Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

- bez niego las nie dałby sobie rady sam. Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "- bez niego las nie dałby sobie rady sam. Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 - bez niego las nie dałby sobie rady sam. Kto jest przyjacielem lasu?
Przyjaciel lasu - bez niego las nie dałby sobie rady sam. Kto jest przyjacielem lasu? Karol Hadam kl. VIa SP17 Rzeszów

2 Przyjaciel lasu to przedstawiciel, ekspert Lasów Państwowych czyli gospodarz lasu, dlatego, że prowadzi wiele różnorodnych działań na rzecz leśnictwa, na przykład szkolenia z praktycznych możliwości korzystania z bazy lasów, pomagający w realizacji zajęć terenowych, czy w zdobywaniu środków na realizację edukacji leśnej. Dzięki Lasom Państwowym powierzchnia lasów w Polsce stale się zwiększa i należymy pod tym względem do europejskiej czołówki. Przyjaciel lasu to Pracownik Służby Leśnej dlatego, że prowadzi koordynuje działania związane z edukacją leśną, mającą na celu budowanie świadomości przyrodniczej każdego z nas. Ma ona przynieść w przyszłości wymierne korzyści polegające na ograniczaniu szkód czynionych przez człowieka w lesie

3 Przyjaciel lasu to przede wszystkim leśniczy dlatego, że dba o dobry stan lasów i ma odpowiednie kompetencje, opiekuje się zwierzętami np. karmi je zimą, sprawdza ich stan zdrowia, pilnuje, żeby kłusownicy nie polowali i nie zakładali wnyk, dzieli się swoją wiedzą z uczniami, dorosłymi i doradza, sprawdza sprzedaż i wywóz drewna, chroni drzewa przed zniszczeniem, kontroluje i ogranicza gatunki niebezpieczne dla lasu, w tym zwierzynę płową, chroni przed chorobami grzybowymi, gryzoniami czy niektórymi ptakami. Zakłada remizy czy wywiesza w lasach budki lęgowe dla ptaków.

4 Przyjaciel lasu to pedagog, doradca metodyczny, dlatego, że na zajęciach z przyrody, biologii czy kółkach ekologicznych uczy właściwych postaw wobec leśnictwa i lasów, ochrony i szacunku do lasu, prowadzi zajęcia w terenie – lesie. Realizuje programy edukacji leśnej, angażuje się w różnorodny sposób w leśną edukację, prowadzi akcje zbiórki makulatury. Przyjaciel lasu to czytelnik, który zgłębia wiedzę o lesie i dzieli się wiedzą z innymi. Przyjaciel lasu to przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Lasu, członek Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu, Młodzieżowy Lider Edukacji Leśnej dlatego, że uczestniczy w spotkaniach, szkoleniach, pogadankach, pokazach o tematyce leśnej.

5 Przyjaciel lasu to turysta, obserwator lasu, biegacz, rowerzysta czy narciarz biegowy poruszający się po bezpiecznych dla lasu ścieżkach, który nie niszczy drzew, ponieważ pozwala na zachowanie lasu w dobrym stanie dla przyszłego pokolenia, pozostawia czysty las, nie płoszy zwierząt, nie niszczy grzybów i gałęzi. Zachowuje należytą kulturę przebywania w lesie, nie przechodzi przez uprawy, które są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane wydeptywaniem.

6 Przyjaciel lasu to ptak, który jest sprzymierzeńcem leśnika w odnawianiu lasu lub w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych dla drzew owadów. Przyjaciel lasu to przedstawiciel nadleśnictwa dlatego, że organizuje edukację leśną dla szkół, realizuje programy edukacji leśnej, udostępnia obiekty edukacyjne w lasach takie jak: punkty edukacji leśnej, ośrodki edukacji ekologicznej, wiaty edukacyjne, leśne kompleksy promocyjne, ścieżki przyrodniczo – leśne, prowadzi akcje zalesiania. Przyjaciel lasu to strażnik leśny dlatego, że pilnuje lasu, aby nikt nie kradł drewna, nie śmiecił, nie zakłócał spokoju. Podobnie jak leśniczy karze tych co łamią prawo w lesie.

7 Przyjaciel lasu to sprzyjająca pogoda, dlatego, że dobre warunki klimatyczne bez susz, przymrozków, powodzi, huraganów, obfitych opadów wilgotnego śniegu zapobiegają wiatrołomom, wiatrowałom, śniegołomom i wpływają korzystnie na stan lasu. Przyjaciel lasu to czyste powietrze, woda i gleba dlatego, że dobrze wpływają na zdrowie drzew. Przyjaciel lasu to partner edukacji leśnej na przykład przedstawiciel parków krajobrazowych i narodowych, mediów, szkoły, samorządów, ośrodków edukacji ekologicznej, organizacji samorządowej, ekolog, przedstawiciel instytucji i organizacji ekologicznej dlatego, że prowadzi akcje sprzątania lasów oraz inne akcje ekologiczne w lesie.

8 Przyjaciel lasu to wolontariusz, dlatego, że prowadzi w ramach wolontariatu zajęcia terenowe w lesie. Zwraca uwagę, by zastanowić się jak należy się zachować aby nie czynić szkody środowisku przyrodniczemu przed każdym wejściem do lasu, nie niszczyć grzybów, nawet trujących i grzybni! Zachować ciszę w lesie. Przyjaciel lasu to człowiek, który nie wypala traw w pobliżu lasu oraz dba o rozpalanie ognisk w odpowiednich miejscach lasu, dlatego, że zapobiega pożarom lasu.

9 Przyjaciel lasu to ja, dlatego, że oszczędzam papier, zbieram makulaturę, nie śmiecę w lesie, nie płoszę zwierząt, nie niszczę roślin. Dziękuję za uwagę. Autor pracy i zdjęć Karol Hadam


Pobierz ppt "- bez niego las nie dałby sobie rady sam. Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google