Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Scenariusz projektu edukacyjnego z zakresu ekologii w ramach projektu „Szkoła/Przedszkole dla środowiska”. „Świat pełen opakowań”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Scenariusz projektu edukacyjnego z zakresu ekologii w ramach projektu „Szkoła/Przedszkole dla środowiska”. „Świat pełen opakowań”"— Zapis prezentacji:

1 Scenariusz projektu edukacyjnego z zakresu ekologii w ramach projektu „Szkoła/Przedszkole dla środowiska”. „Świat pełen opakowań”

2 Cele ogólne: 1. Kształtowanie postaw ekologicznych w życiu codziennym. 2. Zwracanie uwagi na kupowanie produktów nadmiernie opakowanych. Cele szczegółowe: - poznaje różne rodzaje opakowań - zna zagrożenia dla środowiska związane z kupowaniem produktów nadmiernie opakowanych - rozumie konieczność zmniejszania ilości opakowań - potrafi wykorzystać odpady w zabawie i pracach plastycznych - zdobywa wiedzę z zakresu ekologii na podstawie przeprowadzonych doświadczeń z produktami i opakowaniami.

3 Podmioty współpracujące: KZG „Dolina Redy i Chyloni”, rodzice, nauczyciele, personel pomocniczy. Zadania nauczyciela: przekazanie informacji rodzicom o celach i sposobie realizacji projektu; zgromadzenie literatury, ilustracji, pomocy związanych z tematem. Zadania rodziców: pomoc w zgromadzeniu opakowań i produktów; zaangażowanie w indywidualne zwiedzanie fokarium (Hel) i rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń życia fok; wspólne z dziećmi robienie zakupów – zwracanie uwagi na produkty nadmiernie opakowane. Warunki organizacyjne: sala przedszkolna, ogród, teren osiedla, na którym znajduje się przedszkole. Eksperci: KZG, p. Marcin Paszkiewicz z Eko Doliny, ZUK Wejherowo.

4 Etapy projektu: 1. Zapoznanie rodziców z projektem, pozyskanie wśród nich osób wspomagających realizację zadań. 2.Pogadanka z dziećmi na temat ich wiedzy o produktach i opakowaniach. 3.Spacer po osiedlu, odwiedzenie sklepów – zwrócenie uwagi na produkty nadmiernie opakowane, dokonanie drobnych i właściwych zakupów. 4.Obejrzenie filmu ze strony www.opakowania.pl.www.opakowania.pl 5.Pogadanka z ekspertem p. Marcinem Paszkiewiczem z Eko Doliny oraz przedstawicielem ZUK Wejherowo.

5 6. Przeprowadzenie doświadczeń: - drożdżówka, jabłko zamknięte w torebce papierowej i foliowej – obserwacja przez kilka dni, - butelka plastikowa i szklana, papier umieszczone w: ziemi, w wodzie, na słońcu - obserwacja przez kilka dni, - rośliny zamknięte w torebce plastikowej - obserwacja przez kilka dni, - wyjmowanie produktów z różnych opakowań (krem np. do twarzy, pasta do zębów, słodycze) – zwrócenie uwagi trudność dostępu do produktu, porównywanie z innymi wyrobami mniej opakowanymi, - gromadzenie opakowań w sali przedszkolnej – zwrócenie uwagi na ilość zajmowanego miejsca przez odpady (kartony, butelki, torby foliowe, drobne opakowania) - zmniejszanie objętości opakowań: darcie, zgniatanie, segregacja, - wykorzystanie odpadów do prac plastycznych np. butelki plastikowe jako kręgle; pudełeczka po kremach jako kostki do gry i zabaw matematycznych; torebki foliowe – wykonanie pomponów do tańców, kwiatków do wazonów.

6 7.Zajęcia otwarte z rodzicami i dziećmi – „Coś z niczego” – wykorzystanie odpadów do prac plastyczno-konstrukcyjnych (pomysły rodziców i dzieci). 8. Konkurs plastyczny z udziałem innych grup w przedszkolu „ Pomysły z odpadów” – prezentacja na terenie przedszkola. 9.Apel „Ekokonsument – zabierz głowę na zakupy” oraz prezentacja wyników doświadczeń, obserwacji i wniosków, prac plastycznych przed rodzicami oraz dziećmi i pracownikami z innych grup. 10.Wspólne oglądanie filmu „Zagrożenia życia zwierząt morskich” – zwrócenie uwagi na wyrzucanie przez ludzi odpadów do morza.

7 11.Wspólne spotkanie przedszkoli (Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami”, Słoneczne Przedszkole Wejherowo, Przedszkole nr 28 „Niezapominajka, Przedszkole nr 44) w Gdyni – przemarsz ulicami, rozdawanie ulotek propagujących korzystanie z produktów mniej opakowanych. 12.Wymiana pomysłów, doświadczeń między przedszkolami.

8 Opracowanie projektu: Grażyna Niewęgłowska Anna Paczull Patrycja Nowocieńska Beata Gawęda


Pobierz ppt "Scenariusz projektu edukacyjnego z zakresu ekologii w ramach projektu „Szkoła/Przedszkole dla środowiska”. „Świat pełen opakowań”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google