Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kościół w Dąbrówce jest najstarszym kościołem w gminie. Parafia sięga odległych czasów. O jej powstaniu mówi nawet legenda. Niegdyś kościół był drewniany,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kościół w Dąbrówce jest najstarszym kościołem w gminie. Parafia sięga odległych czasów. O jej powstaniu mówi nawet legenda. Niegdyś kościół był drewniany,"— Zapis prezentacji:

1

2 Kościół w Dąbrówce jest najstarszym kościołem w gminie. Parafia sięga odległych czasów. O jej powstaniu mówi nawet legenda. Niegdyś kościół był drewniany, dopiero na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku proboszcz - ks. Bartłomiej Pawalski - zajął się budową murowanej świątyni.

3

4

5

6

7 Zabytkowa plebania powstała w 1898 r. Wybudowana została z drewna. Do dzisiaj zachowały się piękne zdobienia i jej witrażowe szyby. Przypominają one o jej dawnej świetności. Obecny proboszcz ks. Jerzy Mackiewicz stara się o jej wyremontowanie i przywrócenie jej dawnego blasku.

8

9 Pałac powstał około 1880 roku. Architektonicznie wyróżnia się umiejętnym połączeniem rożnych stylów, czyli stylem eklektycznym. Neoklasycyzm przeplata się tu z neobarokiem. Kompleks pałacowo – parkowy zajmuje ponad dwa hektary. Całość usytuowana jest na nadbużańskiej skarpie.

10 Jeden z najpiękniejszych pałacyków na naszej ziemi mieści się w miejscowości Chajęty. Pochodzi on z XIX wieku. Wielokrotnie przechodził przebudowy. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i stanowi turystyczną atrakcję regionu.

11 W centrum Dąbrówki znajduje się upamiętniający powstanie kościuszkowskie pomnik przywódcy powstania. Jego autorem i głównym fundatorem był rzeźbiarz – Bolesław Jeziorański.

12

13 Stary cmentarz to urokliwe miejsce z wieloma zabytkowymi nagrobkami z XIX wieku. Można zobaczyć tu jedne z najładniejszych nagrobków księży tutejszej parafii, a także właścicieli okolicznych wsi - Guzowatki, Ślężan, Małopola. Na cmentarzu znajduje się też pielęgnowany przez uczniów naszej szkoły symboliczny nagrobek matki Cypriana Kamila Norwida.

14

15 Ten pomnik Chwały Oręża Polskiego, powstały ku pamięci zrzutów lotniczych „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk”. W 1944 roku w nocy z 9 na 10 kwietnia operacja ta miała miejsce na terenie pomiędzy Kołakowem, a Ostrówkiem.

16 Kapliczki znajdziemy we wszystkich miejscowościach naszej gminy. Jedne dziękczynne inne błagalne stanowią nieodłączny element regionu.

17 Źródła:  www.dabrowka.net.pl  www.skansen.powiatwolominski.pl  prywatne zdjęcia twórców prezentacji

18 Prezentacje wykonali: Mateusz Stankiewicz Hubert Jarka Klasa 6 a Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida w Dąbrówce Opiekun: Aneta Brzóska Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji


Pobierz ppt "Kościół w Dąbrówce jest najstarszym kościołem w gminie. Parafia sięga odległych czasów. O jej powstaniu mówi nawet legenda. Niegdyś kościół był drewniany,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google