Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miasto Lwów. Rynek Lwowski Rynek lwowski to główny plac Starego Miasta, w kształcie zbliżonym do kwadratu, z którego rogów wychodzą pod kątem prostym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miasto Lwów. Rynek Lwowski Rynek lwowski to główny plac Starego Miasta, w kształcie zbliżonym do kwadratu, z którego rogów wychodzą pod kątem prostym."— Zapis prezentacji:

1 Miasto Lwów

2 Rynek Lwowski Rynek lwowski to główny plac Starego Miasta, w kształcie zbliżonym do kwadratu, z którego rogów wychodzą pod kątem prostym po dwie uliczki. Wokół Rynku wznoszą się cztery linie kamieniczek. Ich łączna liczba wynosi 44. Nie tworzą one w zasadzie żadnej jedności - różnią się zarówno wiekiem, stylem architektonicznym, jak i wartością artystyczną budynków. Każda jest inna i ma inną historię, ich zewnętrzne kształty to istny kalejdoskop stylu i smaku. Lwów ze swym Rynkiem był świadkiem wielu ważnych dziejowych wydarzeń.

3 Starówka Lwowska Stare Miasto we Lwowie – zabytkowa dzielnica Lwowa, część miasta lokowana w 1356 przez Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim. W 1998 Stare Miasto razem z Wysokim Zamkiem, Podzamczem i archikatedralnym sobrem św. Jura zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4 Kolumna Adama Mickiewicza Kolumna Adama Mickiewicza jest bardzo ważnym pomnikiem wspaniałego poety jakim był Adam Mickiewicz. Mieści się ona na Placu Mickiewicza, na Starym Mieście Pomnik w stylu neoklasycystycznym został zaprojektowany przez Antoniego Popiela, wzniesiony w latach 1902- 1904, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 30 października 1904 roku. Plany co do jego budowy miały miejsce już w 1897 roku. Adam Mickiewicz to poeta, który umiłował sobie Lwów i zawsze bardzo chętnie powracał sercem i myślami do swojego ukochanego miasta.

5 Pałac Potockich Pałac Potockich we Lwowie został wybudowany w stylu neorenesansowym dla członka jednego z najpotężniejszych rodów XIX-wiecznej Europy. Dzisiaj mieści w sobie oddział Lwowskiej Galerii Sztuki. Jest też lwowską rezydencją prezydenta Ukrainy.

6 Kaplica Biomów Kaplica Biomów, znana też jako Kaplica Ogrójcowa, została wzniesiona na początku XVII w. obok Katedry Łacińskiej. Jest jednym z pierwszych w Europie Środkowej przykładów sztuki manierystycznej, której twórcy dążyli do doskonałości formalnej

7 Kamienica Królewska Kamienica, dziś zwana Królewską, została zbudowana w r. 1580 dla zamożnego lwowskiego kupca Konstantego Korniakta, wpływowego, pochodzącego z Krety Greka, który we Lwowie odnalazł swój ziemski raj. Budowla, zaprojektowana przez Piotra Barbona (niektórzy widzą tu raczej rękę jego ucznia, Pawła Rzymianina), wyróżnia się włoskim dziedzińcem arkadowym

8 Cerkiew Wniebowzięcia Maryi Panny Cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie została wzniesiona w stylu renesansowym w latach 1591-1629 z inicjatywy Bractwa Uspienskiego. Dawniej mieścił się tu gotycki kościół, a następnie cerkiew, której fundatorem był hospodar mołdawski Aleksander Łopuszanin

9 Arena Lwów Arena Lwów jest najnowocześniejszym i jednym z najnowszych boisk do piłki nożnej w Europie. To wygodny i wspaniały kompleks sportowy z rozwiniętą infrastrukturą zbudowany specjalnie dla przeprowadzenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 i powołany do obsługi wydarzeń sportowych i rozrywkowych na najwyższym poziomie.

10 Wykonał Tomasz Pruszkowski


Pobierz ppt "Miasto Lwów. Rynek Lwowski Rynek lwowski to główny plac Starego Miasta, w kształcie zbliżonym do kwadratu, z którego rogów wychodzą pod kątem prostym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google