Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karol Kamiński, Paweł Pastuszka, Artur Piwowarczyk, Mateusz Stępień – klasa VIb, 2006/2007.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karol Kamiński, Paweł Pastuszka, Artur Piwowarczyk, Mateusz Stępień – klasa VIb, 2006/2007."— Zapis prezentacji:

1 Karol Kamiński, Paweł Pastuszka, Artur Piwowarczyk, Mateusz Stępień – klasa VIb, 2006/2007

2

3 W Holandii nie ma ani wieczerzy wigilijnej, ani postu, ani prezentów pod choinką. Święty Mikołaj, Singer Klaus, nie przyjeżdża tu do dzieci saniami lecz przypływa łodzią, a one wyczekują go w porcie Schevingen. Gdy dopłynie do brzegu (5 grudnia), rozpoczyna się świętowanie i obdarowywanie prezentami. Nie ma tu jednak specjalnych potraw świątecznych czy wypieków W przedświąteczne dni Holendrzy piszą i wysyłają kartki z życzeniami. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach.

4 Brytyjczycy świąteczne przygotowania rozpoczynają już w połowie listopada kupując prezenty swym najbliższym. Nie obchodzi się tu Wigilii, a świąteczny posiłek spożywa się 25 grudnia, około piątej po południu. Wtedy rodzina i przyjaciele siadają do stołu, na którym króluje indyk nadziewany kasztanami.

5 W Meksyku uroczystości Bożonarodzeniowe zaczynają się dziewięć dni wcześniej. Każdej nocy odbywa się procesja, która ma przypominać poszukiwanie przez Maryję i Józefa betlejemskiej gospody. Ostatniego dnia w jednym z domów otwierają się drzwi i gościnni gospodarze zapraszają pielgrzymów do środka. W tym okresie odwiedza się znajomych, wymieniając przy tym prezenty. Specjalnie dla dzieci wiesza się przy suficie kolorowe kubeczki napełnione piaskiem lub mąką, a wśród nich jeden z niespodzianką.

6 Tutaj święta Bożego Narodzenia obchodzone są bardzo hucznie. Główny i najważniejszym daniem jest pieczony prosiak. Dopiero o północy zaczyna się konsumowanie słodyczy. W tych harcach uczestniczą również dzieci. Tego dnia nie ma zwyczaju obdarowywania się prezentami, jest to praktykowane w dniu Trzech Króli – 6 stycznia.

7 Już w połowie grudnia wszystkie sklepy, hotele, restauracje, stacje kolejowe i lotniska w Japonii są przystrajane lampkami i sosnowymi wieńcami.Kołyszącymi się w sankach Mikołajami i aniołkami dmącymi w trąby. Większość Japończyków uważa Boże Narodzenie za odmianę Walentynek.

8 Boże Narodzenie w Australii jest oczywiście w środku lata, przy temperaturze około stopni C. Boże Narodzenie obchodzi się tam w stylu angielskim. Św. Mikołaj nie przychodzi 6 grudnia, jak w Polsce, tylko w Boże Narodzenie, dzięki czemu dostaje się mniej prezentów.

9 W Turcji jest większość muzułmanów. Boże Narodzenie nie jest dniem wolnym od pracy. Jednak chrześcijańskie obchody tego święta wzbudzają zainteresowanie również wśród wielu tamtejszych muzułmanów. Cieszy się nim szczególnie żłóbek urządzany w katolickich kościołach. Przypomnijmy, że osoby Pana Jezusa i Jego Matki wielokrotnie wspomina się w Koranie. Święta księga islamu uznaje Chrystusa za proroka, choć odmawia Mu Bożego synostwa, a nawet zaprzecza Jego śmierci na krzyżu.


Pobierz ppt "Karol Kamiński, Paweł Pastuszka, Artur Piwowarczyk, Mateusz Stępień – klasa VIb, 2006/2007."

Podobne prezentacje


Reklamy Google