Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowie jako wartość dla człowieka oraz zasób dla społeczeństwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowie jako wartość dla człowieka oraz zasób dla społeczeństwa."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowie jako wartość dla człowieka oraz zasób dla społeczeństwa.
Bieniasz Karolina Drabik Dominika Kl. II LO

2 Czym jest zdrowie? Zdrowie jest najcenniejszym skarbem człowieka. Nie ma jednej definicji zdrowia, każdy rozumie to pojęcie po swojemu. Według WHO ( World Health Organization) zdrowie jest stanem dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, psychicznego oraz społecznego. Zdrowie to również zdolność do pełnienia ról społecznych, adaptacji do zmian środowiska i radzenia sobie z tymi zmianami.

3 We współczesnej filozofii zdrowia podkreśla się, że zdrowie jest:
wartością – dzięki której każdy może realizować swoje aspiracje, zmieniać środowisko i radzić sobie z nim, zasobem – gwarantującym rozwój społeczeństwa, środkiem – do codziennego życia umożliwiającym lepszą jego jakość.

4 Co robić by być zdrowym? Na zdrowie największy wpływ ma nasz styl życia. Czyli zachowania sprzyjające utrzymaniu i ochronie zdrowia. Aby być zdrowym, każdy człowiek powinien: Być aktywnym fizycznie. Racjonalnie się odżywiać. Utrzymywać czystość ciała i otoczenia. Radzić sobie ze stresem. Poddawać się profilaktycznym badaniom lekarskim.

5 Aktywność fizyczna Aktywność fizyczna odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści. Osoby w sposób systematyczny uprawiające sport są nie tylko szczuplejsze, lecz także, dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu mają sprawniejszą pamięć i koncentrację. Szczególnie korzystny wpływ ma na nasze zdrowie ruch na świeżym powietrzu. Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb życia wpływa w sposób niekorzystny nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na naszą kondycję. Aktywny tryb życia powinien prowadzić każdy z nas, niezależnie od wieku. Ruch ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dzięki czemu czujemy się lepiej. Uprawianie sportu to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu. Wspólne uprawianie sportu wpływa na wzmocnienie relacji międzyludzkich. Niestety, tylko część z nas uprawia sport w sposób regularny. Wiążą się z tym takie zjawiska jak otyłość oraz zwiększona zachorowalność na choroby układu krwionośnego. Jednak do sportu, jak do każdej dziedziny życia trzeba podejść w sposób rozważny.

6

7 Racjonalne odżywianie.
Odżywianie jest procesem polegającym na dostarczeniu pokarmu do każdej żywej komórki organizmu. Jest on wykorzystywany przez organizm jako materiał budulcowy, zapasowy, energetyczny oraz regulatorowy. Składnikami regulującymi przemianę materii są przede wszystkim witaminy, koenzymy oraz minerały. Właściwe odżywanie polega, zatem na dostarczeniu stosownych ilości wspomnianych składników. Indywidualne potrzeby mogą znacznie różnić się od ogólnie przyjętej normy i należy je modyfikować biorąc pod uwagę płeć, wagę, wiek, tryb życia, stan zdrowia i szereg innych czynników. 10 zasad zdrowego odżywiania: 1. Spożywaj różnorodne pokarmy 2. Oprzyj swoje posiłki o dużą ilość jedzenia bogatego w węglowodany 3. Spożywaj więcej owoców i warzyw 4. Utrzymuj prawidłową wagę ciała i zachowuj dobre samopoczucie 5. Jedz umiarkowane porcje - zredukuj, nie eliminuj jedzenia 6. Spożywaj posiłki regularnie 7. Pij dużą ilość płynów 8. Ruszaj się 9. Zacznij teraz, i wprowadzaj stopniowe modyfikacje w twoim stylu życia 10. Zapamiętaj - nie ma "dobrego" lub "złego" jedzenia, jest tylko dobra lub zła dieta.

8

9 Higiena osobista i otoczenia.
Aby być zdrowym należy przestrzegać zasad higieny osobistej i higieny otoczenia w którym się znajdujemy. Jeśli nie będziemy zachowywać podstawowych zasad, możemy zarazić się chorobami skórnymi. Nie powinno się korzystać z czyichś przyborów używanych w toaletach, jak np. ze szczoteczki do zębów, czy ręcznika. Nie wkładajmy też na siebie cudzych butów, bielizny i ubrań. Kiedy w głąb skóry wnikną bakterie, mogą one wywołać ropne zapalenia, na przykład liszajec, czy różę. Aby uniknąć tych wszystkich chorób skórnych należy nosić jedynie swoją odzież, korzystać tylko ze swoich zestawów toaletowych, na basenie zawsze zakładać klapki i obcinać w miarę często paznokcie. Problemem dotyczącym higieny żywienia są zatrucia pokarmowe wywoływane przez bakterie i pasożyty, powodujące poważne dolegliwości, na przykład tasiemce, robaki (glista ludzka, owsik). Źródłem są skażone nimi pokarmy, a także woda z kranu, w której mogą znaleźć się zarazki duru, cholery i czerwonki.

10

11 Stres, jak sobie z nim radzić?
Stres to nasza reakcja na bodziec pochodzący ze świata zewnętrznego, który wymaga z naszej strony podjęcia jakichś działań (reakcji). Należy pamiętać, że stres to nasza własna reakcja na bodziec. Zatem w znacznej mierze reakcja stresowa zależy od nas. Bodziec jest od nas niezależny, ale nasza reakcja na ten bodziec jest od nas zależna. Z tego powodu możemy kontrolować stres. Poznaj, co Cię stresuje! Wyeliminuj niepotrzebny stres! Zaakceptuj stres, którego nie da się wyeliminować! Uśmiechaj się! – „Śmiech to jeden najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem.” Użyj wyobraźni w walce ze stresem! Uprawiaj sport! Miej kogoś bliskiego! - Troszcząc się o innych zapominamy o swoich problemach!

12 Profilaktyka. Profilaktyka zmniejsza szanse zachorowania na wiele groźnych schorzeń. Przeciwdziała powstaniu choroby, ale i jej nadmiernemu rozwojowi do stadium, w którym może być już nieuleczalna. Dotyczy to zwłaszcza przypadku chorób nowotworowych. Wielu z nich można świadomie zapobiegać! Badania wykonywane regularnie pozwalają na kontrolę naszego stanu zdrowia. Dzięki nim wiemy, jak funkcjonuje nasz organizm i czy jest to funkcjonowanie odpowiednie. Proste badania, jak badanie krwi czy moczu, pozwalają szybko i dokładnie określić choroby jeszcze zanim pacjent je odczuje. Łatwiej jest leczyć choroby wcześnie wykryte, we wczesnym stadium rozwoju niż te, które są już zaawansowane.

13 Koniec


Pobierz ppt "Zdrowie jako wartość dla człowieka oraz zasób dla społeczeństwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google