Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KUJAWSKO-POMORSKIE NASZ REGION. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z 16 województw w Polsce Ma ponad 2 miliony mieszkańców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KUJAWSKO-POMORSKIE NASZ REGION. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z 16 województw w Polsce Ma ponad 2 miliony mieszkańców."— Zapis prezentacji:

1 KUJAWSKO-POMORSKIE NASZ REGION

2 Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z 16 województw w Polsce Ma ponad 2 miliony mieszkańców

3 Ma dwie stolice – Bydgoszcz, w której urzęduje będący reprezentantem rządu wojewoda, i Toruń, będący siedzibą władz samorządowych.

4 Co cztery lata dorośli wybierają spośród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego 33 radnych wojewódzkich. Tworzą oni sejmik województwa.33 radnych wojewódzkich Radni pracują między innymi w kilkuosobowych zespołach - specjalnie utworzonych komisjach roboczych. Wspólnie spotykają się najczęściej raz w miesiącu, by na sesji sejmiku podejmować decyzje, które są ważne także dla Was i Waszych rodziców. Obradami sesji sejmiku kieruje przewodniczący sejmiku.przewodniczący sejmiku Sejmik wybiera marszałka województwa, który wraz z wicemarszałkami i członkami zarządu tworzy zarząd województwa.marszałka województwazarząd województwa Zarząd pracuje na co dzień w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

5 Nasze województwo jest regionem rolniczym, znanym także z ekologicznych metod uprawy i hodowli. Szczycimy się między innymi produkcją zdrowej żywności, a także żywnością produkowaną według tradycyjnych receptur

6 N ASZE SMAKOŁYKI Toruńskie pierniki - to pyszne ciasteczka wypiekane w Toruniu od ponad 700 lat. Powidła Śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły – to rodzaj dżemu przyrządzanego z dojrzałych śliwek węgierek Miód z Rejonu Dolnej Wisły - to naturalna słodka substancja produkowana przez pszczoły z nektaru kwiatów Kajmak - to pyszna masa wykonana z cukru, mleka i masła, w smaku przypominająca karmel

7 N ASZE SYMBOLE Herb naszego województwa przedstawia postać w srebrnym polu, która w połowie jest czerwonym orłem, a w połowie czarnym lwem. Na głowie ma złotą koronę z czerwonymi klejnotami. Nasza flaga jest trójkolorowa Barwa czerwona symbolizuje wspaniałomyślność i hart ducha, biała – czystość, prawdę i niewinność, a czarna to symbol rozwagi, mądrości i stałości. Nasze województwo ma swój znak muzyczny. Jest to uroczysta fanfara, czyli krótki utwór grany na trąbce lub innym blaszanym instrumencie dętym

8 DZIECIĘCE GRAFFITI W Urzędzie Marszałkowskim wisi skrzynka pocztowa „Poczty – Dziecięce Graffiti”. Za jej pośrednictwem najmłodsi mieszkańcy Pomorza i Kujaw mogą przekazać nam swoje wnioski, spostrzeżenia, pomysły oraz marzenia.

9 www.dzieci.kujawsko-pomorskie.pl Z APRASZAMY DO ODWIEDZANIA NASZEJ SPECJALNEJ STRONY INTERNETOWEJ

10


Pobierz ppt "KUJAWSKO-POMORSKIE NASZ REGION. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z 16 województw w Polsce Ma ponad 2 miliony mieszkańców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google