Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPRAWIEDLIWY HANDEL - CODZIENNIE WPŁYWAMY NA LOSY ŚWIATA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPRAWIEDLIWY HANDEL - CODZIENNIE WPŁYWAMY NA LOSY ŚWIATA."— Zapis prezentacji:

1 SPRAWIEDLIWY HANDEL - CODZIENNIE WPŁYWAMY NA LOSY ŚWIATA.

2 Czym jest Sprawiedliwy Handel ? Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to partnerstwo handlowe oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych i ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych szczególnie na ubogim Południu. Organizacje Sprawiedliwego Handlu (wspomagane przez konsumentów) są aktywnie zaangażowane we wspieranie producentów, podnoszenie świadomości i kampanie na rzecz zmian zasad i praktyk konwencjonalnego handlu międzynarodowego.

3 Najważniejsze zasady Sprawiedliwego Handlu:  Uczciwa cena jaką otrzymują producenci za swoje produkty,  Bezpieczne i oparte na zasadach szacunku praktyki handlowe,  Sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne,  Demokratyczne zarządzanie organizacją producencką,  Dążenie do zwiększania niezależności producentów,  Zwiększanie wiedzy i świadomości konsumentów.

4 Dlaczego potrzebny jest Sprawiedliwy Handel ? Z Etiopii pochodzi doskonała kawa. Przy jej uprawie pracuje co czwarty Etiopczyk. Za kilogram ziaren dostaje 1,20 zł. Z tego kilograma można zaparzyć 80 filiżanek, wartych ok. 500 zł w kawiarni w Polsce. Połowa czekolady najbardziej znanych firm – 46% światowej produkcji kakao – pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Praca wciąż odbywa się tam w warunkach niewolniczych, a na plantacjach nierzadko pracują dzieci. Od lat nie widziały rodziców, nie chodzą do szkoły, kaleczą się maczetami, których używają.

5 Globalny banan

6 Jakie produkty obejmuje Sprawiedliwy Handel ? Produkty Sprawiedliwego Handlu to przede wszystkim: Kawa, Herbata, Cukier trzcinowy, Kakao, Owoce tropikalne, Wino, Ryż, Bawełna, Rękodzieła, Złoto.

7 Fair Trade a Fairtrade Sprawiedliwy Handel (czyli Fair Trade pisane oddzielnie) oznacza cały ruch osób i organizacji zaangażowanych w zapewnienie godnego życia rolnikom i pracownikom z Południa poprzez sprawiedliwe warunki handlowe. Może dotyczyć zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych produktów i działalności różnych organizacji na tym polu. Termin Fairtrade jest używany dla określonego systemu certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu zarządzanego przez FLO International.

8 Struktury międzynarodowe 1. World Fair Trade Organisation - ( WFTO), organizacja zrzeszająca FTO. Zrzesza ponad 300 organizacji z 70 krajów. Przyznaje swoim członkom Znak Organizacji Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade Organisation Mark - FTO). Istnieje od 1989 (do roku 2009 jako IFAT). 2. Fairtrade Labelling Organisations International - (FLO Int.), organizacja certyfikująca Jest stowarzyszeniem 23 organizacji członkowskich, działającym na zasadzie non-profit. Zarządza międzynarodowym systemem certyfikacji Fairtrade. Istnieje od 1997.

9  1,5 miliona producentów i pracowników w systemie Fairtrade.  569 spółdzielni producenckich certyfikowanych Fairtrade w 58 krajach.  1900 licencjobiorców znaku Fairtrade.  50 krajów, w których produkty certyfikowane Fairtrade są dostępne w sklepach.  2,3 miliardów euro wartości sprzedaży w 2007 – roczny wzrost o 48%.

10 www.fairtrade.org.pl fairtrade@fairtrade.org.pl

11

12 Film – pola złota http://www.alterkino.org/alterglobalizacja/sprawiedliwy-handel-poranek-przy-kawie-pola- zota/


Pobierz ppt "SPRAWIEDLIWY HANDEL - CODZIENNIE WPŁYWAMY NA LOSY ŚWIATA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google