Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZIT ZIT Plus = METROPOLIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZIT ZIT Plus = METROPOLIA."— Zapis prezentacji:

1 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl

2 ZIT ZIT Plus = METROPOLIA

3 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl

4 DLA BYDGOSZCZY ZIT TO: -problemy i spory polityczne na etapie powstawania (skład, siedziba, przewodnictwo, stowarzyszenie czy porozumienie), - skomplikowany tryb podejmowania decyzji, - najdłużej ze wszystkich województw negocjowana Strategia ZIT, - spór o pieniądze w trybie pozakonkursowym, - przymus.

5 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl DLA BYDGOSZCZY ZIT TO: Narzędzie pozwalające wykorzystać unijne fundusze

6 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Sytuacja polityczna z powodu ZIT:

7 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Sytuacja polityczna z powodu ZIT – wypowiedzi polityków: „ Waterloo Bruskiego. Żaden z istotnych zapisów Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie ZIT nie zostanie zrealizowany” – Piotr Król „Z wielkich planów zostało rozczarowanie i moralny kac” – Maciej Grześkowiak „Czuję się zdradzony” – Roman Jasiakiewcz

8 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Ustawa o związkach metropolitalnych alternatywą dla ZIT Ustawa została przyjęta przez Sejm RP w dniu 9 października 2015r. podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 27 października 2015r. Najważniejsze elementy ustawy dla Bydgoszczy: - dobrowolność zawierania związków, - mechanizm przeznaczania środków z budżetu państwa na rzecz związków metropolitalnych (około 80 milionów zł rocznie) - ułatwienia w zakresie współpracy z innymi jst (np. komunikacja, odpady)

9 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Kwiecień 2014Wrzesień 2016 ZIT na określony czas stworzony do wykorzystania środków unijnych Odrzucenie ustawy o związkach metropolitalnych mimo jej funkcjonowania w obrocie prawnym Prace nad ustawą o związkach metropolitalnych zakładającą pieniądze z budżetu państwa dla związków metropolitalnych Tworzenie metropolii na bazie ZIT z: - przymusem, - bez gwarantowanych pieniędzy z budżetu państwa, - na czas nieokreślony ZIT i związki metropolitalne – wczoraj i dziś

10 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Oczekiwania Bydgoszczy: - dobrowolność w zakresie tworzenia metropolii, - uwzględnienie doświadczeń Bydgoszczy w zakresie powoływania i funkcjonowania ZIT, - realizowanie ustawy o związkach metropolitalnych będącej nadal w obrocie prawnym.

11 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Konsultacje Regionalne Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju: -12 spotkań od 31 sierpnia do 30 września, - żadnego w województwie kujawsko – pomorskim.

12 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Nasze działania: - złożenie formalnych uwag do Strategii, - spotkanie z Parlamentarzystami, - apel do mieszkańców i organizacji pozarządowych, by również zgłosili swoje uwagi.

13 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Uwagi do Strategii złożone przez miasto: Zastąpić w ramce „Projekty strategiczne przewidziane do przygotowania i realizacji co roku 2020” na str. 154 akapit „Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) PLUS – optymalizacja realizacji ZIT i przekształcenie Związków/Porozumień ZIT w trwałe partnerstwa JST po zakończeniu perspektywy finansowej w 2020r. w celu podejmowania działań wykraczających poza zadania dotyczące wdrażania funduszy unijnych, dot. kreowania rozwoju metropolitalnego i koordynacji działań gmin wchodzących w partnerstwo ZIT, m.in. poprawy zarządzania, wypracowania usprawnień organizacyjnych w dostarczaniu usług aglomeracyjnych i prowadzenia analiz rozwojowych w miejskim obszarze funkcjonalnym” następującą treścią: Związki metropolitalne - tworzenie trwałych związków metropolitalnych po zakończeniu perspektywy finansowej w 2020r. w celu podejmowania działań wykraczających poza zadania dotyczące wdrażania funduszy unijnych, dot. kreowania rozwoju metropolitalnego i koordynacji działań gmin i powiatów wchodzących w związki, m.in. poprawy zarządzania, wypracowania usprawnień organizacyjnych w dostarczaniu usług aglomeracyjnych i prowadzenia analiz rozwojowych w miejskim obszarze funkcjonalnym. Ustalenie pełnej dobrowolności w zakresie tworzenia związków. https://www.mr.gov.pl/strony/podstawy-rozwoju-polskiej-gospodarki/przeslij- opinie-o-strategii-odpowiedzialnego-rozwoju/

14 www.bydgoszcz.pl www.fb.com/bydgoszczpl Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "ZIT ZIT Plus = METROPOLIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google