Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Debata "Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Debata "Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?""— Zapis prezentacji:

1 Debata "Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?"

2 Czym jest Unia Europejska?
Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek demokratycznych państw europejskich. Powstała 1 listopada 1993 na mocy podpisanego 7 lutego 1992, traktatu z Maastricht jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Aktualnie do Unii Europejskiej należy 28 państw.

3 Etapy integracji europejskiej

4 Najważniejsze instytucje Unii Europejskiej
Rada Europejska - instytucja Unii Europejskiej mająca za zadanie wyznaczanie ogólnych kierunków rozwoju Unii i jej priorytetów politycznych. Rada Unii Europejskiej - główny organ decyzyjny, w zależności od rozpatrywanych spraw składa się z ministrów spraw zagranicznych każdego z państw członkowskich, bądź z takiej samej liczby ministrów innego resortu. Komisja Europejska - organ wykonawczy będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Parlament Europejski - instytucja będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. W parlamencie zasiada 766 posłów. Europejski Trybunał Sprawiedliwości - instytucja sądownicza składająca się z trzech organów:  Trybunału Sprawiedliwości Sądu Sądu do spraw Służby Publicznej

5 Budżet Unii Europejskiej

6 Ankieta Czy wiesz jakie korzyści możemy czerpać z członkostwa UE ?
Czy korzystasz z dotacji finansowych UE ?

7 Wnioski Unia Europejska daje nam wiele możliwości o których istnieniu nie zawsze wiemy. Korzystnie z możliwości EU takich jak dotacje nie jest łatwe i wymaga dobrego zorganizowania, zaplanowanej pracy oraz wytrwałości. Ze środków UE możemy korzystać za pomocą innych organizacji takich jak ZMW, nie zawsze musi to być działanie bezpośrednie.

8 Pomysły na działania Powinno się organizować w szkołach programy informujące o działalności w EVS i programach takich jak Comenius czy Erasmus. Ważne jest aby edukować młodych ludzi w sprawach związanych z dotacjami na lekcjach Podstaw Przedsiębiorczości, więc należy skierować się do odpowiednich instytucji z propozycją wprowadzeniem zagadnień o znajomości korzystania ze środków EU na lekcjach PP.

9 Debata "Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?"


Pobierz ppt "Debata "Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?""

Podobne prezentacje


Reklamy Google