Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Murarz Murarz - to nazwa zawodu, oraz określenie rzemieślnika wykonującego ten zawód. Do zakresu czynności realizowanych przez rzemiosło murarskie należy :

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Murarz Murarz - to nazwa zawodu, oraz określenie rzemieślnika wykonującego ten zawód. Do zakresu czynności realizowanych przez rzemiosło murarskie należy :"— Zapis prezentacji:

1 Murarz Murarz - to nazwa zawodu, oraz określenie rzemieślnika wykonującego ten zawód. Do zakresu czynności realizowanych przez rzemiosło murarskie należy : wykonywanie prac związanych z wznoszeniem budowli kamiennych lub ceglanych, gdzie czynnikiem wiążącym te materiały jest zaprawa murarska. Zasadniczymi narzędziami pracy murarza są : pion, poziomica, kielnia, węgielnica, cyrkiel. W średniowieczu zawód murarza należał do tzw. zawodów wolnych. Zrzeszeni w cechach baumajstrzy - czyli mistrzowie murarstwa przemierzali za pracą po terenie całej Europy wraz z towarzyszącymi im czeladnikami. Ich najbardziej eksponowanymi, a zarazem najbardziej prestiżowymi zamówieniami były katedry - których wznoszenie było wielkim kunsztem wymagającym wiedzy inżynierskiej i talentu architektonicznego. Był więc to zawód uprawiany na kilku poziomach wymagań i na kilku poziomach umiejętności i zdobytej wiedzy. Z zawodu murarskiego wyodrębniły się w czasach późniejszych osobne profesje - takie jak m.in.: Inżynier budownictwa, architekt. Współcześnie z określeniem murarz, kojarzony jest zazwyczaj jedynie robotnik budowlany, wykonujący pracę fizyczną w procesie wznoszenia budowli.

2 Tynkarz Tynkarz to rzemieślnik zajmujący się nakładaniem warstw tynkarskich (wapiennych, cementowych, żywicznych, alabastrowych) oraz tynków suchych (np. płyt gipsowych) na ściany i stropy budowli. Elementarną umiejętnością tynkarza jest samodzielne sporządzenie zapraw tynkarskich. Musi znać rodzaje składników (kruszyw, piasku, wapna, cementu, gipsu, barwników) z których wytwarza zaprawy i reguły ich dozowania (proporcje objętościowo-wagowe), zwłaszcza przy zaprawach na bazie żywic. Dzisiaj wprawdzie używa się głównie gotowych, wytworzonych fabrycznie zapraw. Ale tynkarz mimo wszystko powinien doskonale orientować się w cechach różnych zapraw i recepturach ich sporządzania. W zawodzie przydaje się też dobra umiejętność rozróżniania barw – jednym z zadań tynkarza jest wszak przygotowanie tynków kolorowych i dobranie właściwego koloru gotowych zapraw. Miejscem pracy tynkarza jest plac budowy lub remontowany obiekt. Często wykonuje on swoje czynności stojąc na pomostach rusztowań, dlatego nie może mieć lęku wysokości. Praca na budowie wymaga też uwagi i dobrego refleksu.

3


Pobierz ppt "Murarz Murarz - to nazwa zawodu, oraz określenie rzemieślnika wykonującego ten zawód. Do zakresu czynności realizowanych przez rzemiosło murarskie należy :"

Podobne prezentacje


Reklamy Google