Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła z klasą 2.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła z klasą 2."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła z klasą 2

2 KODEKS

3 Spis tresci Zagrozenia w sieci. Zasady netykiety. Dane osobowe w sieci. Komunikatory. Poczta elektroniczna. Prawa autorskie. Uzaleznienie – komputeromania. Bezpieczny w Sieci.

4 Zagrożenie w sieci Internet jest narzędziem przydatnym do nauki, pracy i zabawy. Niestety, jak każde narzędzie może być  wykorzystany do dobrych jak i złych działań.

5 Zagrożenie w sieci Najważniejsze zagrożenia na jakie narażeni jeteśmy podczas korzystania z Internetu: Niebezpieczne i szkodliwe kontakty. Ujawnienie danych. Szkodliwe treści. Cyberprzemoc. Nieświadome uczestnictwo w działaniach niezgodnych z prawem. Uzależnienie od Internetu.

6 Cyberprzemoc Cyberprzemoc – to nowe oblicze przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem różnych technologii informacyjnych i komunikacyjnuch jak np.: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, telefony komorkowe. Akty cyberprzemocy przyjmują różne formy: nękanie, straszenie, szantażowanie, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających filmów, tekstów oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.

7 Grooming To szczególna kategoria relacji tworzona w Internecie między osobami dorosłymi a dziećmi w celu wyrządzenia im krzydy ( uwiedzenia i wykorzystania).

8 Zasady netykiety Netykieta – to zasada dobrego zachowania w Internecie. Została stworzona przez samych internautów, by ułatwic bezpieczniejsze korzystanie z Sieci. Za nieprzestrzeganie netykiety można zostać “zbonowanym”- to blokada na dostęp do strony, forum lub po prostu Internetu, a społecznośc internetowa zaczyna ignorowac intruza.

9 Dane osobowe w sieci. Nie zdradzaj imienia ani adresu!
Nie mów ile masz lat! Nie podawaj: - numeru telefonu - innych danych o sobie Wymyśl sobie fajny nick (internetowy pseudonim) Wykorzystaj imie ulubionego bohatera lub slowa piosenki np.: “miś uszatek123”, “ jagodowo 098” itp.

10 Komunikatory Dla komunikatorów i czatów obowiązuje:
Zakaz floodowania (bombardowania) informacjami o identycznej treści, wysyłanymi jedna po drugiej. Zakaz nagabywania (upartego pisania) osób, które sobie tego nie życzą. Zakaz wysyłania “łańcuszków szczęścia” Zasada wklejania emotikonek tylko wtedy, gdy są potrzebne bez niepotrzebnego powtarzania. Zakaz używania wielkich liter bez potrzeby, gdyż oznaczają “KRZYK” Unikanie rozmowy z “trollem”

11 Komunikatory Troll – to użytkownik Internetu, który rozpoczyna dyskusje z innymi po to, aby ich zdenerwować lub obrazić. Umieszcza w sieci kontrowersyjne, nieprzyjemne lub wręcz szokujące treści. Zasada postepowania – “ nie karmić trolla”, tzn. nie wchodzic z nim w żadną rozmowę.

12 Poczta elektroniczna Dla poczty elektronicznej i list dyskusyjnych obowiązuje: Zakaz spamowania (wysyłania z niechcianymi informacjami, reklamami tzw. “lancyszkami”) Obowiązek zapoznania się z działem FAQ (Najczesciej Zadawane Pytania) grupy lub list dyskusyjnych zanim się zacznie z nich korzystać.

13 Pamiętaj! Prawa autorskie
Umieszczając w Sieci zdjęcia, filmy czy inne dokumenty musimy posiadac do nich prawa. Umieszczanie dokumentów bez zgody właściciela grozi wysokimi grzywnymi. Nie sciągaj muzyki, filmów z Internetu, nie zachowuj sie jak “pirat”.

14 Uzależnienie - komputeromania
Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu: oczom, kregoslupowi. Tracisz kontakt z rowieśnikami, zaczynasz zyc wirtualnie. Opuścisz się w nauce. Komputeromania – to UZALEŻNIENIE!

15 BEZPIECZNY W SIECI Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz byc pewien, że po drugiej stronie siedzi Twój rowieśnik. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, których znają Twoi rodzice. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, czy sms. Klikajac “wyślij” nie możesz już cofnćc tej czynności.

16 Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiazuje zasada netykiety.
Gdy Cie coś przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor I powiedz o tym dorosłemu.

17 Internet nie jest ani dobry,
ani zły. To od nas zależy czy będzie przestrzenią bezpieczną. O bezpieczeństwo w globalnej sieci dbaj tak, jak dbasz o nie w świecie realnym.


Pobierz ppt "Szkoła z klasą 2."

Podobne prezentacje


Reklamy Google