Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Serdecznie zapraszamy na krótką prezentację multimedialną

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Serdecznie zapraszamy na krótką prezentację multimedialną"— Zapis prezentacji:

1 Serdecznie zapraszamy na krótką prezentację multimedialną

2 „DZIAŁANIA NA RZECZ FREKWENCJI WYBORCZEJ- MINIQUIZ ULICZNY”
PROJEKT GIMNAZJALNY „DZIAŁANIA NA RZECZ FREKWENCJI WYBORCZEJ- MINIQUIZ ULICZNY”

3 Kto może kandydować? Bierne prawo wyborcze – prawo bycia wybranym, a więc kandydowania, przysługuje obywatelom polskim, którzy posiadają czynne prawo wyborcze i ukończyli (najpóźniej w dniu wyborów) 21 lat - w wyborach do Sejmu bądź 30 lat - w wyborach do Senatu.

4 Jak głosować?   Głosować możesz w lokalu wyborczym w godzinach od 7:00 do 21:00 Swój głos oddajesz na karcie do głosowania W wyborach parlamentarnych otrzymujesz dwie karty – na jednej wybierasz posłów, na drugiej – senatorów.

5 Weź ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz – jeśli głosujesz poza miejscem swojego zameldowania – zaświadczenie o prawie do głosowania. Swoją tożsamość potwierdzasz podpisem i następnie po otrzymaniu karty do głosowania udajesz się do kabiny lub w inne miejsce lokalu wyborczego, które zapewnia tajność głosowania.

6 Kiedy głos jest ważny??? Aby nasz głos w wyborach prezydenckich był ważny należy postawić znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata.

7

8 Kiedy głos jest nie ważny???
Twój głos uznaje się za nieważny, jeśli postawisz więcej niż jeden znak „x” na kilku listach, oraz gdy nie postawisz znaku „x” na żadnej z list. Postawienie w karcie innego znaku lub jej zamazanie spowoduje, że głos będzie nieważny. Jeśli znak ”x” przekroczy wyznaczone miejsce głos również jest nie ważny

9

10 Co warto zapamiętać? Wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co cztery lata, chyba że zostaną zarządzone przedterminowo - gdy kadencja Sejmu i Senatu zostanie skrócona na wniosek Sejmu lub Prezydenta RP.

11 PRZYGOTOWANIA do miniquizu

12

13

14

15

16

17 MINIQUIZ ULICZNY

18 Pełnoletnia młodzież i osoby dorosłe. Osoby, które ukończyły 18 lat.
Kto może głosować? Osoby pełnoletnie. Pełnoletnia młodzież i osoby dorosłe. Osoby, które ukończyły 18 lat.

19 Co zrobić aby zagłosować nawet jeśli się gdzieś wyjeżdża?
Należy udać się do urzędu miejskiego po zaświadczenie, upoważniające do głosowania. Należy zgłosić do urzędu pełnomocnictwo dla osoby upoważnionej do odbioru zaświadczenia w celu głosowania.

20 Czy Pan/Pani zagłosuje?
TAK

21 NIE

22 NIE WIEM

23 Wybory parlamentarne  – wybory, w trakcie których obywatele w drodze głosowania wybierają swych przedstawicieli w parlamencie. Zasadnicze znaczenie dla kształtu politycznego parlamentu ma kodeks wyborczy, a więc zbiór przepisów określający sposób przeliczania głosów na mandaty przedstawicielskie . Sejm i Senat są wybieranie na czteroletnie kadencje

24

25

26

27

28 W wyborach parlamentarnych można głosować na:
Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Sojusz Lewicy Demokratycznej Polskie Stronnictwo Ludowe Polska Jest Najważniejsza Ruch Poparcia Palikota Samoobrona Liga Polskich Rodzin KPEiR Unia Polityki Realnej/Prawica Rzeczpospolitej Partia Kobiet Nowa Prawica

29

30

31 PROJEKT WYKONALI: ŁUCJA KRÓL MATEUSZ ŚMIERCIAK KAROLINA ROGOWSKA
PAWEŁ SMOROŃSKI KATARZYNA PUSTUŁKA

32

33 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ Liczę na to, że nasze działania pozwoliły wyborcom zrozumieć jak ważne są wybory, a nasz głos to nie tylko krzyżyk na karcie. Wykonała: Łucja Król


Pobierz ppt "Serdecznie zapraszamy na krótką prezentację multimedialną"

Podobne prezentacje


Reklamy Google