Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wypoczynek na Kociewiu? Polecam! Prezentację przygotowała: Sylwia Jerzyna ZSP im. Ks. H. Mrossa w Gniewie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wypoczynek na Kociewiu? Polecam! Prezentację przygotowała: Sylwia Jerzyna ZSP im. Ks. H. Mrossa w Gniewie."— Zapis prezentacji:

1 Wypoczynek na Kociewiu? Polecam! Prezentację przygotowała: Sylwia Jerzyna ZSP im. Ks. H. Mrossa w Gniewie

2 Spis treści: Granice Kociewia TczewGranice Kociewia Co warto zwiedzić na Kociewiu? Przyroda Diabelski Kamień Wczasy na Kociewiu Gniew Tczew Katedra w Pelplinie Starogard Gdański Bibliografia

3 Granice Kociewia Kociewie - region etniczno-kulturowy w zachodniej części Borów Tucholskich, położony w dorzeczu Wierzycy i Wdy. Kociewie zamieszkuje ok. 250 000 mieszkańców. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański, natomiast największym miastem regionu jest Tczew. Kociewie posiada swą własną gwarę.

4 Co warto zwiedzić na Kociewiu? Na Kociewiu znajduje się obecnie 70 kościołów zbudowanych w stylu gotyckim, barokowym i neogotyckim. Gotyckie kościoły wznoszono na Kociewiu od XIII wieku do początku XVII wieku. Najstarszą z kociewskich świątyń jest Fara w Tczewie, najpiękniejszą i największą zarazem katedra w Pelplinie. Budowano je z cegły i głazów polnych, a stropy były przeważnie drewniane. Poza tym na Kociewiu znajdują się dwie z sześciu zachowanych na świecie gotyckich Madonn szafkowych. Są to drewniane Polichromowe figury Madonny z Dzieciątkiem, które otwierają się tworząc coś w rodzaju tryptyku. W Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie znajduje się taka Madonna sprzed 1400 roku. Druga - z I polowy XV wieku znajduje się w kościele w Lubiszewie.

5 Przyroda

6 Diabelski kamień Kamień ten spoczywa w korycie Wierzycy koło Skrzepcza mający 8 m obwodu i 2,5 m wysokości. Jest najwyższy z kociewskich głazów narzutowych

7 Wczasy na Kociewiu Piękny ośrodek wypoczynkowy w Szteklinie, w okolicy same lasy, nie daleko bo tylko 20 m dalej piękne jezioro! Warte zobaczenia!!!

8 Gniew Niewątpliwie największą atrakcją Gniewa jest górujący nad miastem i doliną Wisły zamek krzyżacki oraz kościół katolicki pod wezwaniem św. Mikołaja. Równie atrakcyjne lecz często omijane przez gości jest Stare Miasto z pięknym rynkiem.

9 Tczew Największe miasto na Kociewiu, leży nad Wisłą. Ważny węzeł komunikacyjny. Miasto mostów i wiaduktów (34). Wiatrak z 1806 roku Typ holenderski. Wyposażony w pięcioramienne skrzydło.

10 Katedra w Pelplinie Najpiękniejsza a zarazem największa na Kociewiu katedra. Budowano ją z cegły głazów polnych. Po za tym na Kociewiu znajdują się dwie z sześciu zachowanych na świecie gotyckich Madonn szafkowych. Są to drewniane polichromowe figury Madonny z Dzieciątkiem, które otwierają się tworząc coś w rodzaju tryptyku. W Muzeum Diecezjalnym

11 Starogard Gdański Starogard Gdański jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu, a także stolicą Kociewia. Miasto leży nad rzeką Wierzycą na Pojezierzu Starogardzkim.

12 Bibliografia Kraina Kociewie czeka na Ciebie Stowarzyszenie Instytut Kociewski Starogard Gd. Wyd. 2 www.kociewie.info.pl www.kociewie.webpark.pl


Pobierz ppt "Wypoczynek na Kociewiu? Polecam! Prezentację przygotowała: Sylwia Jerzyna ZSP im. Ks. H. Mrossa w Gniewie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google