Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest polityka Rozróżniamy kilka definicji słowa ,,Polityka’’:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest polityka Rozróżniamy kilka definicji słowa ,,Polityka’’:"— Zapis prezentacji:

1 Co to jest polityka Rozróżniamy kilka definicji słowa ,,Polityka’’:
definicja Arystotelesa według Maksa Webera behawioralna funkcjonalna racjonalna postbehawioralna Podsumowanie

2 Rozumienie polityki Definicja Arystotelesa 384-324 p.n.e.
Jest to sztuka rządzenia państwem, do której niezbędne są: wiedza, umiejętności i predyspozycje psychiczne. Definicja zadziwia swoją prostotą przy jednoczesnym, dobrym ujęciu tematu Polityka w kontekście szerszym wiąże się z kierowaniem można powiedzieć, że odpowiedzialna jest za nadawanie i kształtowanie praw i ustaw.

3 Definicja behawioralna
Rozumienie polityki Definicja behawioralna Rozumiemy to jako wzajemne oddziaływania władzy, ugrupowań, narastanie i rozwiązywanie konfliktów. Czynnik pozaprawny np. sposób desygnowania przez prezydenta, prezesa rady ministrów. Polityka której doświadczamy najczęściej to ona jest w centrum zainteresowania mediów. Ukazuj ambicje i pragnienia polityczne kluczowych postaci w życiu publicznym.

4 Rozumieni polityki Według Maksa Webera
„Polityka to dążenie do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy: między państwami, w obrębie państwa lub między grupami ludzi którzy to państwo tworzą.

5 Rozumieni polityki Według Maksa Webera
Definicja uniwersalna uwzględnia politykę w dwóch aspektach: wewnątrzpaństwowym (wewnętrznym) i międzypaństwowym (zewnętrznym). Drugi wymiar jest szczególnie istotny obecnie, kiedy państwa współdziałają między sobą, a także z różnymi organizacjami np:Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych itp.

6 Definicja Funkcjonalna
Rozumienie polityki Definicja Funkcjonalna Składa się na to rozwiązywanie konfliktów, rozdział dóbr, podejmowanie decyzji w kwestiach spornych. Definicja funkcjonalna wydaje się być wypadkową definicji formalno-prawnej i definicji behawioralnej. Zapewnienie obywatelowi bezpieczeństwa jest elementem polityki państwa.

7 Definicja racjonalna Oznacza podejmowanie decyzji przez państwo.
Rozumienie polityka Definicja racjonalna Oznacza podejmowanie decyzji przez państwo. Decyzje te nazywane są polityką, tj. polityka socjalna rządu, polityka rodzinna rządu, polityka infrastrukturalna rządu.

8 Rozumienie polityki Definicja racjonalna
Określenie polityka znajduje tu uzasadnienie: wymienionych zasad nie można dochodzić na drodze prawnej, zatem nie mogą być to prawa, jedynie zasady polityki państwa.

9 Rozumienie polityki Definicja postbehawioralna
Obrazująca politykę jako rozwiązywanie problemów społecznych. Należy to traktować jako skutek działań państwa, podejmowanych w ramach definicji racjonalnej.

10 Rozumienie polityki Podsumowanie
Polityka to pojęcie, które współcześnie jest używane bardzo często w wielu różnych kontekstach. Mianem polityki określa się kierunek działań i program państwa lub polityka. Umiejętność zarządzania sprawami publicznymi,

11 Rozumienie polityki Podsumowanie
Umiejętność odnajdywania się i działań w granicach określonych możliwości np.; obowiązującego prawa, gier prowadzonych przez partie polityczne w celu zdobycia władzy i płynących z niej partykularnych korzyści.

12 Rozumienie polityki Współcześni politolodzy zwykle przyjmują definicje polityki niemieckiego filozofa - Maksa Webera. Według niego polityka to wszystkie działania, które wiążą się z dążeniem do władzy i wywierania wpływu na podział władzy w obrębie państwa lub poza państwami.

13 Rozumienie polityki Sztuka rządzenia Sprawy publiczne
Kompromis i konsensus Sprawowanie władzy i dystrybucja zasobów Polityka – tworzenie, zachowywanie i poprawianie ogólnych zasad społecznych

14 Rozumienie polityki Sztuka sprawowania władzy czyli w potocznym rozumieniu ,,Polityka”


Pobierz ppt "Co to jest polityka Rozróżniamy kilka definicji słowa ,,Polityka’’:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google