Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bielsko-Biała Wczoraj Dziś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bielsko-Biała Wczoraj Dziś."— Zapis prezentacji:

1 Bielsko-Biała Wczoraj Dziś

2 Herb

3 Synagoga Została wybudowana w latach , według projektu architekta bielskiego Karola Korna i Ludwiga Schöne. Budynek wzniesiono w stylu mauretańskim z fasadą posiadającą dwie wieże. Podczas II wojny światowej, w dniu 13 września 1939 roku Niemcy doszczętnie zniszczyli synagogę. Zachowały się jedynie fundamenty i część piwniczna budynku. Po zakończeniu wojny nadbudowano gmach, w którym mieszczą się obecnie: Teatr Lalek i Biuro Wystaw Artystycznych.

4 Teatr Polski Historia teatru w Bielsku-Białej sięga roku 1889, kiedy to ze zbiórek mieszkańców rozpoczęto prace budowlane, które zakończono w 1890 roku. Teren pod budowę udostępnił rezydujący na zamku książę Sułkowski, oddając część swoich ogrodów. Okazały budynek zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta Emil von Forstera w stylu klasycystyczno-palladiańskim z elementami rzymskimi(łuk triumfalny na fasadzie, posąg Apolla oraz muz Melpomeny i Talii) jest wzorowany na Oprze Wiedeńskiej i Teatrze w Budapeszcie. W dniu 30 września wystawiono pierwsze przedstawienie "Sen nocy letniej" Wiliama Szekspira.

5 Dworzec Dziś Dawniej

6 Stary Rynek Rynek był miejscem, gdzie w średniowieczu koncentrowało się życie społeczno-gospodarcze miasta. Co tydzień odbywały się nad nim targi, a trzy razy roku jarmarki. W czasie prac archeologicznych w latach 90. XX wieku odkryto ślady drewnianego ratusza stojącego na Rynku do XVI w, a także fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz studnię z kamienną cembrowiną z tego samego okresu. Wykazano również, że współcześnie plac jest obniżony w stosunku do swojego pierwotnego poziomu.

7 Dom tkacza Celem ekspozycji w Domu Tkacza jest próba zrekonstruowania wnętrza jako domu i warsztatu sukienniczego należącego do mistrza cechowego. Aranżacja ukazuje funkcjonowanie domu na przełomie XIX i XX wieku. Budynek przedzielony jest sienią na dwie zasadnicze części-warsztatową, znajdującą się po lewej stronie od wejścia i mieszkalną po prawej, w której mieszczą się kuchnia oraz sypialnia.

8 Poczta główna

9 Plac Chrobrego Plac w śródmieściu Bielska-Białej (w administracyjnej dzielnicy Śródmieście Bielsko), centralny punkt miasta i jego najważniejsza przestrzeń publiczna, centrum historycznego Dolnego Przedmieścia. Powstał prawdopodobnie już w XV wieku, w początkach kształtowania się Dolnego Przedmieścia. W II poł. XIX stulecia stał się centralnym placem miasta, zastępując rynek staromiejski.

10 Pokaz slajdów przygotował Maciej Danel z klasy 1 „a’’


Pobierz ppt "Bielsko-Biała Wczoraj Dziś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google