Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warto zobaczyć- Zabytki Dąbróweckiej Ziemi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warto zobaczyć- Zabytki Dąbróweckiej Ziemi"— Zapis prezentacji:

1 Warto zobaczyć- Zabytki Dąbróweckiej Ziemi

2 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce
Kościół w Dąbrówce jest najstarszym kościołem w gminie. Parafia sięga odległych czasów. O jej powstaniu mówi nawet legenda. Niegdyś kościół był drewniany, dopiero na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku proboszcz - ks. Bartłomiej Pawalski - zajął się budową murowanej świątyni.

3 Wnętrze kościoła parafialnego w Dąbrówce

4 Wykonane ze złota z pięknymi zdobieniami kielichy mszalne

5 Zabytkowe ornaty

6 Złote monstrancje znajdujące się w kościele parafialnym w Dąbrówce

7 Plebania w Dąbrówce Zabytkowa plebania powstała w 1898 r. Wybudowana została z drewna. Do dzisiaj zachowały się piękne zdobienia i jej witrażowe szyby. Przypominają one o jej dawnej świetności. Obecny proboszcz ks. Jerzy Mackiewicz stara się o jej wyremontowanie i przywrócenie jej dawnego blasku.

8 Skansen w Kuligowie

9 Pałac w Ślężanach Pałac powstał około 1880 roku. Architektonicznie wyróżnia się umiejętnym połączeniem rożnych stylów, czyli stylem eklektycznym Neoklasycyzm przeplata się tu z neobarokiem. Kompleks pałacowo – parkowy zajmuje ponad dwa hektary Całość usytuowana jest na nadbużańskiej skarpie.

10 Pałac w Chajętach Jeden z najpiękniejszych pałacyków na naszej ziemi mieści się w miejscowości Chajęty. Pochodzi on z XIX wieku. Wielokrotnie przechodził przebudowy. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i stanowi turystyczną atrakcję regionu.

11 Pomnik Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce
W centrum Dąbrówki znajduje się upamiętniający powstanie kościuszkowskie pomnik przywódcy powstania. Jego autorem i głównym fundatorem był rzeźbiarz – Bolesław Jeziorański.

12 Kolumienka z figurką Św. Jana Nepomucena w Chajętach

13 Cmentarz w Dąbrówce Stary cmentarz to urokliwe miejsce z wieloma zabytkowymi nagrobkami z XIX wieku. Można zobaczyć tu jedne z najładniejszych nagrobków księży tutejszej parafii, a także właścicieli okolicznych wsi - Guzowatki, Ślężan, Małopola. Na cmentarzu znajduje się też pielęgnowany przez uczniów naszej szkoły symboliczny nagrobek matki Cypriana Kamila Norwida.

14 Jedne z najciekawszych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Dąbrówce

15 Pomnik Chwały Oręża Polskiego
Ten pomnik Chwały Oręża Polskiego, powstały ku pamięci zrzutów lotniczych „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” W 1944 roku w nocy z 9 na 10 kwietnia operacja ta miała miejsce na terenie pomiędzy Kołakowem, a Ostrówkiem.

16 Przydrożne kapliczki Kapliczki znajdziemy we wszystkich miejscowościach naszej gminy. Jedne dziękczynne inne błagalne stanowią nieodłączny element regionu.

17 Źródła: Bibliografia www.dabrowka.net.pl
prywatne zdjęcia twórców prezentacji

18 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji
Prezentacje wykonali: Mateusz Stankiewicz Hubert Jarka Klasa 6 a Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida w Dąbrówce Opiekun: Aneta Brzóska


Pobierz ppt "Warto zobaczyć- Zabytki Dąbróweckiej Ziemi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google