Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAKĄTKI GMINY ŁABUNIE. EWELINA PRZYCZYNA MSP

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAKĄTKI GMINY ŁABUNIE. EWELINA PRZYCZYNA MSP"— Zapis prezentacji:

1 EWELINA PRZYCZYNA MSP 2007-2008

2 ZAKĄTKI GMINY ŁABUNIE

3 ZABYTKI

4 ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W ŁABUNIACH
Zespół pałacowo – parkowy w Łabuniach, składający się z murowanego pałacu z 1735 roku, dwóch murowanych oficyn, murowanych: kasztelanki, pawilon i stacji oraz ogrodzenia dziedzińca z bramami.

5 CMENTARZ ZAKONNY W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi 30 ha parku z cmentarzem zakonnym

6 POMNIK POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
Oto jest cmentarz bez imienia tych, co polegli w walce tych, co zginęli za wolność walczyli dzielnie, oddali swe życie. Tacy młodzi zginęli walcząc. Cześć ich bohaterstwu! Cześć ich pamięci! Nieznanym żołnierzom bez imienia.

7 KAPLICA W MAJDANIE RUSZOWSKIM
Kaplica w Majdanie Ruszowski pełni role kościoła. Jest ona drewniana i pięknie zdobiona. 

8 ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W ŁABUŃKACH
Zespół pałacowo – parkowy w Łabuńkach Pierwszych składający się z murowanego pałacu z początku XIX w., dwóch oficyn oraz parku

9 POMNIKI

10 GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA W PARKU
Leśna mogiła Wśród brzóz u stóp Wielkiej sosny, Brzozowy krzyż z tablicą I zatartym napisem. Tu leży żołnierz Który nie dożył wiosny. Tu dzieci przynoszą kwiaty radości, Palą znicze, By uczcić tych, którzy nie doczekali wolności

11 POMNIK W BARCHACZOWIE Pomnik upamiętniający bitwę wojsk polskich z najeźdzcą hitlerowskim we wrześniu 1939 r. Postawiony w 50-tą rocznicę bitwy.

12 POMNIK W BRÓDKU Pomnik postawiony w hołdzie mieszkańcom Bródka, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Na tablicy pomnika wypisane są nazwiska poległych osób z tej wsi.

13 KRAJOBRAZ

14 GÓRY I PAGÓRKI Główne wzniesienia w gminie Łabunie znajdują się w Majdanie Ruszowskim. To tutaj biegnie szczyt grzbietu pagóru roztoczańskiego, który w kilku miejscach obniża się, tworząc zaciszne dolinki.

15 LASY I POLA „Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych (...) Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych źytem”

16 ZBIORNIKI WODNE Przez gminę Łabunie przepływa rzeka Łabuńka. Również pomiędzy Wierzbiem a Łabuńkami znajdują się stawy.

17 PARK KRAJOBRAZOWY Park znajduje się przy pałacu w Łabuniach. Zajmuje on powierzchnię 17 ha. Rośnie tu wiele lip i modrzewi oraz jesiony, klony i grochodrzew.

18 KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ
W ŁABUNIACH

19 ŚWIĄTYNIA Z ZEWNĄTRZ Zespół kościelny w Łabuniach składa się z murowanego kościoła z 1605 roku, dzwonnicy murowanej, murowanego budynku galerii tzw. cel, ogrodzenie przykościelnego z kapliczkami i kamiennymi rzeźbami.

20 ŚWIĄTYNIA WEWNĄTRZ We wnętrzu kościoła znajduję się drewniany ołtarz główny z końca XIX wieku z obrazami Matki Boskiej Szkaplerznej oraz św. Antoniego, który przeniesiono z klasztoru w Radecznicy w 1866 roku.

21 CMENTARZ PARAFIALNY Cmentarz rzymskokatolicki obecny cmentarz grzebalny został wytyczony w połowie XIX wieku. Założono go na planie wydłużonego czworokąta o powierzchni 2,12 ha. Dwie alejki biegnące od bramy w kierunku północnym dzielą cmentarz na trzy kwatery. W kwaterze środkowej, będącej innymi mogiłami żołnierzy poległych w 1939 roku.

22 Dziękuje za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "ZAKĄTKI GMINY ŁABUNIE. EWELINA PRZYCZYNA MSP"

Podobne prezentacje


Reklamy Google