Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bawaria i Monachium projekt nr 2013-2-PL1-ESF03-43081 Jakość nadzoru pedagogicznego i pracy szkoły w programie Zagraniczna Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bawaria i Monachium projekt nr 2013-2-PL1-ESF03-43081 Jakość nadzoru pedagogicznego i pracy szkoły w programie Zagraniczna Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej."— Zapis prezentacji:

1 Bawaria i Monachium projekt nr PL1-ESF Jakość nadzoru pedagogicznego i pracy szkoły w programie Zagraniczna Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych ESF POKL

2 Bawaria ‒ region o unikalnej różnorodności
Największy i najbardziej wysunięty na południe kraj związkowy Niemiec to region bogaty w przyrodę, dziedzictwo kulturowe, żywe tradycje i serdeczną gościnność, jego symbolem sa malownicze wioski, średniowieczne miasta i bawarska stolica, Monachium.

3 Bawaria - geografia i fakty
Bawaria liczy 12,5 miliona mieszkańców i znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec i jest największym z 16 niemieckich krajów związkowych. Pokrywa ona prawie jedną piątą terenu Niemiec i ma obszar 70,548 kilometrów kwadratowych. Bawaria graniczy z Austrią, Czechami, Szwajcarią (poprzez Jezioro Bodeńskie) oraz z sąsiednimi krajami związkowymi: Badenią-Wirtembergią (Baden-Württemberg), Hesją (Hessen), Turyngią (Thüringen) i Saksonią (Sachsen). Stolicą Bawarii jest Monachium (München). Inne duże miasta w Bawarii to Norymberga (Nürnberg), Augsburg, Würzburg, Ratyzbona (Regensburg), Ingolstadt, Fürth i Erlangen. Dwie główne rzeki płynące przez Bawarię to Dunaj (Donau) i Men (Main).

4 geografia W Alpach Bawarskich znajduje się najwyższy szczyt górski w Niemczech, Zugspitze o wysokości 2,962 metrów, Alpy tworzą naturalną granicę z Austrią. Krajobraz Bawarii dzieli się na cztery główne regiony: Alpy Bawarskie ze szczytem Zugspitze Przedgórze Alpejskie z licznymi jeziorami Średniogórze Wschodniobawarskie z pierwszym w Niemczech parkiem narodowym Progi Szwabsko-Frankońskie

5 kraj w sercu Europy Bawaria jest jednym z najstarszych krajów nowożytnej Europy. Jej początki sięgają VI wieku n.e. W okresie od średniowiecza do początków XIX wieku Bawaria była potężnym księstwem rządzonym początkowo przez dynastię Welfów, a potem Wittelsbachów. Miasta takie, jak Ratyzbona stały się gospodarczymi i naukowymi ośrodkami o europejskim znaczeniu. Po wojnie trzydziestoletniej Bawaria, będąc księstwem cesarskich elektorów, odgrywała ważną rolę w polityce wielkich mocarstw. W wieku XIX stała się monarchią na okres ponad 100 lat, od 1 stycznia 1806 roku do 8 listopada 1918 roku. Sześciu bawarskich królów sprawowało rządy jako monarchowie konstytucyjni. Pierwszy bawarski monarcha, Maksymilian Józef I, zawdzięcza swój status przymierzu z cesarzem Napoleonem I. Po I wojnie światowej na terenie Bawarii powołano komunistyczną Bawarską Republikę Rad (Bayerische Räterepublik), zanim w roku 1919 weszła w życie konstytucja, niosąca ustrój demokracji parlamentarnej. W okresie narodowego socjalizmu Bawaria utraciła swą suwerenność państwową.  1 grudnia 1946 roku w drodze referendum przyjęto Konstytucję Wolnego Państwa Bawarii.

6 Ważne daty w historii Bawarii
XVI n.e. powstanie Księstwa Bawarskiego 1158 Henryk Lew zakłada miasto Monachium 1180 cesarz Fryderyk Barbarossa nadaje Ottonowi von Wittelsbach tytuł księcia Bawarii   Ludwik Bawarczyk niemieckim królem i cesarzem 1623 Bawaria staje się elektoratem elektor Maksymilian II Emanuel rozwija w Bawarii styl baroku     Szwabia i Frankonia zostają włączone do Bawarii 1806 Bawaria staje się królestwem 1818 Bawaria otrzymuje Akt Konstytucyjny pod panowaniem króla Ludwika I Wittelsbacha Bawaria rozwija się do centrum sztuk pięknych i nauk 1835 pierwsze niemieckie połączenie kolei parowej: linia Norymberga - Fürth okres panowania „bajkowego króla” Ludwika II Bawarskiego 1918 Bawaria staje się Wolnym Państwem Bawaria traci suwerenność w okresie narodowego socjalizmu 1946 Wolne Państwo Bawaria otrzymuje Konstytucję

7 język i dialekty w Bawarii
Bawarski (po niemiecku: Bayerisch; wymawiany: Bajrysz) należy do języków wysokoniemieckich, używanych na południu Niemiec. Mieszkańcy Bawarii posługują się kilkoma dialektami. Na północy dominujący jest dialekt frankoński, w Szwabii lokalnym dialektem jest dialekt szwabski, należący do grupy dialektów alemańskich. W Górnym Palatynacie mówi się dialektem północnobawarskim, który może wykazywać regionalne różnice. W Górnej i Dolnej Bawarii dominującym dialektem jest środkowobawarski.

8 bawarski strój Stroje ludowe odgrywają w Bawarii dużą ważniejszą rolę, niż w innych krajach związkowych Niemiec. Jest takie powiedzenie: "W dirndl lub lederhosen jesteś zawsze perfekcyjnie ubrany.” Strój ludowy to nie tylko modny styl, lecz również podstawowy aspekt bawarskiej kultury. Bawarskie stroje są noszone przez mieszkańców nie tylko podczas stawiania drzewka majowego, święta piwa, czy też w niedzielę i święta, lecz są one równie popularne na weselach, urodzinach i rocznicach. Lederhosen (dosłownie "skórzane spodnie") używane były zazwyczaj jako spodnie robocze noszone przez mężczyzn w Alpach i na sąsiadujących terenach. "Lederhosen" były – i zawsze będą – symbolem męskości i krzepy. Są one niezwykle trwałe i dlatego doskonałe podczas takich czynności jak wędrówka, praca lub praca w ogrodzie. Dzisiaj, mimo iż niektórzy nadal naszą je do pracy, są zarezerwowane raczej na uroczystości i festyny i noszone z wielką dumą w święta i wakacje, w ogródkach piwnych i na festynach ludowych takich jak "Oktoberfest" w Monachium. Wielu mężczyzn nosi spodnie z szelkami z pięknymi naszyciami wykonanymi przez żony lub ukochane. Wiele kobiet konkuruje o to, która z nich wykona najpiękniejsze naszycie na szelki! Przywiązanie do bogatej obyczajowości widoczne jest nawet na ulicach monachijskiego miasta, gdzie bardzo łatwo natknąć się na mieszkańców przyodzianych w tradycyjne stroje bawarskie.

9 Monachium Stolica Bawarii, leżąca nad rzeką Izarą, nazywana jest często drugą stolicą Niemiec. Monachium jest wielkim ośrodkiem gospodarczym i finansowym z siedzibami banków, firm ubezpieczeniowych (m.in. największego na świecie towarzystwa reasekuracyjnego Munich Re), instytucji handlowych. Jest tu silnie rozwinięty przemysł elektrotechniczny (m.in. Zakłady Siemens), środków transportu (produkcja samochodów BMW), maszynowy i włókienniczy. Znajdują się tu zakłady przemysłu chemicznego, elektronicznego, poligraficznego, a także precyzyjnego (zakłady optyczne) i spożywczego (browarnictwo). Jest też dużym ośrodkiem handlu i siedzibą znanych koncernów przemysłowych, a ostatnio także centrum edukacyjnym. Rozwinięte jest tu też rzemiosło artystyczne (m.in. wyroby z porcelany). Liczba ludności wynosi Jak większość europejskich miast, tak i to składa się z dwóch odmiennych światów - historycznego i współczesnego. Jego historia sięga średniowiecza i zachowało się wiele zabytków z tego okresu. Poza nowoczesnymi osiedlami mieszkalnymi i centrami finansowo-biznesowymi jest tu jeszcze sporo miejsc w stylu dawnym, sprzed setek lat, a świadkami historii są liczne obiekty sakralne i świeckie. Monachium to miasto pełne kontrastów, bowiem z jednej strony można tu zauważyć pieczołowicie kultywowane najstarsze obyczaje i tradycje bawarskie, a z drugiej miasto szczyci się swoją nowoczesnością, której nie sposób tu nie dostrzec. Każdy znajdzie tu cos dla siebie - są tu wspaniałe galerie, muzea, pałace, parki, jest także tętniąca życiem o każdej porze dnia i nocy, przepiękna Starówka.

10 historia W 1158 r. Henryk Lew, książę Bawarii dokonał lokacji miasta, nadając jednocześnie benedyktynom przywilej organizowania targów. Miasto powstało przy zamku i klasztorze, stąd nazwa bei den Mönchen – przy mnichach. Dogodna lokalizacja na szlaku handlu solą, most na Izarze zadecydowały o szybkim rozwoju miasta. Od połowy XIII wieku Monachium stało się siedzibą rodu von Wittelsbach, którzy w 1255 przenieśli tu swoją siedzibę i władali miastem przez następne stulecia. W okresie wojny trzydziestoletniej, w 1643 zajęte przez Szwedów pod wodzą Gustawa Adolfa . Od czasów napoleońskich miasto było stolicą królestwa Bawarii. W XIX rozpoczął się okres przyspieszonego rozwoju miasta. Monachium stało się jednym z najważniejszych ośrodków kultury europejskiej, tworzył tu m.in. kompozytor Richard Wagner. W 1919 powstała w Monachium Bawarska Republika Rad. W okresie Republiki Wiemarskiej Monachium stało się ośrodkiem ruchu nazistowskiego (pucz monachijski). Było miejscem zawarcia w 1938 układu pomiędzy Niemcami, Włochami, Francją i Wielką Brytanią (konferencja monachijska). Miasto zostało poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej.

11 miasto nowoczesne Współczesne Monachium to przede wszystkim niezwykle prestiżowe targi, przyciągające co roku 2 miliony ludzi na blisko 40 imprez wystawienniczych. To także klub sportowy Bayern Monachium, święcący triumfy nie tylko w kraju, ale też na stadionach europejskich. To również centrum nauki i siedziba najlepszych europejskich szkół wyższych z doskonałą bazą noclegową w akademikach studenckich. Duże znaczenie mają też monachijskie festiwale. Jednym z największych jest letni festiwal filmowy. Z kolei Tollwood jest trzytygodniową imprezą muzyczną. Przy Olimpic Hill można wtedy zobaczyć wiele spektakli teatralnych, performance, imprez o charakterze muzycznym. Można też kupić żywność ekologiczną z całego świata. Green Farm Festival jest imprezą poświęconą kulturze irlandzkiej, a Musik Sommer to nic innego, jak muzyczne lato, czyli niezwykły festiwal, w trakcie którego można posłuchać rozmaitych gatunków muzycznych.

12 zabytki W obrębie dawnych murów fortyfikacyjnych, których fragmenty nadal jeszcze można zobaczyć w mieście znajduje się wiele kościołów, a także ratusz na rynku Starego Miasta. Starówka jest tu typowa dla niemieckich miast, pełna mieszczańskich domów i wąskich ulic. Znajduje się tu również ogromny XIV-wieczny zespół pałacowy, posiadający aż osiem dziedzińców i kilkanaście pałacowych skrzydeł. Niezwykle interesujący jest też Konigsplatz jako miejsce skupiające znane XIX-wieczne budowle, w tym gmach Zbiorów sztuki Antycznej.

13 zabytki Plac Mariacki w Monachium
Centralnym miastem metropolii jest Plac Mariacki, znany również pod nazwą MarienPlatz. Wokół placu znajdują się najważniejsze oraz najstarsze zabytki, między innymi dwa ratusze. Na terenie placu znajduje się wiele ciekawych obiektów, między innymi piękna kolumna maryjna, pochodząca z XVII wieku oraz fontanna, nazywana przez tutejszych mieszkańców fontanną rybną. Plac ma dziś ważne znaczenie dla całej metropolii, gdyż to właśnie tu odbywa się co roku bożonarodzeniowy tradycyjny jarmark, przyciągający turystów z całej Europy.

14 zabytki Katedra Najświętszej Marii Panny
Jedną z bardziej znanych świątyń w Monachium jest katedra Najświętszej Maryi Panny, która od XIX wieku jest również kościołem katedralnym arcybiskupstwa monachijskiego. Świątynia ta powstała w miejscu dawnej romańskiej bazyliki, a jej wnętrze było wielokrotnie zmieniane. Wewnątrz można jednak podziwiać historyczne wyposażenie, na które składają się między innymi dzieła wybitnych bawarskich artystów. Są to rzeźby, obrazy oraz liczne ołtarze. Katedra mieści się w pobliżu Placu Mariackiego, odwiedzana jest więc przez wiele osób. Nowy Ratusz Nowy Ratusz jest jednym z ważniejszych obiektów, znajdujących się na monachijskim Placu Mariackim. By wybudować ten obiekt rozebrano dwadzieścia cztery kamienice, a sama budowa trwała około czterdziestu lat. Tenmonumentalny budynek jest niezwykle ciekawym obiektem, warto więc przy nim się zatrzymać na dłużej. Szczególną uwagę zdaje się przykuwać bogato zdobiona elewacja ratusza, na której odnaleźć można wiele postaci oraz elementów, przedstawiających historię całego regionu bawarskiego. Kościół św. Piotra Najstarszą świątynią na terenie Monachium jest kościół świętego Piotra, którego powstanie datowane jest na XIII wiek. Pierwotnie świątynia ta została zbudowana w stylu romańskim, po pożarze jednak, który miał miejsce w XIV wieku kościół przebudowano w stylu gotyckim. Wnętrze katedry jest natomiast typowym wnętrzem barokowym, w którym można podziwiać wspaniałe i bogato rzeźbione ołtarze oraz liczne rokokowe dekoracje. Na wieży kościoła świętego Piotra znajduje się galeria, z której można podziwiać jedną z piękniejszych panoram Monachium

15 Stara Pinakoteka Stara Pinakoteka, czyli Niemiecka Alte Pinakothek to słynne muzeum sztuki, znajdujące się w Monachium przy Barer Straße 27. Sam budynek został zaprojektowany w 1826 roku przez Lea von Klenze na zamówienie króla Bawarii Ludwika I Wittelsbach, który chciał stworzyć galerię dla kolekcji obrazów swojego rodu, której zbiory zwiększały się wraz ze wzrostem znaczenia samej rodziny i były uzupełniane jeszcze przez kilka następnych pokoleń. Dzięki temu kolekcja Wittelsbachów jest dziś uznawana za jedną z najznakomitszych na świecie. Neorenesansowy budynek stał się wzorem, w oparciu o który powstawały kolejne muzea w całej Europie. Stara Pinakoteka została poważnie uszkodzona przez bombardowanie w czasie II Wojny Światowej. Została ona odbudowana i ponownie otwarta pod koniec lat pięćdziesiątych minionego wieku. Obecnie można w niej znaleźć najwybitniejsze dzieła Starych Mistrzów malarstwa flamandzkiego, włoskiego, holenderskiego, niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego, m.in.: "Satyr u Chłopów" Jordaensa, "Upadek Zbuntowanych Aniołów" Rubensa, "Czterej Apostołowie" Albrechta Dürera, "Zdjęcie z Krzyża" oraz "Złożenie do Grobu" Rembrandta, "Kraina Szczęśliwości" Brueghela, "Obnażenie z Szat" El Greco, "Dyptyk Madonny Różanej z św. Jerzym" Memlinga, "Karol V w fotelu" Tycjana, "Martwa natura z indykiem i sardynkami" Goi, "Madonna z goździkiem" Leonardo da Vinci oraz wiele innych.

16 Allianz Arena Arena została zaprojektowana przez światowej sławy architektów Jacques Herzoga oraz Pierre de Meurona. Stadion może pomieścic osób (w tym miejsc stojących, dla ważnych gości, w loży honorowej i 165 dla niepełnosprawnych). Jest to trzeci co do wielkości obiekt piłkarski w Niemczech. Zastosowano tutaj ciekawe rozwiązanie techniczne, które umożliwia zwiększenie pojemności stadionu podczas meczów Bundesligiz miejsc dolnej kondygnacji południowego i północnego półkola do miejsc stojących. Osiągnięta dzięki temu większa pojemność równoważy cenę niesprzedanych biletów. Oficjalnie 16 stycznia 2006 r. ilość miejsc została określona na , czyli dokładnie tyle, ile wynosiła średnia liczba widzów w sezonie 2005/2006. Stadion posiada trzy poziomy trybun i jest skonstruowany tak, że zapewnia doskonałą widoczność z każdego miejsca. Stadion jest wyposażony w nowoczesne nadajniki GSM900/1800 oraz UMTS. Pod dachem po przeciwległych stronach za bramkami umieszczono dwa telebimy o powierzchni 100 m² każdy. To, co najbardziej wyróżnia tę konstrukcję w porównaniu z innymi obiektami sportowymi, to charakterystyczny dach i fasada stadionu. Są one zbudowane z bardzo cienkich, foliowych poduszek napełnionych suchym powietrzem o łącznej powierzchni m². Jest to największa foliowa konstrukcja świata. Powietrze jest stale pompowane przez wentylatory umieszczone pod stadionem. Każda z poduszek może zostać oddzielnie podświetlona na biało, czerwono, bądź niebiesko, w różnych odcieniach tych barw. Stadion jest podświetlany na kolory zgodne z barwami gospodarzy. Podświetlenie stadionu kosztuje około 60 euro na godzinę, a ogromna moc do tego zużyta sprawia, że w przejrzystą noc Allianz Arenę można dostrzec nawet z odległych o 75 km austriackich górskich szczytów. Od sezonu 2005/2006 swoje mecze rozgrywają na nim dwie lokalne drużyny – Bayern i TSV 1860, a także reprezentacja Niemiec. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Nazwa stadionu pochodzi od jednego z jego sponsorów– niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz. Stadion posiada rozbudowaną infrastrukturę. Na jego terenie znajdują się m.in. trzy żłobki, przeznaczone dla kibiców i piłkarzy, dwa sklepy dla fanów – "Megastore" Bayernu liczący 800 m² oraz TSV 1860 – z 400 m² powierzchni sklepowej. Poza tym wokół stadionu działa 28 kiosków z artykułami dla kibiców. Znajdują się tu sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, także kilka restauracji, które zajmują łącznie powierzchnię ok  m². Do stadionu należy także czteropoziomowy parking na samochodów i jest to jednocześnie największy samochodowy parking w Europie. Zastosowane tutaj rozwiązania architektoniczne i techniczne sprawiają, że stadion ten uznawany jest, obok londyńskiego Wembley, za najnowocześniejszy sportowy obiekt świata.

17 Hofbräuhaus am Platzl Historyczny browar i piwiarnia dworska, zlokalizowana w Monachium przy ul. Platlz. Należy do najsłynniejszych piwiarni na świecie i czołowych atrakcji turystycznych stolicy Bawarii. Przez wielu smakoszy piwa nazywana najsłynniejszym pubem świata. Stanowi kwintesencję bawarskiej kultury piwnej. Hofbräuhaus był w przeszłości browarem dworskim, a działalność warzelniczą rozpoczął w1589. Obecny budynek pochodzi z XIX wieku, a zaprojektował go Max Littmann. Był to ulubiony lokal nazistów. Dziś, oprócz monachijczyków, w lokalu dominują turyści ze wszystkich stron świata. Główne wejście znajduje się pod charakterystycznymi podcieniami z wykuszem - jednym z nieformalnych symboli miasta. Wewnątrz rozlokowano drewniane ławy i stoły, a na dziedzińcu funkcjonuje duży ogródek. W menu dominują tłuste dania mięsne i mączne, w tym wiele specjałów kuchni bawarskiej. Piwo warzone jest na miejscu. Można je także nabyć w butelkach, w wielu krajach świata, także w Polsce.

18 tradycje Szczególnym zaś elementem wyróżniającym miasto na tle innych w Europie jest słynny festiwal piwa Oktoberfest. Festiwal jest połączeniem nowoczesności i tradycji, do której monachijczycy wciąz przywiązują sporą wagę. Odbywa się już od blisko 200 lat a podczas każdej takiej imprezy trwającej kilkanaście dni miliony ludzi wypijają ponad 5 milionów litrów piwa, należącego do pięciu wiodących monachijskich browarów. Impreza skupia na sobie uwagę całej Europy i przyciąga wielu zagranicznych amatorów złotego napoju. Tradycję zaś reprezentują kelnerki - pucołowate dziewczyny w regionalnych strojach. Tradycja w Monachium przejawia się też w innej formie. Na ulicach dość często można spotkać ludzi w oryginalnych bawarskich strojach. Regionalnie i tradycyjnie również gotuję najlepsze restauracje, gdzie podstawą menu z reguły jest pieczona golonka w piwie. Najlepsze i najmodniejsze restauracje można spotkać w dzielnicy Schwabing, będącej dawniej stolicą monachijskiej bohemy. Dla najbogatszych pozostaje jeszcze ulica Maximilianstraße, będąca skupiskiem najbardziej ekskluzywnych sklepów w mieście. Warto również wspomnieć o Festiwalu Muzyki Operowej.

19 typowe produkty Monachijska biała kiełbasa "Münchner Weißwurst"
Tradycja spożywania białej kiełbasy na śniadanie jest kontynuowana aż do dziś. Mimo, iż w dzisiejszych czasach kiełbasa produkowana jest prawie zawsze jako kiełbasa parzona (“Brühwurst”) i chłodzona podczas rygorystycznie kontrolowanego procesu, ta tradycja przetrwała do dziś. Kiełbasa zanurzana jest w wodzie i spożywana na gorąco. Takie kiełbaski spożywa się w Bawarii ze słodką musztardą, preclami i bawarskim piwem. Biała kiełbasa "Weißwurst" spożywana jest tradycyjnie bez skórki i istnieje kilka, równie tradycyjnych, technik obierania kiełbasy ze skórki. Bawarskie precle Precel to nieodłączna część bawarskiej kultury chleba. Poza tym to nieodłączna przystawka do białej kiełbasy "Weißwurst" i "Leberkäse„. Precle to wyrób piekarski, obgotowywany przed pieczeniem w ługu sodowym. Dostępne są one w różnych kształtach i wielkościach, z reguły posypane solą, czasami makiem, sezamem, pestkami dyni lub słonecznika. Precel pieczony jest z mąki pszennej i drożdży i waży od 50 do 250 gram. Jego skórka jest cienka, błyszcząca, w kasztanowym kolorze, posypana z reguły grubo mieloną solą. W środku ciasto jest miękkie i jasne.


Pobierz ppt "Bawaria i Monachium projekt nr 2013-2-PL1-ESF03-43081 Jakość nadzoru pedagogicznego i pracy szkoły w programie Zagraniczna Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google