finansowej Skarbków. Kasper Skarbek prowadził hulaszczy tryb życia i popadał w długi, a po rozwodzie z Ludwiką (1807) uciekł z Księstwa Warszawskiego do Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Również dorastające dzieci Skarbków nie wymagały już opieki guwernera. Prawdopodobnie Mikołaj myślał o przeprowadzce do dawnej polskiej stolicy jeszcze przed urodzeniem się syna. Po wyjeździe na stałe do Warszawy Chopinowie utrzymywali bliskie kontakty z rodziną Skarbków – Fryderyk jeździł tam na wakacje, a młody Fryderyk Skarbek wydał pierwsze polonezy Chopina.

4 Pierwsze sukcesy 20 września 1818 odwiedziła Warszawę carowa Maria Fiodorowna, której Chopin ofiarował dwa swoje tańce polskie. Wójcicki wspomina, że gdy mały Chopin grywał u księcia Konstantego, namiestnika warszawskiego, podczas gry Marsza wojskowego wznosił oczy w górę, że książę go pytał: „Co tam patrzysz w górę mały? Czytasz nuty na suficie?”. W 1825 w kościele ewangelickim św. Trójcy odbył się koncert Chopina dla cara Aleksandra I, który przyjechał do Warszawy na obrady Sejmu. Chopin zagrał na niedawno wynalezionym instrumencie –  eolomelodikonie. Zachwycony monarcha podarował młodemu muzykowi drogi pierścień z brylantem[5]. Później w Paryżu Chopin otrzymał propozycję zostania nadwornym kompozytorem carskim, jednak odrzucił tę propozycję, a pierścień sprzedał.

5 Kalendarium 22 lutego lub 1 marca1810W Żelazowej Woli ok. godz. 18 urodził się Fryderyk Chopin.23 kwietnia1810Chrzest Fryderyka w kościele pw. św. Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie. wrzesień 1810Przeprowadzka rodziny Chopinów do Pałacu Saskiego w Warszawie.1816Pierwsze lekcje gry na fortepianie.1817Pierwszy wydany drukiem utwór –  Polonez g-moll.24 lutego1818Pierwszy publiczny występ na koncercie dobroczynnym.1822Pierwsze lekcje kompozycji.1823Rozpoczęcie nauki w Liceum Warszawskim.1825występ Fryderyka przed Aleksandrem I Romanowem.1826Zakończenie nauki w Liceum Warszawskim oraz początek nauki w Szkole Głównej Muzyki.10 kwietnia1827Zmarła najmłodsza siostra Fryderyka – Emilia.1827Przeprowadzka Chopinów do pałacu Czapskich w Warszawie.1828Pierwsza podróż zagraniczna Fryderyka – wyjazd do Berlina. lipiec 1829Zakończenie nauki w Szkole Głównej Muzyki.17 marca1830Pierwszy biletowany koncert (Teatr Wielki w Warszawie).11 października1830Koncert „pożegnalny” w Teatrze Wielkim w Warszawie.2 listopada1830Wyjazd Fryderyka z Warszawy.5 listopada1830Wyjazd Fryderyka z Kalisza, opuszczenie przez niego Polski.10 września1831Przyjazd do Paryża.7 grudnia1831Robert Schumann  opubliował w „Allgemeine Musikzeitung” artykuł „Ein Werk II” – recenzję Wariacji op. 2 (Panowie czapki z głów, oto geniusz).26 lutego1832Pierwszy koncert w Paryżu (w salonie Pleyel).styczeń 1833Fryderyk został członkiem Towarzystwa Literackiego w Paryżu.1836Zaręczyny Fryderyka z Marią Wodzińską. W lecie pierwsze spotkanie z George Sand.1837Fryderyk odrzucił tytuł „Pierwszego pianisty Jego Cesarskiej Wysokości Cara Rosji”. Zamknęło mu to możliwość powrotu doKrólestwa Polskiego. Zerwanie zaręczyn z Wodzińską. koniec 1838Wyjazd z George Sand i jej dziećmi naMajorkę. kwiecień 1839Powrót z Majorki.3 maja 1844Zmarł ojciec Fryderyka – Mikołaj Chopin.l ipiec 1847Koniec znajomości z George Sand.16 lutego1848Ostatni koncert Fryderyka w Paryżu (w Salle Pleyel).19 kwietnia1848Wyjazd Fryderyka z Jane Stirling do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. listopad 1848Powrót Fryderyka do Paryża.17 października1849Śmierć Fryderyka Chopina około godziny 2 w nocy w Paryżu.

6 - Dziękuje za uwagę wikipedia -blogi muzyczne -google -grafika


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google