Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irlandia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irlandia."— Zapis prezentacji:

1 Irlandia

2 Flaga Irlandii Flaga Irlandii przypomina flagę Włoch. Składa się ona z pionowych pasów koloru zielonego, białego i pomarańczowego. Flaga Włoch zamiast pasa pomarańczowego posiada pas czerwieni.

3 Tradycje i obyczaje Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, grają na wielu instrumentach. Wieczorem, szczególnie w pubach, gdzie grają na żywo zespoły , irlandzkie puby to już swoista tradycja. Dzień św. Patryka to najważniejsze święto w Irlandii, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu. W ostatni dzień karnawału Irlandczycy świętują Pancake Day czyli Dzień Naleśnika. Odpowiada on naszym Ostatkom, a w tym dniu serwuje się naleśniki pod każdą postacią. Są one symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przez Wielkim Postem. . W Irlandii pije się dużo ciemnego piwa. Najpopularniejsze jest piwo Guiness. Zielona wyspa po polsku mówiąca- w Dublinie polskie sklepy, kluby są niemalże na każdym rogu irlandczycy w przeciwieństwie do Anglików nie tworzą barier i dystansu, tak więc będąc w Irlandii na pewno szybko znajdziesz przyjaciół.

4 Stolica i liczba ludnośći
Liczba ludności 4,589 miliona (2012) taka jest liczba ludności Irlandii W stolicy Dublinie mieszka 0,5 mln mieszkańców

5 Kuchnia Irlandzka Kuchnia irlandzka – zwyczaje kulinarne oraz potrawy i napoje charakterystyczne dla Irlandiii. Kraj ten nie ma bogatej tradycji gastronomicznej a dawne przepisy znane są głównie z tradycji ustnej i domowych zapisków. Typowe dla kuchni irlandzkiej są potrawy przygotowywane ziemniaków , mleka i jego przetworów (jak masło), warzyw i mięsa oraz produkty zbożowe z owsa i pszenicy . Obecny sposób odżywania się Irlandczyków nie odbiega od powszechnej w Europie kuchni międzynarodowej, a w miastach popularne są restauracje etniczne. Kuchnia domowa w dalszym ciągu w większości opiera się na codziennie przygotowywanych potrawach ze świeżych produktów.

6 Na śniadanie podaje się porcję tradycyjnej owsianki lub smażony bekon, kiełbaski, jajka, placki ziemniaczane i kaszankę. W kuchni irlandzkiej tradycyjnie królują ziemniaki, przywiezione z Ameryki pod koniec XVI wieku, obecnie ziemniaki spożywa się niemal przy każdym posiłku. Irlandczycy gotują je tradycyjnie „w mundurkach”. Irlandia to także kraj baraniny i steku, słynących ze swojej znakomitej jakości. Kuchnia irlandzka, podobnie jak polska, w dużej mierze opiera się na mięsie. irlandzkim napojem jest oczywiście piwo Guinnes, rodzaj portera potrawy : gulasz z baraniny zupa ziemniaczana zupa z rzepy

7 Ciekawostki o Irlandii
A może chcesz nabyć wiedzę? - udaj się do zamku Blarney – jest tam połowa kamienia koronacyjnego, który ma ponoć niezwykłą moc – jak się go pocałuje – dostaje się dar elokwencji. Na tablicy rejestracyjnej samochodu, dwie pierwsze liczby to rok produkcji Jedna z sieci hotelowych oferuje podczas świąt darmowy nocleg w swych hotelach dla małżeństw, w których osoby noszą imię Maria i Józef Przed świętami ofiarowuje się podarunki ludziom, z których usług korzystało się w mijającym roku: mleczarzom, listonoszom Irlandia to kraj zmiennej pogody – wyjeżdżając koniecznie weź kurtkę i parasol , raz pada raz świeci słońce, taki już urok tego kraju .

8 Ciekawostki o Irlandii
W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie. Jednym z symboli Irlandii jest piwo Guiness, którego dziennie wypija się na świecie 9 mln kufli. Kompania nie tylko posiada oddziały w sześciu miastach świata, ale również własne statki do przewozu piwa.

9 Sławni ludzie Colin Farrell aktor irlandzki, chłopak Alicji Bachledy Curuś, z którą zagrał w filmie, pt. „Ondine”. Grał m.in. w filmie „Aleksander”. Jest laureatem Złotego Globu nagrody przyznawanej przez Hollywoodzkich dziennikarzy.

10 Sinead O'Connor piosenkarka irlandzka autorka niezapomnianego hitu „Nothing compares to you”

11 U2 to zespół rockowy z Irlandii, który sprzedał 150 mln płyt
U2 to zespół rockowy z Irlandii, który sprzedał 150 mln płyt. Plasuje ich to na 16 miejscu wszech czasów w tej dziedzinie. Zespół jest laureatem wielu nagród muzycznych Grammy i MTV Music Awards.

12 Bob Geldof piosenkarz autor piosenki „I don’t like Mondays” (nie lubię poniedziałków). Bob Geldof znany jest z działalności charytatywnej, a głównie z organizacji koncertów Live Aid w celu pomocy dla ofiar głodu w Afryce.

13 Pierce Brosnan jeden z odtwórców James-a Bonda
Pierce Brosnan jeden z odtwórców James-a Bonda. Grał w „Golden Eye”, „Jutro nie umiera nigdy”, „Świat to za mało” oraz „Śmierć nadejdzie jutro”. Jest szczęśliwym ojcem trójki dzieci.

14 Św Patryk Święty Patyk urodził się pod koniec czwartego stulecia, w 386 r. Należy zacząć od tego, że nie był on Irlandczykiem. Jego rodzice byli Rzymianami, prawdopodobnie pracowali jako kupcy lub administratorzy Rzymskiej Kolonii Ciekawe jest, że Patryk niejako wyprzedził kościół - był uznawany za świętego zanim powstała pierwsza „oficjalna” lista świętych. św. Patryk rzecz jasna nie był pierwszym misjonarzem na irlandzkich ziemiach, w 431 św. Palladiusz został mianowany przez papieża biskupem Irlandii, co wskazuje na to, że liczba chrześcijan w tym kraju była już wówczas znaczna. Mimo tego, jego misja zakończyła się niepowodzeniem, prawdopodobnie dlatego, że Palladiusz nawet nie próbował szanować miejscowych zwyczajów.

15 Język Irlandzki język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) –język z celtyckich Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obokangielskiego ). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach , Gaeltacht zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy

16 Mapa

17 KONIEC

18 Opracowała Justyna Gronowska


Pobierz ppt "Irlandia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google