Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obiekty sakralne we wsi Grodysławice

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obiekty sakralne we wsi Grodysławice"— Zapis prezentacji:

1 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice

2 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Grodysławice – wieś położona w województwie lubelskim, powiecie tomaszowskim, gminie Rachanie, na trasie między Tomaszowem Lubelskim a Łaszczowem. Obecnie liczy około 550 mieszkańców. Jak podaje „Urzędowy wykaz miejscowości”, Grodysławice są jedyną wsią o tej nazwie w Polsce. Nazwa wsi wywodzi się prawdopodobnie od ruskiego imienia męskiego. Początkowo zapisywana była jako Hradzysławicze lub też w wersji ruskiej – Hrodilowiczi, która z kolei uległa polonizacji. Od roku 1676 była zapisywana już w formie zbliżonej do obecnej – Grodislawice. Końcówka –ice w nazwie oznacza, że Grodysławice były pierwotnie zamieszkałe przez potomków lub poddanych właściciela.

3 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice

4 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Najstarsza wzmianka o Grodysławicach pochodzi z roku 1444 i znajduje się w aktach grodzkich i ziemskich księstwa bełskiego. W 1578 roku były własnością Ludwika Drohiczańskiego. Około roku 1744 wieś należała do dziedziczki Rachań Anny Rostkowskiej. W pierwszej połowie XIX wieku Grodysławice zakupił hrabia Edward Fredro (brat Aleksandra), członek stanów galicyjskich, który w 1839r. wzniósł tu murowany pałac otoczony obszernym ogrodem. W roku 1864 ukaz carski zniósł pańszczyznę, chłopi stali się właścicielami użytkowanej przez siebie ziemi. W ręku szlachcica pozostało tylko jego własne gospodarstwo zwane folwarkiem lub majątkiem.

5 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice

6 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Świata był kiedyś cerkwią prawosławną poświęconą czerwca 1910r. Funkcjonowała tak do 1944r.

7 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Cerkiew wymurowano wg projektu Puringo pod nadzorem A.S. Zawierzchowskiego.

8 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Po 1944r. cerkiew została zamieniona na magazyn zbożowy. Dopiero w latach 60-tych XXw. udostępniono budowle jako kościół filialny parafii w Rachaniach.

9 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Dopiero od 1973r. kościół działa jako suwerenna parafia. Prezentowany ołtarz główny został wyremontowany w 1975r.

10 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
W latach 90-tych dzięki ofiarności parafian wyremontowano elewacje kościoła, odnowiono parkan oraz wybudowano dzwonnice z dzwonem im. Jana Pawła II

11 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Interesującym obiektem pod względem sakralno-historycznym jest cmentarz ukraiński, którego początki są niezbadane.

12 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Cmentarz jest nieformalnie podzielony na dwie części. Pierwsza składa się ze starych ukraińskich nagrobków usytuowanych pośród drzew i krzaków.

13 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Druga część to współczesne groby katolików, które są rozmieszczone dość chaotycznie. Najstarsze z tych mogił pochodzą z początku lat 80-tych.

14 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Ukraińskie groby są bardzo zaniedbane, zniszczone, wiele z nich jest niekompletnych. Z nielicznych da się odczytać napisy, daty, przesłania.

15 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Na powierzchni 0,35 ha, którą zajmuje stara część cmentarza znajduje się ok. 100 ukraińskich nagrobków. W najlepiej zachowanych można wyróżnić strzelisty pomnik oraz murowany podziemny grobowiec.

16 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Prezentowany nagrobek jest szczególny, ponieważ jest wyjątkowo dobrze zachowany oraz z polskimi napisami. Data jego powstania to 1858r.

17 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Figura przydrożna, będąca pamiątką po drewnianej kaplicy, która niegdyś się tu znajdowała. Obecnie stoi na terenie prywatnym.

18 Obiekty sakralne we wsi Grodysławice
Krzyż przydrożny znajdujący się na obrzeżach Grodysławic. Faktyczne pochodzenie jest nieznane. Wiadomo jedynie, że pierwotnie był drewniany.

19 Dziękuję Państwu za uwagę.


Pobierz ppt "Obiekty sakralne we wsi Grodysławice"

Podobne prezentacje


Reklamy Google