Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Agnieszka Będkowska-Kopczyk Bielsko-Biała, 16. 10. 2009 Języki biznesu w programach filologii obcych jako odpowiedź na wyzwania rynku Zdjęcie z: www.psychologicalscience.org/observer/2006/07.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Agnieszka Będkowska-Kopczyk Bielsko-Biała, 16. 10. 2009 Języki biznesu w programach filologii obcych jako odpowiedź na wyzwania rynku Zdjęcie z: www.psychologicalscience.org/observer/2006/07."— Zapis prezentacji:

1 Agnieszka Będkowska-Kopczyk Bielsko-Biała, 16. 10. 2009 Języki biznesu w programach filologii obcych jako odpowiedź na wyzwania rynku Zdjęcie z: www.psychologicalscience.org/observer/2006/07.

2 O czym będzie mowa Zalety uczenia się słowiańskich języków biznesu Wyzwania w związku z nauczaniem języka biznesu (na przykładzie słoweńskiego) Język biznesu w dotychczasowych programach slawistycznych na Wydziale Humanistyczno-Społecznych Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej Projekt przedmiotów w ramach 180 godzinnego modułu języki biznesu www.tonin.si

3 Zalety uczenia się słowiańskich języków biznesu Zdobycie sprawności językowej oraz jednocześnie wiedzy praktycznej związanej z pracą w firmie Poszerzenie zasobu słownictwa z zakresu ekonomii (! studenci jednocześnie uczą się j. angielskiego na poziomie biznesu) i z tym związane: -efektywne czytanie ogłoszeń o pracę i umiejętne odpowiadanie nań -umiejętne pisanie (tworzenie) CV i listu motywacyjnego

4 Zalety uczenia się słowiańskich języków biznesu -Zdobycie wiedzy w dziedzinie tworzenia i tłumaczenia: -różnego rodzaju umów -dokumentów celnych -ofert, faktur -zaproszeń i tym podobnych -przygotowywania tekstów informacyjnych i ogłoszeń reklamowych w postaci prezentacji Power Point i dokonywania prezentacji ustnych wybranych przedsiębiorstw

5 Zalety uczenia się słowiańskich języków biznesu -zdobywanie wiedzy w związku z zakładaniem firmy, wyzwaniami stojącymi przed młodych przedsiębiorców (w oparciu o przerabiane teksty) -poznawanie słoweńskich/czeskich/chorwackich/hiszpańskich przedsiębiorstw (w oparciu o strony internetowe i ewentualne kontakty – praktyki)

6 Zalety uczenia się słowiańskich języków biznesu Zdobywanie praktycznych umiejętności: -pracy w grupie -na temat odpowiednich zachowań w trakcie rozmowy o pracę czy negocjacji (np. język ciała) www.njena.si/.../Ostalo/poslovni_razgovor.jpeg

7 Wyzwania w związku z nauczaniem języka biznesu (na przykładzie słoweńskiego) Jak nauczać języka biznesu studentów, którzy nie osiągnęli jeszcze wysokiego poziomu językowego (np. na 2 roku studiów licencjackich)? -rozpocząć od przybliżania i utrwalania podstawowej terminologii (np. praca, doświadczenie w pracy, gospodarka, rynek, potrzeby, konsumpcja, itd.) -ćwiczyć na tekstach (zdaniach) nieskomplikowanych pod względem gramatycznym -stan idealny: -podręcznik do języka biznesu na różnych stopniach biegłości językowej + słownik terminologii z zakresu biznesu (obecnie sytuacja różni się odnośnie do danego języka)

8 Wyzwania w związku z nauczaniem języka biznesu (na przykładzie słoweńskiego) Jak przygotować materiały dydaktyczne, jeśli nie ma stosownych podręczników? -wykorzystanie stron internetowych, np. http://mladipodjetnik.si/ http://adecco.si http://www.studentski-servis.com -wykorzystanie podręczników do wyższych i średnich szkół ekonomicznych -współpraca z polskimi i zagranicznymi kolegami z wydziałów zarządzania -inne, np. uzupełnienie kursu w systemie Moodle (https://elearning.ath.bielsko.pl/course/view.php?id=70).https://elearning.ath.bielsko.pl/course/view.php?id=70

9 Preberite pogovor Živijo Ana! Mojca, živijo! Kako si? V redu, hvala. Ali si že našla službo? Ne… nisem še. A si mogoče že brala oglase na Najdelo.si? Ne, kaj pa je to? To so spletne strani, kjer se oglašujejo podjetja, ki iščejo delavce. Vpiši http://najdelo.si in poglej! Hvala, bom. Aha, spomnila sem se, da obstajajo tudi drugi servisi, preko katerih najdeš zanimivo ponudbo. Poglej še na študentske servise, npr. http://www.studentski- servis.com/Studenti/Delo/Prosta-dela. Najlepša hvala! Čao!

10 Wyzwania w związku z nauczaniem języka biznesu (na przykładzie słoweńskiego) Jak nauczać języka biznesu studentów, którzy nie mają wiedzy merytorycznej w dziedzinie biznesu? -dodatkowe wykłady, prowadzone w języku polskim przez kolegów z Wydziału Zarządzania i Informatyki -ćwiczenia z tłumaczenia tekstów ekonomicznych -praca samodzielna – czytanie prasy, raportów, przeglądanie stron internetowych (wiele zależy od motywacji samych studentów!) Uwaga: większość wykładowców, wykładających języki biznesu, ma doświadczenie w tej dziedzinie, zdobyte poprzez tłumaczenia dla biznesu, co nie zwalnia z obowiązku dokształcania się.

11 Język biznesu w dotychczasowych programach slawistycznych na Wydziale Humanistyczno-Społecznych Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku-Białej 2002/2003 – filologia: język słoweński z zarządzaniem firmą (30 godz. j. biznesu + 30 g. korespondencja handlowa + 120 godzin teorii) 2004/2005 – filologia: język słoweński w biznesie i turystyce (45 godz. Język biznesu, 60 teoria; 30 godz. korespondencji handlowej na studiach magisterskich) 2006/2007 – filologia: język słoweński w biznesie i turystyce (30 godz. język biznesu + 60 godz. teorii) 2008/2009 – filologia: edytorstwo komputerowe ze słoweńskim językiem jako pierwszym językiem kierunkowym (30 ur godz. Język biznesu, 30 godz. korespondencja handlowa) 2010/2011 – filologia: słoweński język biznesu (projekt)

12 Projekt przedmiotów w ramach 180 godzinnego modułu języki biznesu Propozycja do uściślenia w czasie szkolenia: Język biznesu (90 godz.) Komunikacja biznesowa (30 godz.) Korespondencja handlowa (30 godz.) Tłumaczenie tekstów ekonomicznych (30 godz.) DODATKOWO W RAMACH PRZEDMIOTÓW DO WYBORU: Podstawy zarządzania, wstęp do ekonomii (do wyboru) (60 godz. w języku polskim, realizowane ewentualnie na WZiI) Przygotowanie słowników biznesu (wersja drukowana i internetowa) Uwaga! Wszelkie działania w związku z przygotowaniem programów oparte na współpracy z ekspertem z dziedziny ekonomii (Pani dr H. Howaniec) i native speakerów danych języków!

13 Dziękuję za uwagę! Hvala za pozornost!


Pobierz ppt "Agnieszka Będkowska-Kopczyk Bielsko-Biała, 16. 10. 2009 Języki biznesu w programach filologii obcych jako odpowiedź na wyzwania rynku Zdjęcie z: www.psychologicalscience.org/observer/2006/07."

Podobne prezentacje


Reklamy Google