Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POTRZEBY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POTRZEBY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"— Zapis prezentacji:

1 POTRZEBY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Leszek Spychalski psycholog

2 Osoba niepełnosprawna to człowiek, który w pewnej dziedzinie ma specjalne potrzeby, poza tym jest zwyczajnym człowiekiem. Nie należy postrzegać go i traktować przez pryzmat niepełnosprawności. Niepełnosprawność nie powinna być powodem odrzucenia ani nagradzania.

3

4 NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

5 NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

6 POTRZEBY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Podstawowe potrzeby materialne – część osób znajduje się w zdecydowanie złej sytuacji. Sprzęt pomocniczy, specjalistyczny – wózek inwalidzki, komputer, telefon, dostosowanie mieszkania. Możliwość w miarę swobodnego poruszania się poza domem – środki transportu, architektura (schody, krawężniki, wielkość łazienki, szerokość drzwi), nawierzchnia, sygnalizacja dźwiękowa, znajomość języka migowego, poręcze, podjazdy itp. Pomoc w wykonywaniu czynności dnia codziennego – zakupy, porządki, utrzymanie higieny, odciążenie w opiece nad dzieckiem.

7 POTRZEBY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH cd
Edukacja – dostarczenie informacji o możliwościach kształcenia, pomoc w dotarciu do szkoły, pomoc w przełamaniu strachu przed opuszczeniem domu, zdobycie potrzebnych pomocy (książki, komputer itd.). Wsparcie rodzin sprawujących opiekę – częste „wypalanie się rodziców”- odciążenie w opiece, dowartościowanie, wskazywanie dróg pomocy, integracja rodzin osób niepełnosprawnych. Dostęp do leczenia i rehabilitacji – dostarczanie wiedzy: gdzie, jak, za ile, transport, pomoc w dofinansowaniu rehabilitacji i sprzętu. Potrzeby psychiczne- nastawienie osoby niepełnosprawnej do samej siebie, wiara we własne siły, utrzymywanie relacji międzyludzkich, potrzeby seksualne (wyrażanie ich w sposób niestandardowy, utrudnione ich ukrywanie lub realizowanie), organizacja wolnego czasu, funkcjonowanie w społeczeństwie itd.


Pobierz ppt "POTRZEBY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google