Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Kochanowski Autorzy: Karolina Staniek Wioletta Kita.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Kochanowski Autorzy: Karolina Staniek Wioletta Kita."— Zapis prezentacji:

1 Jan Kochanowski Autorzy: Karolina Staniek Wioletta Kita

2 Kochanowski urodził się w Sycynie niedaleko Radomia
Kochanowski urodził się w Sycynie niedaleko Radomia. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z którego większość także interesowała się literaturą. Od 1544 roku studiował na Akademii Krakowskiej, później w Królewcu i Padwie. Dużo podróżował po świecie. Zmarł nagle w Lublinie w wieku 54 lat.

3 Najsłynniejszy polski poeta złotego wieku!
Jan Kochanowski uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie, najlepszego poetę słowiańskiego, który przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.

4 Podczas studiów kilkakrotnie powracał do rodzinnego domu, by pomóc matce i bratu po śmierci ojca. Kiedy wyjechał po raz trzeci do Włoch, zawarł tam przyjaźń m.in. z Janem Zamoyskim i Łukaszem Górnickim. Pod koniec 1558 roku Kochanowski udał się do Francji, którą zwiedzał wraz z przyjacielem W maju 1559 roku ostatecznie wrócił do kraju. Młodość i studia

5 Jan dożywotnio pełnił funkcje sekretarza królewskiego
Jan dożywotnio pełnił funkcje sekretarza królewskiego. Poeta objął w posiadanie sześć wsi oraz dziesięciny z kilku innych. Uczestniczył w obradach Sejmu Walnego, podczas którego miał miejsce drugi hołd pruski. Życie dworskie

6 Czarnolas W spadku po zmarłych rodzicach otrzymał  dom w Czarnolasie, kuźnicę, młyn oraz stawy rybne na strudze zwanej Grodzką Rzek. Kochanowski cenił „ gniazdo ojczyste”. Na jego cześć napisał fraszkę: „ Na dom w Czarnolasie ”. To właśnie tam powstało najwięcej jego utworów. Pisarz uwielbiał spokój i piękno tego miejsca.

7 Rodzina Zrezygnował z kapłaństwa ze względu na Dorotę Podlodowską, w której bezpamiętnie się zakochał. Pobrali się w marcu 1575 roku. Mieli siedmioro wspaniałych dzieci: Urszulę, Hannę, Ewę, Poliksenę, Elżbietę, Krystynę i Jana. Najbliższa była mu Urszulka.

8 Bezpośrednią przyczyną powstania trenów była śmierć dwu i pół letniej córki poety, Urszulki. Kochanowski wstrząśnięty tragedią, przystąpił do pisania cyklu liryków, będących świadectwem jego rozpaczy. Po śmierci córki cały jego świat rozpadł się w gruzy Treny są właśnie świadectwem zagubienia się Kochanowskiego pośród sprzeczności i niepewności świata.    Treny

9 Twórczość Kochanowskiego dzielimy na:
Fraszki Treny Psalmy Pieśni

10 Pisarz zdobył uznanie u współczesnych mu pisarzy i historyków
Pisarz zdobył uznanie u współczesnych mu pisarzy i historyków. Życie Jana Kochanowskiego stało się inspiracją dla kilku widowisk dramatycznych Od początków XIX do drugiej połowy XX wieku, 32 kompozytorów skomponowało do jego tekstów zaledwie 50 utworów. Spuścizna literacka pozostawiona przez niego jest niezwykle bogata tematycznie i gatunkowo. Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych poetów XVI wieku.

11 Jan Kochanowski to duma Polaków.!
„ Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.” „ A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym co służą ojczyźnie. ” „ Znieść, co każe konieczność, to mądrego rada; śmieszny to człek, co sobie sam cierpień dokłada. ” Jan Kochanowski to duma Polaków.!

12 Dziękujemy za uwagę ☻ Źródła informacji:


Pobierz ppt "Jan Kochanowski Autorzy: Karolina Staniek Wioletta Kita."

Podobne prezentacje


Reklamy Google