Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta bożonarodzeniowe na świecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta bożonarodzeniowe na świecie"— Zapis prezentacji:

1 Święta bożonarodzeniowe na świecie
Karol Kamiński, Paweł Pastuszka, Artur Piwowarczyk, Mateusz Stępień – klasa VIb, 2006/2007

2 Boże Narodzenie na świecie
1. Holandia 2. Wielka Brytania 3. Meksyk 4. Argentyna 5. Japonia 6. Australia 7. Turcja

3 Holandia W Holandii nie ma ani wieczerzy wigilijnej, ani postu, ani prezentów pod choinką. Święty Mikołaj, Singer Klaus, nie przyjeżdża tu do dzieci saniami lecz przypływa łodzią, a one wyczekują go w porcie Schevingen. Gdy dopłynie do brzegu (5 grudnia), rozpoczyna się świętowanie i obdarowywanie prezentami. Nie ma tu jednak specjalnych potraw świątecznych czy wypieków W przedświąteczne dni Holendrzy piszą i wysyłają kartki z życzeniami. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach.

4 Wielka Brytania Brytyjczycy świąteczne przygotowania rozpoczynają już w połowie listopada kupując prezenty swym najbliższym. Nie obchodzi się tu Wigilii, a świąteczny posiłek spożywa się 25 grudnia, około piątej po południu. Wtedy rodzina i przyjaciele siadają do stołu, na którym króluje indyk nadziewany kasztanami.

5 Meksyk W Meksyku uroczystości Bożonarodzeniowe zaczynają się dziewięć dni wcześniej. Każdej nocy odbywa się procesja, która ma przypominać poszukiwanie przez Maryję i Józefa betlejemskiej gospody. Ostatniego dnia w jednym z domów otwierają się drzwi i gościnni gospodarze zapraszają pielgrzymów do środka. W tym okresie odwiedza się znajomych, wymieniając przy tym prezenty. Specjalnie dla dzieci wiesza się przy suficie kolorowe kubeczki napełnione piaskiem lub mąką, a wśród nich jeden z niespodzianką.

6 Argentyna Tutaj święta Bożego Narodzenia obchodzone są bardzo hucznie.
Główny i najważniejszym daniem jest pieczony prosiak. Dopiero o północy zaczyna się konsumowanie słodyczy. W tych harcach uczestniczą również dzieci. Tego dnia nie ma zwyczaju obdarowywania się prezentami, jest to praktykowane w dniu Trzech Króli – 6 stycznia.

7 Japonia Już w połowie grudnia wszystkie sklepy, hotele, restauracje, stacje kolejowe i lotniska w Japonii są przystrajane lampkami i sosnowymi wieńcami.Kołyszącymi się w sankach Mikołajami i aniołkami dmącymi w trąby. Większość Japończyków uważa Boże Narodzenie za odmianę Walentynek.

8 Australia Boże Narodzenie w Australii jest oczywiście w środku lata, przy temperaturze około stopni C. Boże Narodzenie obchodzi się tam w stylu angielskim. Św. Mikołaj nie przychodzi 6 grudnia, jak w Polsce, tylko w Boże Narodzenie, dzięki czemu dostaje się mniej prezentów .

9 Turcja W Turcji jest większość muzułmanów.
Boże Narodzenie nie jest dniem wolnym od pracy. Jednak chrześcijańskie obchody tego święta wzbudzają zainteresowanie również wśród wielu tamtejszych muzułmanów. Cieszy się nim szczególnie żłóbek urządzany w katolickich kościołach. Przypomnijmy, że osoby Pana Jezusa i Jego Matki wielokrotnie wspomina się w Koranie. Święta księga islamu uznaje Chrystusa za proroka, choć odmawia Mu Bożego synostwa, a nawet zaprzecza Jego śmierci na krzyżu.


Pobierz ppt "Święta bożonarodzeniowe na świecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google