Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spacerkiem po Dajtkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spacerkiem po Dajtkach"— Zapis prezentacji:

1 Spacerkiem po Dajtkach

2 Nasze Dajtki Dajtki – największe olsztyńskie osiedle domów jednorodzinnych położone w południowo-zachodniej części miasta. Dajtki leżą pomiędzy jeziorami Ukiel (Krzywe) i Kortowskim. Od południa i zachodu   sąsiadują z lasami. Nazwy większości ulic osiedla  mają związek z rolnictwem : np. ul. Działkowa, Traktorowa, Rolna,Siewna  oraz z nazwami zbóż.

3 Krzyż i dzwonniczka słupowa
Dajtki znane były ze stojacych pośrodku wsi (obecnie przy ulicy Żniwnej), krzyża i dzwonniczki słupowej, wykonanych z dębu na poczatku XIX w. Przy krzyżu spotykano się, aby wyruszyć na pielgrzymkę z ofiarnymi świecami na odpust do Olsztyna, Bartąga, Gutkowa i Gietrzwałdu. Dzięki dzwonowi wiedziano kiedy jest szósta rano ,południe i szósta wieczorem. Na głos dzwonu zbierano się przy nim na nabożeństwa majowe i październikowe. Dzwon wykorzystywano do ostrzegania przed pożarami.

4 Krzyż i dzwonniczka słupowa

5 Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej
Kilkadziesiąt metrów od krzyża znajduje się niewielki zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, zbudowany w 1878r., początkowo jako kaplica. Fundatorem był ks. Walenty Tolsdorf. Od 1912 r w kaplicy odbywały się regularne nabożeństwa niedzielne. Poczatkowo niewielki kościół mógł pomieścić 130 wiernych. W 1904 r dobudowano do niego boczne kapliczki.

6 Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej

7 Cmentarz i Kaplica pw. św. Jana Nepomucena
Odwiedzajac zabytkowe miejsca Dajtek warto zobaczyć cmentarz przy ul. Sielskiej. Istnieje od 1909 r. a na jego terenie znajduje się sakralny obiekt – kaplica pw. św. Jana Nepomucena. W kaplicy znajdował się obraz św. Jana Nepomucena, który po konserwacji znajduje się w nowym kościele w Dajtkach

8 Kaplica cmentarna

9 Obelisk wystawiony ofiarom wojny 1914-1918
Obelisk wystawiony ofiarom wojny Dawniej znajdowała się na nim tabliczka z nazwiskami poległych żołnierzy

10 Najstarszy nagrobek z tablicą z czarnego szkła

11 Krzyże nagrobne

12 Zabytkowa kapliczka Niedaleko kościoła u zbiegu ulic Sielskiej i Żniwnej, znajduje się zabytkowa kapliczka z figurkami świętych.

13 Kapliczka

14 Zabytkowe domy Spacerując po Dajtkach zobaczymy zabytkowe domy, zbudowane przed II wojną światową we wsi Dajtki. Budynki , które jeszcze stoją, prawie nic się nie zmieniły. Na jednym z nich jest nawet wyeksponowana data jego zbudowania1935r

15 Zabytkowy dom przy ul. Sielskiej

16 Zabytkowy dom przy ul. Żniwnej

17 Zabytkowy dom przy ul. Żytniej

18 Zabytkowy dom przy ul. Żniwnej

19 Wiadukty kolejowe Oddalając się od centrum Dajtek w kierunku ul. Bławatnej zobaczymy wiadukt, zaprojektowany przez uczniów słynnego architekta Ericha Mendelsohna. Wiadukt ten stoi do dziś i nie przechodził żadnego gruntownego remontu poza poprawieniem nawierzchni.

20 Wiadukt przy ul. Bławatnej

21 Wiadukt na trasie w kierunku Gronit
Kierując się drogą do Gronit można zobaczyć drugi zabytkowy wiadukt, nie ma jednak informacji kiedy i przez kogo został zbudowany. Na jego balustradzie umieszczono pogrzebowy wieniec i krzyż, zapewne dla upamiętnienia jakiegoś tragicznego wydarzenia…

22 Wiadukt na trasie w kierunku do Gronit

23 Zapraszamy do spaceru po Dajtkach
Dziękujemy za uwagę ! Kornelia Rowieńska Karina Fałkowska Olsztyn 2013


Pobierz ppt "Spacerkiem po Dajtkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google