Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska Skokiem taniec nasnadniejszy, A tym jeszcze pochodniejszy, Kiedy w bęben przybijają, Samy nogi prawie drgają. J.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska Skokiem taniec nasnadniejszy, A tym jeszcze pochodniejszy, Kiedy w bęben przybijają, Samy nogi prawie drgają. J."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska Skokiem taniec nasnadniejszy, A tym jeszcze pochodniejszy, Kiedy w bęben przybijają, Samy nogi prawie drgają. J. Kochanowski

2 Życiorys Życiorys Młodość i studia Młodość i studia Podróże Podróże Służba królowi Służba królowi Śmierć Zygmunta Augusta Śmierć Zygmunta Augusta Czarnolesie Czarnolesie Twórczość Twórczość Najważniejsze utwory Najważniejsze utwory Cytaty Cytaty Sprawdź swoją wiedzę! Sprawdź swoją wiedzę! Odpowiedzi Odpowiedzi

3 Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie (koło Zwolenia). Pochodził ze szlacheckiej rodziny Kochanowskich herbu Korwin, był synem Piotra Kochanowskiego, sędziego ziemskiego sandomierskiego i Anny Białaczowskiej herbu Odrowąż. Zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie.

4 Jan Kochanowski studia rozpoczął na Akademii Krakowskiej w W latach mógł studiować w którymś z uniwersytetów niemieckich, bądź też przebywać na jednym z dworów magnackich. W latach studiował na uniwersytecie w Królewcu, skąd wyjechał do Włoch, do Padwy.

5 Pisarz między 1556 a 1559 r. odbył dwie podróże do Włoch i Francj, gdzie zetknął się z P. Ronasardem.

6 Jan Kochanowski służył królowi podczas burzliwych sejmów, zajmował się działaniami politycznymi, czego ślady widać w jego utworach. W 1567 towarzyszył królowi w wyprawie radoszkowickiej, będącej próbą demonstracji zbrojnej przeciwko Rosji. Oddał znaczne usługi w trakcie przygotowań do wyprawy na Moskwę w 1568 r.

7 Po śmierci Zygmunta Augusta Kochanowski był zwolennikiem Henryka Walezego, którego elekcję podpisał. Uczestniczył też w jego koronacji w katedrze wawelskiej w Po ucieczce króla wycofał się z życia dworskiego. Na dwór królewski już nie wrócił, choć popierał Stefana Batorego; brał udział w sejmie elekcyjnym i zyskał łaski kanclerza Jana Zamoyskiego.

8 Jan Kochanowski osiedlił się w 1574 roku w odziedziczonym po ojcu majątku w Czarnolesie (Czarnym Lesie). W 1575 r. poślubił Dorotę Podlodowską herbu Janina, z którą miał sześć córek (trzy zmarły w dzieciństwie) oraz syna (urodził się już po nagłej śmierci Jana). Kochanowski pędził w Czarnolesie bukoliczny żywot ziemianina. W maju 1575 wziął udział w zjeździe szlacheckim w Stężycy, który obradował nad wyborem nowego władcy. W listopadzie tego roku wygłosił przemówienie na polu elekcyjnym pod Warszawą. Obecnie-muzeum

9 Jan Kochanowski zajmuje szczególne miejsce w historii naszej literatury, a zwłaszcza poezji. Choć było przed nim wielu twórców, od anonimowego autora Bogurodzicy po Mikołaja Reja, to właśnie Kochanowskiego należy uznać za ojca poezji polskiej.

10 Najważniejszymi utworami tego pisarza są: Fraszki Jazda do Moskwy Pieśń o potopie Odprawa posłów greckich

11 Jan Kochanowski zapisywał swoje myśli w bardzo popularnych cytatach np..: Synu mój, słusznie się zły człowiek śmierci boi, Ale się jej dobremu lękać nie przystoi, bo zły mniema, że wszytek już na wieki ginie, A dobry prawie wtenczas do portu przypłynie /J. Kochanowski./ Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Urszulo, tym niknieniem swoim! Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło. /J. Kochanowski/

12 W którym roku urodził się J. Kochanowski? W którym roku urodził się J. Kochanowski? W którym roku zmarł? W którym roku zmarł? Gdzie studiował? Gdzie studiował? Komu służył? Komu służył? Kogo był zwolennikiem po śmierci Zygmunta Augusta? Kogo był zwolennikiem po śmierci Zygmunta Augusta? Gdzie podróżował? Gdzie podróżował? W których latach odbywał swoje podróże? W których latach odbywał swoje podróże? Kogo poślubił w Czarnolesiu? Kogo poślubił w Czarnolesiu? Jego najwybitniejsze utwory? Jego najwybitniejsze utwory?

13 Studiował na Akademii Krakowskiej Studiował na Akademii Krakowskiej Królowi Królowi Henryka Walezego Henryka Walezego Był we Włoszech i Francji Był we Włoszech i Francji Żonę: Dorotę Podlodowską Żonę: Dorotę Podlodowską Fraszki, Odprawa posłów greckich, Pieśń o potopie, Jazda do Moskwy Fraszki, Odprawa posłów greckich, Pieśń o potopie, Jazda do Moskwy

14 Źródło zdjęć: -Grafika google Źródła tekstów: Wikipedia Wolna Encyklopedia -www.kochanowski.pl -www.kochanowski.nasz.info/


Pobierz ppt "Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska Skokiem taniec nasnadniejszy, A tym jeszcze pochodniejszy, Kiedy w bęben przybijają, Samy nogi prawie drgają. J."

Podobne prezentacje


Reklamy Google