Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Termin wyborów 16 listopada 2014 r. niedziela Lokale wyborcze czynne od 7 do 21.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Termin wyborów 16 listopada 2014 r. niedziela Lokale wyborcze czynne od 7 do 21."— Zapis prezentacji:

1

2 Termin wyborów 16 listopada 2014 r. niedziela Lokale wyborcze czynne od 7 do 21.

3 Idźmy na wybory – ustalmy rekord frekwencji ! Od 1989 r. frekwencja wyborcza w Polsce wynosi około 50 %. Na tle państw europejskich to niewiele, zostając w dniu wyborów w domach tak naprawdę pozbawiamy się możliwości decydowania o naszych sprawach, szczególnie dotyczy to właśnie wyborów samorządowych.

4 Kogo wybieramy? Burmistrza, Radnych Rady Miasta Oleśnicy Radnych Rady Powiatu Oleśnickiego, Radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

5 Wybory burmistrza Wybory na burmistrza są wyborami bezpośrednimi, głosujemy na określonych kandydatów. Wygra ten, który zdobędzie ponad 50% ważnych głosów. Jeśli takiej osoby nie będzie, do II tury głosowania przechodzą dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów.

6 Wybory burmistrza Karta do głosowania w wyborach burmistrza: 1) drukowana jest na papierze koloru różowego; 2) w prawym górnym rogu ma wycięte cztery umiejscowione w pionie otwory o średnicy 8 mm.

7 Wybory burmistrza Kandydaci umieszczani są na liście alfabetycznie.

8 Ważność i nieważność głosów Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, postawienie więcej niż jednego krzyżyka przy więcej niż jednym kandydacie – powoduje nieważność głosu. Należy pamiętać o tym aby prawidłowo zakreślić kratkę przy swoim kandydacie. Mają to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Dotyczy to głosowań we wszystkich wyborach.

9 Wybory do Rady Miasta W tym roku po raz pierwszy wybory do Rady Miasta Oleśnicy będą wyborami jednomandatowymi, co oznacza, że w danym wyborczym wybrany zostanie jeden radny. Zostanie nim ten spośród kandydatów, który uzyska najwięcej głosów. Nie liczą się tu miejsca na liście, numery list, radnym zostanie ta osoba, na którą wyborcy oddadzą najwięcej głosów.

10 Wybory do Rady Miasta W Oleśnicy w Radzie Miasta zasiada 21 radnych, więc Miasto zostało podzielone na 21 okręgów, w których w każdym z nich uprawnionych do głosowania jest od około 1.100 do 1.700 wyborców. Dla oleśniczan to duża zmiana. Nasz dotychczasowy radny może już nie kandydować z obecnego – dużo mniejszego - okręgu wyborczego. Obwieszczenia o okręgach wyborczych i adresach lokali wyborczych zostaną umieszczone na BIP Urzędu Miasta Oleśnicy, na słupach ogłoszeniowych, a także rozesłane do domów.

11 Wybory do Rady Miasta Karta do głosowania w wyborach do Rady Miasta Oleśnicy drukowana będzie na białym papierze formatu A4, w prawym górnym rogu z wyciętym otworem o średnicy 8 mm. Będzie to jedna kartka papieru.

12 Wybory do Rady Miasta Stawiamy krzyżyk w kratce po lewej stronie karty przy naszym kandydacie. Postawienie krzyżyków przy więcej niż jednym kandydacie powoduje, że głos będzie nieważny. W poszczególnych okręgach zarejestrowano od 5 do 7 kandydatów.

13 Wybory do Rady Powiatu Wybory do Rady Powiatu – w przeciwieństwie do Rady Miasta – są wyborami proporcjonalnymi z 5-procentowym progiem wyborczym. Głosujemy w okręgach wielomandatowych, a podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów na kandydatów danej listy. Gdy po wyborach okaże się, ile mandatów przypadnie danemu Komitetowi, rozdziela się je pomiędzy poszczególnych kandydatów – tych, którzy na danej liście uzyskali największą liczbę głosów. Na Miasto Oleśnicę – jako jeden okręg wyborczy – przypada 8 mandatów w 23 – osobowej Radzie Powiatu.

14 Wybory do Rady Powiatu Warto pamiętać, że - wbrew obiegowym opiniom - polski system proporcjonalny opiera się jednocześnie na głosowaniu osobistym. Każdy wyborca udziela poparcia konkretnemu kandydatowi, a jednocześnie komitetowi wyborczemu, który on reprezentuje. Nie decyduje przy tym kolejność umieszczenia tych kandydatów na liście przez ich komitet. Oczywiście, niektórzy wyborcy sugerują się propozycjami komitetów i niejako z automatu skreślają „jedynkę” z listy, ale kandydaci z pierwszych miejsc nie są w żaden formalny sposób faworyzowani przez procedury wyborcze.

15 Wybory do Rady Powiatu W wyborach do Rady Powiatu głos oddamy na karcie żółtej, która ma w prawym górnym rogu wycięte dwa umiejscowione w pionie otwory o średnicy 8 mm. W praktyce będzie to 5 zszytych kartek z listami kandydatów (broszura), ponieważ jest kilka list kandydatów.

16 Wybory do Rady Powiatu Wybieramy listę Komitetu, na który chcemy glosować, wybieramy swojego kandydata i stawiamy krzyżyk w kratce po lewej stronie karty przy jego nazwisku. Postawienie krzyżyka przy kandydacie z innej listy spowoduje, że głos do Rady Powiatu będzie nieważny.

17 Wybory do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Radnych sejmiku województwa wybieramy także w okręgach wielomandatowych i w systemie proporcjonalnym z zastosowaniem 5- procentowego progu wyborczego.

18 Wybory do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego W wyborach do Sejmiku Województwa głos oddamy na karcie niebieskiej, która ma w prawym górnym rogu wycięte trzy umiejscowione w pionie otwory o średnicy 8 mm. W praktyce będzie to 9 zszytych kartek z listami kandydatów (broszura).

19 Wybory do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Wybieramy jednego z nich i stawiamy krzyżyk w kratce po lewej stronie karty przy naszym kandydacie. Postawienie krzyżyka przy kandydacie z innej listy spowoduje, że głos do Sejmiku Województwa będzie nieważny.

20 Zapraszamy na wybory samorządowe 16 listopada 2014 r.


Pobierz ppt "Termin wyborów 16 listopada 2014 r. niedziela Lokale wyborcze czynne od 7 do 21."

Podobne prezentacje


Reklamy Google