Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Flaga Irlandii przypomina flagę Włoch. Składa się ona z pionowych pasów koloru zielonego, białego i pomarańczowego. Flaga Włoch zamiast pasa pomarańczowego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Flaga Irlandii przypomina flagę Włoch. Składa się ona z pionowych pasów koloru zielonego, białego i pomarańczowego. Flaga Włoch zamiast pasa pomarańczowego."— Zapis prezentacji:

1

2 Flaga Irlandii przypomina flagę Włoch. Składa się ona z pionowych pasów koloru zielonego, białego i pomarańczowego. Flaga Włoch zamiast pasa pomarańczowego posiada pas czerwieni.

3 Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, grają na wielu instrumentach. Wieczorem, szczególnie w pubach, gdzie grają na żywo zespoły, irlandzkie puby to już swoista tradycja. Dzień św. Patryka to najważniejsze święto w Irlandii, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu. W ostatni dzień karnawału Irlandczycy świętują Pancake Day czyli Dzień Naleśnika. Odpowiada on naszym Ostatkom, a w tym dniu serwuje się naleśniki pod każdą postacią. Są one symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przez Wielkim Postem.. W Irlandii pije się dużo ciemnego piwa. Najpopularniejsze jest piwo Guiness. Zielona wyspa po polsku mówiąca- w Dublinie polskie sklepy, kluby są niemalże na każdym rogu irlandczycy w przeciwieństwie do Anglików nie tworzą barier i dystansu, tak więc będąc w Irlandii na pewno szybko znajdziesz przyjaciół.

4 Liczba ludności 4,589 miliona (2012) taka jest liczba ludności Irlandii W stolicy Dublinie mieszka 0,5 mln mieszkańców

5 Kuchnia irlandzka – zwyczaje kulinarne oraz potrawy i napoje charakterystyczne dla Irlandiii. Kraj ten nie ma bogatej tradycji gastronomicznej a dawne przepisy znane są głównie z tradycji ustnej i domowych zapisków. Typowe dla kuchni irlandzkiej są potrawy przygotowywane ziemniaków, mleka i jego przetworów (jak masło), warzyw i mięsa oraz produkty zbożowe z owsa i pszenicy. Obecny sposób odżywania się Irlandczyków nie odbiega od powszechnej w Europie kuchni międzynarodowej, a w miastach popularne są restauracje etniczne. Kuchnia domowa w dalszym ciągu w większości opiera się na codziennie przygotowywanych potrawach ze świeżych produktów.

6 Na śniadanie podaje się porcję tradycyjnej owsianki lub smażony bekon, kiełbaski, jajka, placki ziemniaczane i kaszankę. W kuchni irlandzkiej tradycyjnie królują ziemniaki, przywiezione z Ameryki pod koniec XVI wieku, obecnie ziemniaki spożywa się niemal przy każdym posiłku. Irlandczycy gotują je tradycyjnie „w mundurkach”. Irlandia to także kraj baraniny i steku, słynących ze swojej znakomitej jakości. Kuchnia irlandzka, podobnie jak polska, w dużej mierze opiera się na mięsie. irlandzkim napojem jest oczywiście piwo Guinnes, rodzaj portera potrawy : gulasz z baraniny zupa ziemniaczana zupa z rzepy

7 A może chcesz nabyć wiedzę? - udaj się do zamku Blarney – jest tam połowa kamienia koronacyjnego, który ma ponoć niezwykłą moc – jak się go pocałuje – dostaje się dar elokwencji. Na tablicy rejestracyjnej samochodu, dwie pierwsze liczby to rok produkcji Jedna z sieci hotelowych oferuje podczas świąt darmowy nocleg w swych hotelach dla małżeństw, w których osoby noszą imię Maria i Józef Przed świętami ofiarowuje się podarunki ludziom, z których usług korzystało się w mijającym roku: mleczarzom, listonoszom Irlandia to kraj zmiennej pogody – wyjeżdżając koniecznie weź kurtkę i parasol, raz pada raz świeci słońce, taki już urok tego kraju.

8 W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie. Jednym z symboli Irlandii jest piwo Guiness, którego dziennie wypija się na świecie 9 mln kufli. Kompania nie tylko posiada oddziały w sześciu miastach świata, ale również własne statki do przewozu piwa.

9 Colin Farrell aktor irlandzki, chłopak Alicji Bachledy Curuś, z którą zagrał w filmie, pt. „Ondine”. Grał m.in. w filmie „Aleksander”. Jest laureatem Złotego Globu nagrody przyznawanej przez Hollywoodzkich dziennikarzy.

10 Sinead O'Connor piosenkarka irlandzka autorka niezapomnianego hitu „Nothing compares to you”

11 U2 to zespół rockowy z Irlandii, który sprzedał 150 mln płyt. Plasuje ich to na 16 miejscu wszech czasów w tej dziedzinie. Zespół jest laureatem wielu nagród muzycznych Grammy i MTV Music Awards.

12 Bob Geldof piosenkarz autor piosenki „I don’t like Mondays” (nie lubię poniedziałków). Bob Geldof znany jest z działalności charytatywnej, a głównie z organizacji koncertów Live Aid w celu pomocy dla ofiar głodu w Afryce.

13 Pierce Brosnan jeden z odtwórców James-a Bonda. Grał w „Golden Eye”, „Jutro nie umiera nigdy”, „Świat to za mało” oraz „Śmierć nadejdzie jutro”. Jest szczęśliwym ojcem trójki dzieci.

14 Święty Patyk urodził się pod koniec czwartego stulecia, w 386 r. Należy zacząć od tego, że nie był on Irlandczykiem. Jego rodzice byli Rzymianami, prawdopodobnie pracowali jako kupcy lub administratorzy Rzymskiej Kolonii Ciekawe jest, że Patryk niejako wyprzedził kościół - był uznawany za świętego zanim powstała pierwsza „oficjalna” lista świętych. św. Patryk rzecz jasna nie był pierwszym misjonarzem na irlandzkich ziemiach, w 431 św. Palladiusz został mianowany przez papieża biskupem Irlandii, co wskazuje na to, że liczba chrześcijan w tym kraju była już wówczas znaczna. Mimo tego, jego misja zakończyła się niepowodzeniem, prawdopodobnie dlatego, że Palladiusz nawet nie próbował szanować miejscowych zwyczajów.

15 język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) –język z celtyckich Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obokangielskiego ). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach, Gaeltacht zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy

16

17

18 Justyna Gronowska


Pobierz ppt "Flaga Irlandii przypomina flagę Włoch. Składa się ona z pionowych pasów koloru zielonego, białego i pomarańczowego. Flaga Włoch zamiast pasa pomarańczowego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google