Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trochę o nas  Gabrysia-jestem przewodniczącą SU. Biorę czynny udział w marszach na orientację oraz uwielbiam narty i snowboard.  Justyna- od kilku lat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trochę o nas  Gabrysia-jestem przewodniczącą SU. Biorę czynny udział w marszach na orientację oraz uwielbiam narty i snowboard.  Justyna- od kilku lat."— Zapis prezentacji:

1

2 Trochę o nas  Gabrysia-jestem przewodniczącą SU. Biorę czynny udział w marszach na orientację oraz uwielbiam narty i snowboard.  Justyna- od kilku lat biorę czynny udział w wolontariacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Moją pasją są podróże a wolny czas poświęcam na czytanie.

3 Jak zebrać pomysły ? Wybór propozycji form wolontariatu nie był łatwy. W celu ustalenia, co jest potrzebne, komu i w jakim zakresie postanowiłyśmy: 1. Ocenić obecną sytuacje w zakresie wolontariatu w naszym mieście. W Świeradowie-Zdroju od kilku lat dobrze działa wolontariat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczniowie pomagają ludziom starszym: wypożyczają im książki, robią zakupy, organizują upominki na święta. Zatem stwierdziłyśmy, że ta grupa mieszkańców jest pod właściwą opieką.

4 2. Przeprowadzić rozmowy z nauczycielami, wychowawcami i rodzicami. Odbyłyśmy rozmowy z panią Teresą Fierkowicz (nauczycielem MZS w Świeradowie-Zdroju), która jest przewodnikiem sudeckim, wieloletnim opiekunem koła turystycznego, kierownikiem świetlicy środowiskowej „Ul” i radną naszego miasta oraz panią Judytą Markowską (nauczycielem języka niemieckiego), która odpowiada za współpracę z Towarzystwem Bad Flinsberczyków, wymianę międzynarodową ze szkołą partnerską w Seifhennersdorfie i prowadzi koło regionalne, na którym między innymi zajmuje się oznaczaniem szlaków i miejsc ważnych dla miasta (też w języku niemieckim).

5 3. Wykorzystać swoje umiejętności i potencjał. Od wielu lat zajmujemy się turystyką w szkole. Chodzimy na rajdy, marsze na orientację, bierzemy udział w konkursach również pierwszej pomocy. Mamy wiele sukcesów i osiągnięć. Chętni, którzy się do nas zgłosili pracowali bądź pracują w wolontariacie przy MBP. 4. Uwzględnić specyfikę miasta, jego walory leczniczo-uzdrowiskowe i turystyczne. Świeradów-Zdrój jest malowniczo położony w Górach Izerskich (Sudety Zachodnie). To miejscowość klimatyczna z jednym z najstarszych uzdrowisk Dolnego Śląska. Do granicy z Czechami jest około 6 km a z Niemcami 70 km. Postanowiliśmy wykorzystać swój potencjał, wiedzę i umiejętności i dotrzeć do grupy odbiorców, którzy będą mogli się od nas uczyć i miło spędzić z nami wolny czas.

6 Proponowane formy wolontariatu  Zebrała się grupa chętnych do pracy i na pierwszym spotkaniu określiliśmy działania naszego wolontariatu. Wszyscy zgodzili się na to, żeby pomoc odbywała się w następujących zakresach:

7  Opieka nad uczniami świetlicy środowiskowej „ Ul ” ( wykorzystanie pracowni do zajęć praktycznych, np. zajęcia z savoir-vivru, gotowania) Cele: - organizacja czasu wolnego, - zapobieganie patologiom.

8

9 2. Pomoc w odrabianiu zadań domowych oraz w nauce uczniom szkoły podstawowej Cele: - wyrównywanie szans edukacyjnych, - wzmacnianie poczucia wartości we własne możliwości.

10 3. Opieka nad opuszczonymi mogiłami Cele: - pielęgnowanie tradycji narodowych, - dbanie o podtrzymywanie więzi z „małą ojczyzną”.

11 4. Promocja ścieżek edukacyjnych na szlakach turystycznych Cele: - poznawanie walorów naszej miejscowości, - poznawanie przyrody ożywionej i nieożywionej poprzez indywidualny kontakt z nią.

12 5. Organizacja marszy na orientację (szkolenia) Cele: - kształcenie umiejętności pracy w grupie, - upowszechnienie możliwości spędzania wolnego czasu, - kształcenie umiejętności czytania mapy, korzystania z kompasu.

13 Zebranie organizacyjne  W porozumieniu z pracownikami odpowiedzialnymi za organizację zajęć w szkole i opiekę nad uczniami oraz po przedstawieniu im zakresu naszych działań wyłoniliśmy grupę uczniów, która była zainteresowana współpracą z nami.  Nabór chętnych był otwarty. Do współpracy zaprosiliśmy młodzież, która widzi potrzebę pomocy innym - dzieciom, rówieśnikom i dorosłym. Od przybyłych na spotkanie oczekiwaliśmy, że będą się charakteryzowały takimi cechami jak: zdyscyplinowanie, systematyczność i bezinteresowność.

14 Wykonały:


Pobierz ppt "Trochę o nas  Gabrysia-jestem przewodniczącą SU. Biorę czynny udział w marszach na orientację oraz uwielbiam narty i snowboard.  Justyna- od kilku lat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google